Lidzbark.pl

Szlaki piesze i rowerowe

Turystyka pieszo – rowerowa
 

Nieważne w jakim punkcie Lidzbarka jesteście, gdzie nie spojrzycie wokół Was rozpościerają się przepiękne lasy. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie one stanowią prawie 50% obszaru Gminy Lidzbark. Nasze lasy są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i  rowerowej, połączonej z obserwacją chronionych i unikatowych siedlisk roślin niespotykanych nigdzie indziej. Na terenie Gminy Lidzbark jest ponad 50 km oznakowanych tras, a także kilometry nieoznakowanych i niezwykle urokliwych leśnych ścieżek, które bez  problemu można zwiedzić rowerem.

 

Oznakowane szlaki rowerowe na terenie Gminy Lidzbark:

 

  • wokół Jeziora Lidzbarskiego – długość około 7,7 km, kolor trasy: niebieski. Szlak rozpoczyna się nad Małym Jeziorkiem w Lidzbarku w Parku Sportowo – Rekreacyjnym przy ulicy Garbuzy i biegnie wzdłuż linii brzegowej Jeziora Lidzbarskiego tworząc pętlę.
  • na „Obrazik” – długość około 14,5 km, kolor trasy: czerwony. Szlak rozpoczyna się  również przy Małym Jeziorku w Lidzbarku w Parku Sportowo – Rekreacyjnym i  biegnie, aż do siedziby Nadleśnictwa Lidzbark, następnie Aleją Dębów Pomnikowych przecinając drogę wojewódzką Lidzbark – Brodnica. Trasa prowadzi do malowniczo położonej kapliczki w lesie. (dodatkowa trasa Palikówka – Traczyska – Dąb – 7,6 km)
  • do „Dębu Rzeczpospolitej” – długość około 7,6 km, kolor trasy: zielony. Szlak rozpoczyna się nad Małym Jeziorkiem w Lidzbarku, prowadzi przez wieś Klonowo do  Dębu Rzeczpospolitej – pomnika przyrody położonego w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Jar Brynicy, który został spalony, a na jego miejsce posadzono potomka wspomnianego drzewa.
  • do „Kurojad” – długość około 15 km, kolor trasy: żółty. Szlak rozpoczyna się  w  Lidzbarku i prowadzi malowniczą, uroczą doliną rzeki Wel mającą charakter rzeki górskiej. Trasa pętlą zamyka się w Lidzbarku. 
  • Weltrack – „singletrack” czyli jednokierunkowa, kręta i pofalowana trasa o długości 8480 m, dająca użytkownikom namiastkę tras górskich. Szlak jest gładki, szybki oraz zawiera techniczne sekcje składające się z zakrętów, band, muld, kamieni oraz korzeni. Trasa wyposażona jest w szykany, informuje o długości, przebiegu, stopniu trudności oraz wymogach bezpieczeństwa. Na szlaku postawiona jest wiata wypoczynkowa 
    o walorach punktu widokowego, wyposażona w stół, ławki, stojaki dla rowerów oraz rowerowy zestaw naprawczy.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej