Nabór wniosków o przyznanie dotacji dla spółek wodnych w roku 2025
16 Maj 2025
Nabór wniosków o przyznanie dotacji dla spółek wodnych w roku 2025.
Na podstawie Uchwały Nr XIII/95/25 Rady Miejskiej w Lidzbarku z dnia 20 lutego 2025 r.
w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej, trybu postępowania o udzielenie dotacji
z budżetu Gminy Lidzbark spółkom wodnym i sposobu jej rozliczania
Gmina Lidzbark, 13 – 230 Lidzbark, ul Sądowa 21,
ogłasza nabór wniosków o przyznanie w roku 2025 pomocy finansowej z budżetu Gminy Lidzbark spółkom wodnym działającym na terenie Gminy Lidzbark.
Rodzaj zadania objętego pomocą finansową.
Pomoc finansowa w formie dotacji przeznaczona jest na wykonanie zadań mających na celu bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finasowanie lub dofinansowanie inwestycji.
Wysokość środków finansowych.
Na realizację ww. zadań w 2025 roku Gmina Lidzbark w budżecie przeznaczyła kwotę
w wysokości 5000,00 zł.
Zasady przyznawania dotacji.
- Spółki Wodne mogą otrzymać z budżetu Gminy Lidzbark pomoc finansową w formie dotacji na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, stosownie do uchwały Nr XIII/95/25 Rady Miejskiej w Lidzbarku z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej, trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Lidzbark spółkom wodnym i sposobu jej rozliczania.
- O przyznanie dotacji mogą wystąpić spółki wodne działające na terenie Gminy Lidzbark –
- podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, zrzeszające osoby fizyczne lub prawne i mające na celu zaspokojenie wskazanych ustawą Prawo Wodne potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami, które złożą wniosek o przyznanie dotacji. - Wniosek winien zawierać w szczególności:
1) dane dotyczące wnioskodawcy:
a) pełną nazwę spółki wodnej (związku),
b) adres,
c) datę i numer wpisu do katastru wodnego,
d) numer rachunku bankowego,
e) dane osoby uprawnionej do składania oświadczeń woli w imieniu spółki wodnej,
2) określenie zadania na jakie ma być przyznana dotacja,
3) miejsce i termin realizacji zadania,
4) zakres rzeczowy proponowanego zadania,
5) skalkulowane koszty zadania,
6) źródła sfinansowania kosztów zadania,
7) kwotę wnioskowanej dotacji,
8) datę i podpisy osób upoważnionych do składania oświadczenia woli w imieniu podmiotu.
- Oferta winna być zgodna z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantująca wykonie zadania w sposób efektywny, rzetelny, oszczędny i terminowy.
- Jeśli przyznawana dotacja stanowić będzie pomoc de minimis, warunkiem rozpatrzenia wniosku
o zawarcie umowy o dotację jest: - spełnienie przez wnioskodawcę wymagań określonych, w zależności od prowadzonej działalności, w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.U.UE.L.2023.2831 z dnia 15.12.2023 z późn. zm.),
- przedstawienie przez wnioskodawcę wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał za okres 3 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, w tym otrzymanej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,
- przedstawienie przez wnioskodawcę informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów
z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. 2010 Nr 53, poz. 311 z późn. zm.); - przedstawienie sprawozdań finansowych za 3 lata poprzedzające złożenie kompletnego wniosku
- przyznawana dotacja będzie stanowić pomoc de minimis tylko wówczas, gdy będzie przeznaczona na prowadzoną przez spółkę wodną działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji.
- W przypadku stwierdzenia uchybień warunków wymienionych w punkcie III.3 – III.5 Wnioskodawca zostanie wezwany do ich usunięcia lub uzupełnienia w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania.
- Wniosek, którego braki nie zostaną usunięte we wskazanym zakresie i terminie, nie będzie rozpatrywany.
- Przepisy ww. uchwały nie ograniczają możliwości udzielania pomocy de minimis na podstawie programu zgodnie z okresem stosowania Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2023/2831 z dnia
13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.U.UE.L.2023.2831 z dnia 15.12.2023 z późn. zm.),
tj. maksymalnie do 31 grudnia 2030 roku. - Burmistrz Lidzbarka powiadomi pisemnie spółki wodne o udzieleniu lub nie udzieleniu dotacji z budżetu Gminy Lidzbark w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku oraz wywiesi tę informację w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz na stronie internetowej Gminy Lidzbark (BIP).
- Udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą a spółką wodną.
Warunki realizacji zadania.
- Wnioski muszą zawierać zadania, które będą realizowane w 2025 roku.
- Zadania wymienione we wniosku muszą być wykonane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartymi umowami oraz obowiązującymi standardami i przepisami prawa.
- W trakcie wykonywania zadań zwracać się będzie szczególną uwagę na:
- realizowanie zadań zgodnie z zawartą umową,
- wykorzystanie przyznanych dotacji zgodnie z przeznaczeniem oraz zapisami umowy stanowiącej podstawę przekazania dotacji,
- prawidłowe, rzetelne oraz terminowe wykonanie robót objętych umową oraz przekazanie rozliczeń finansowych i merytorycznych,
- oszczędne i celowe wydatkowanie przyznanych środków finansowych.
Termin składania wniosku.
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla spółek wodnych należy składać w terminie od
19 maja do 9 czerwca 2025 roku.
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla spółek wodnych należy składać w pokoju nr 9 -
- sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku, ul. Sądowa 21, 13 – 230 Lidzbark, lub za pośrednictwem poczty.
O terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do sekretariatu Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku lub data stempla pocztowego.
Wszystkie dokumenty przedstawione w formie kserokopii muszą zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu spółki.