Lidzbark.pl

Parafia p.w. św. Wojciecha w Lidzbarku

Kościół św. Wojciecha

Kościół pw. św. Wojciecha został oddany do użytku w 1350 roku i usytuowany był w pobliżu zamku krzyżackiego. Do 1606r. jako kościół filialny wchodził w skład parafii pw. Wniebowzięcia NMP i dopiero od tego roku został kościołem parafialnym. Od 1600r. miał drugiego patrona, którym był św. Wawrzyniec.

na początku okupacji hitlerowskiej kościół św. Wojciecha zamknięto. Dopiero później zezwolono na odprawianie w nim nabożeństw. W tym czasie hitlerowcy usuwali różne obiekty związane z kultem wiernych, gdzie m. in. wrzucili do rzeki Wel, figurę św. Jana Nepomucena. W połowie 1943r. z kościoła usunięto dzwony i żelazne wokół świątyni ogrodzenia oraz metalową bramę cmentarną. Działania te związane były ze zbiórką złomu na cele wojskowe.

w połowie lat 80-tych parafia Lidzbark obejmowała swoim zasięgiem miasto oraz wsie: Bełk, Bryńsk, Cibórz, Wlewsk, Klonowo, Ciechanówko, Chełsty, Jamielnik, Glinki, Nowy Zieluń, Nowy Dwór, Miłostajki, Podcibórz oraz wybudowania Jeleń i Bladowo.

Strona internetowa parafii: http://parafialidzbark.eu/

Źródło: E. Klemens 700-lecie Lidzbarka Welskiego. Księga pamątkowa 1301-2001. Ważne wydarzenia z dziejów miasta i okolic.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej