Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach...

Co słychać w naszych szkołach...

Ferie zimowe w SP Wąpiersk

Podczas ferii zimowych, z dnia 24 na 25 stycznia 2020 roku odbyła się „noc w szkole”, którą zorganizowała pani Magdalena Nawrocka dla swoich wychowanków z klasy VI. Była to pierwsza taka impreza w szkole. Przygoda rozpoczęła się o godz. 18.00.

Pierwszym punktem programu było przygotowanie sali do noclegu. Następnie odbyła się największa atrakcja nocy, czyli poszukiwanie skarbów. Szóstoklasiści dostali instrukcje i ruszyli na poszukiwania zgodnie ze wskazówkami. Trasa była pełna trudnych zadań polonistycznych, a misji nie ułatwiał fakt, iż uczniowie musieli poruszać się po ciemku, ewentualnie z latarkami w rękach. Poszukiwacze działali
w czterech drużynach: dwóch damskich i dwóch męskich – zdecydowanie lepsze okazały się drużyny damskie, błyskawicznie odnajdując w ciemnościach nocy, skrzętnie ukryte karteczki z zadaniami. Chłopcy – mimo bardzo zaawansowanej techniki poszukiwawczej, mieli trochę więcej problemów. Ostatecznie jednak na wszystkich uczestników czekała nagroda pocieszenia, którą były soki, natomiast nagrodą główną były darmowe wejściówki na lodowisko w Lidzbarku.

Zmęczeni poszukiwaniami skarbu uczniowie odpoczywali przy wspólnym słuchaniu muzyki, zajadając zamówioną pizzę. Po posiłku każdy mógł się zrelaksować podczas oglądania filmu. Kiedy już wszyscy zregenerowali siły, rozpoczęły się zespołowe gry i zabawy: scrabble, 5 sekund, twister, państwa
i miasta, itp.

Z każdą godziną było coraz weselej i coraz więcej pomysłów w głowie. Po godzinach szaleństw
i śmiechów, sen nadszedł we wczesnych godzinach porannych. Ciężko było wstawać, z chęcią każdy zostałby do południa w swoim śpiworze. Po męczącej nocy uczniowie razem z wychowawczynią posprzątali swoje miejsce noclegowe, po czym wraz z rodzicami udali się do domów.

Nocne biwakowanie okazało się strzałem w dziesiątkę, zarówno dla dzieci jak i ich wychowawczyni, dzięki której mogli jeszcze bardziej się zintegrować. Wszyscy, choć troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i szczęśliwi już nie mogą doczekać się kolejnej takiej akcji.

Ponadto w czasie ferii zimowych odbywały się zajęcia zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, (umieszczonym na stronie internetowej szkoły), w których mogli brać udział wszyscy chętni uczniowie z naszej szkoły.

KLASA 3 A SP1 PAZNAJE KOLEJNE ZAWODY

W grudniu klasa III a Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku wraz z wychowawczynią Teresą Pawlak uczestniczyła w wycieczce do zakładu SEDA w Lidzbarku, specjalizującego się w produkcji zasłon, firan i rolet. Wizyta uczniów w tym zakładzie była dla nich kolejnym, nowym doświadczeniem. Dzięki uprzejmości kierownictwu i pracownikom zakładu SEDA uczniowie mogli poznać zawód szwaczki oraz obejrzeć poszczególne etapy powstawania zasłon, firan, czy rolet. Prowadząca w sposób profesjonalny, a zarazem przystępny dla uczniów przedstawiła proces funkcjonowania firmy. Oprowadziła i opowiedziała o pracy na poszczególnych etapach produkcji.

Uczniowie w sposób bezpośredni zetknęli się z pracą osób zatrudnionych w firmie SEDA, z nowoczesnymi i w pełni skomputeryzowanymi urządzeniami i maszynami. Szczególną uwagę zwracano na bezpieczeństwo podczas wizyty na terenie zakładu w poszczególnych halach produkcyjnych. Wycieczka bardzo podobała się uczniom i spełniła ich oczekiwania. Na pożegnanie każdy uczeń otrzymał od kierownictwa zakładu myjki. Bardzo dziękujemy.

Bezpieczne ferie w SP Dłutowo

W ostatnim dniu nauki szkolnej przed feriami, odbyły się w naszej szkole pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku.

Pan policjant mówił dzieciom o tym, żeby odpowiednio ubierać się do pogody. Informować rodziców, gdzie się wychodzi. Mówił, jak zachować się na lodowisku. Co zrobić gdy ktoś wpadnie do wody. Mówił też o zasadach organizacji kuligów i o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabawy
w rzucanie śnieżkami. Zwrócił uwagę na to, że rodzice zawsze powinni sprawdzić sprzęt, z którego dziecko będzie korzystało (sanki, łyżwy, narty).

Wszystkie te wskazówki mają nam pomóc, aby wspomnienia z ferii były cudowne, bez zbędnych nieprzyjemnych niespodzianek i kłopotów.

Szkoła Podstawowa nr 1 świętujemy powrót Lidzbarka do Macierzy

Dzień 18 stycznia 1920 roku był dniem wyjątkowym i radosnym dla mieszkańców Lidzbarka. Po latach niewoli nasze miasto powróciło bowiem w granice Polski.

18 stycznia 2020 roku świętujemy 100. rocznicę powrotu Lidzbarka do Macierzy. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku postanowili uczcić to niezwykłe wydarzenie i już od początku roku szkolnego 2019/2020 przygotowywali swoją placówkę do świętowania.

I tak, w listopadzie nauczyciele klas I-III zorganizowali „Wieczór legend” dla najmłodszych uczniów, w czasie którego dzieci mogły poznać lidzbarskie legendy oraz wiersze rodzimych twórców. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę poświęconą naszej Małej Ojczyźnie. W styczniu herbami udekorowano okna budynku, przygotowano część artystyczną poświęconą temu doniosłemu wydarzeniu.

17 stycznia odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali wiersze,  nawiązujące do 100. rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy. Chór Biedronki zaśpiewał piosenki o Lidzbarku, których słowa napisały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciel historii doktor Michał Dzimira w kilku słowach przybliżył uczniom fakty historyczne, które wpłynęły na losy mieszkańców Lidzbarka, nawiązując szczególnie do legendy o herbie naszego miasta.

Na zakończenie uczniowie klas siódmych i ósmych przepięknie zatańczyli poloneza, polski taniec narodowy.

Celem wszystkich działań było poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii Lidzbarka oraz budzenie lokalnego patriotyzmu.

Dzień Babci i Dziadka w SP Dłutowo

W dniu 17 stycznia br., uczniowie klas I-III naszej szkoły zaprezentowali występ artystyczny dla swoich kochanych babć i kochanych dziadków. Były urocze wiersze, wzruszające piosenki i wesołe układy taneczne. Nasi uczniowie zaprezentowali w ten sposób swoją wdzięczność dla babć
i dziadków, ogromną miłość i przywiązanie.

Nie zabrakło również ciepłych życzeń od Pani Dyrektor Katarzyny Trzcińskiej-Raczkowskiej, która uroczo podsumowała cały występ.

Na zakończenie dziadkowie otrzymali niespodzianki, słodkie upominki, gorące uściski i buziaczki od swoich wnucząt. W niejednym oku łza zakręciła się ze wzruszenia.

Bardzo lubimy takie spotkania. Zapraszamy babcie i dziadków za rok.

Konkurs historyczny w SP Bryńsk: „Z historii Lidzbarka oraz mojej miejscowości”

Dnia 17.01.2020 r. z okazji obchodów 100 rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy
w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się konkurs historyczny dla klas IV-VIII
pt. „Z historii Lidzbarka oraz mojej miejscowości” zorganizowany przez Lidię Skolmowską. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy historycznej o naszej małej ojczyźnie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

Pytania dotyczyły miasta Lidzbark oraz miejscowości, w których mieszkają nasi uczniowie. Poznawali oni historię tę dawną, jak i współczesną. W konkursie brało udział 12 świetnie przygotowanych uczniów.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Martyna Pawelska

II miejsce - Dominika Karpińska

III miejsce - Paweł Klejnowski

Wyróżnienie – Czesław Jaskólski

Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Są to następujący uczniowie: Anna Ptaszyńska, Lena Karpińska, Mateusz Pawłowski, Wiktoria Kułakowska, Amelia Kuczmarska, Dagmara Karpińska, Igor Pawelski, Oliwia Wyżlic.

Powrót Lidzbarka do Macierzy – 1920-2020

W dniu 17.01.2020r.  w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się uroczysty apel z okazji obchodów 100 rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy. Pani M. Kryszkiewicz przygotowała montaż słowno-muzyczny, który upamiętnił wielki dzień dla Lidzbarka – 18.01.1920 r. – dzień powrotu Lidzbarka do Macierzy. Sto lat temu w tym dniu do miasta przybywały pierwsze oddziały polskie (oddziały hallerczyków). 18 stycznia to dzień, w którym cieszymy się z własnej wolności pamiętając  o tych, którzy wywalczyli wolny Lidzbark.

28 Finał WOŚP w NSP w Wąpiersku

12 stycznia 2020 roku Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku po raz kolejny włączyła się w akcję 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbieraliśmy  na zakup  najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Akcję zorganizowała pani Dorota Zalewska. 43 wolontariuszy przeprowadziło kwestę do puszek na terenach wsi: Wąpiersk, Jeleń i Koty. Pieniądze przekazano i policzono w sztabie 909 WOŚP    w Lidzbarku. Łącznie zebrano 3135,35 zł: wieś Wąpiersk – 629,48 zł, wieś Jeleń – 1043,45 zł, wieś Koty i okolice – 1462,42 zł. Wolontariuszami byli uczniowie szkoły w Wąpiersku, uczennica LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku oraz pan Wiesław Kraszewski sołtys wsi Koty. Jak co roku Dyrektor Szkoły pan Piotr Kościński obdarował wolontariuszy słodyczami. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację 28 Finału WOŚP.

Akcja Góra Grosza 2019

Od 25 listopada 2019 roku do 2 stycznia 2020 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku przeprowadzono zbiórkę monet w ramach akcji „Góra Grosza”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Samorząd Szkolny wraz z opiekunem Samorządu panią Dorotą Zalewską oraz Dyrektorem Szkoły panem Piotrem Kościńskim utworzyli komisję Góry Grosza, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zamierzonych działań. Akcja była bardzo dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Po zakończonej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych pieniędzy. Uczniowie szkoły zebrali 352 złote i 44 grosze. Pieniądze przekazano do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie. Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.

SP KIEŁPINY – GÓRA GROSZA

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełpinach po raz kolejny uczestniczyła w akcji Góra Grosza. W tym roku to już XX edycja tej akcji. Celem jest pomaganie dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Skarbonka została otwarta, a pieniądze przeliczone. W tym roku zebrano rekordową kwotę 445,91 zł. W ramach akcji koordynator, pani Ewelina Falba zorganizowała szkolny konkurs na największą zebraną kwotę przez klasę. Najwyższą sumę uzbierała klasa III z wychowawcą, panią Anną Aniszewską. W nagrodę uczniowie otrzymali breloczki ufundowane przez Firmę FalbaTech z Lidzbarka. Społeczność szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Tradycyjnie z okazji Dnia Babci i Dziadka do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpiach przybyli szczególni goście. W czwartek, 16 stycznia uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami przygotowali dla babć i dziadków uroczystość. Na początku przywitano miłych gości, a następnie dzieci zaprezentowały program artystyczny. Każda z klas przygotowała część artystyczną. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. W oczach niektórych, można było dostrzec łzy wzruszenia. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały STO LAT! Występy nagrodzono gromkimi brawami. Jako wyraz wdzięczności babcie i dziadkowie otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Społeczność szkoły dziękuje wszystkim gościom za przybycie i jeszcze raz życzy dużo zdrowia i radości!

Klasy I-III na spektaklu „Przyjaciele z Bullerbyn”

7 stycznia uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku wraz z wychowawcami wybrali się do Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku na przedstawienie teatralne pt. „Przyjaciele z Bullerbyn”. Spektakl  w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do poznania opowieści o małych i wesołych mieszkańcach  osady Bullerbyn.

„Przyjaciele z Bullerbyn” to zaproszenie w teatralną podróż, pełną mądrości i wzruszeń. Aktorzy urzekli  uczniów swoją energią i kreatywnością. Pokazali, że warto cieszyć się własnym życiem i tym, co się ma. Opowiedziana historia uczy odpowiedzialności, pracowitości, odwagi i przyjaźni. Książka Astrid Lindgren to jedna z najbardziej fascynujących opowieści z dzieciństwa wielu pokoleń. Przedstawienie okazało się także wspaniałą reklamą książki, bo wielu uczniów po jego obejrzeniu zawitało do szkolnej biblioteki, wypożyczając lekturę o przygodach małych mieszkańców Bullerbyn.

Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Ukochany jest posłany               

Pod takim hasłem w sobotę, 11 stycznia  sprzed Parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Lidzbarku wyruszyła grupa Kolędników Misyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów pod opieką katechetki Ewy Rogozińskiej. Wśród nich byli uczniowie z klas: I a, I b, II b, III a, III b, IV, V a, VI a, VI b, VIII a. Kolędowanie poprzedziło uroczyste rozesłanie, którego w Święto Objawienia Pańskiego udzielił dzieciom podczas Eucharystii Ks. Kan. Marian Wiśniewski. To już kolejny raz za przykładem Mędrców przyniosły one  przed ołtarz Panu Jezusowi w darze swój trud kolędowania oraz  radości i smutki z nim związane. Ks. Proboszcz zwrócił się z prośbą do wiernych, by przyjęli dzieci do swoich domów, docenili ich ofiarność, otworzyli przed nimi swoje serca, przyjęli słowa modlitwy , które do nich będą kierować. Kolędnicy w barwnych strojach, z gwiazdą w dłoniach udali się tradycyjnie już kolejny raz aby nawiedzić mieszkańców naszej parafii, w tym roku tych zamieszkałych przy ulicach Kwiatowej i Leśnej. Szli , by dzielić się radością z pamiątki narodzin Zbawcy świata, aby przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Niektórzy kolędowali po raz pierwszy. Przyświecał im szczytny cel  - niesienie pomocy swoim rówieśnikom z Amazonii. „Niech Bóg błogosławi temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom” – życzyli każdej rodzinie. Ze śpiewem kolędy na ustach zostali przyjęci z miłością i radością przez mieszkańców, którzy ochoczo pospieszyli z materialną pomocą .Jako symbol wdzięczności kolędujących dzieci, które dziękowały Bogu za świadectwo wiary , rodziny otrzymywały pamiątkę -  „Zielone płuca Amazonii”. Poza ofiarami pieniężnymi, dzieci zostały obdarowane słodyczami. Wracały do swoich domów z radością, że można pomóc wielu rówieśnikom, docierając pośrednio do ich serc. Pozyskane fundusze zostaną przekazane  na ochronę życia, edukację i formację chrześcijańską.  Z kolędowaniem misyjnym wiąże się jednak inna, bardzo ważna sprawa, że same dzieci tworzące grupę mogą się przybliżyć do Chrystusa i Kościoła. Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim rodzinom, które przyjęły naszą roześmianą gromadkę. Dziękujemy rodzicom za pomysłowe stroje dla dzieci, ale nade wszystko dziękujemy Paniom - Kowalskiej i Kwiatkowskiej, naszym dzielnym mamom, które już kolejny raz pomagają katechetce w przeprowadzeniu akcji i opiece nad dziećmi.

Pierwszoklasiści na lodowisku

10 stycznia roku uczniowie klasy 1 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na lodowisko udostępnione nam bezpłatnie przez władze miasta. Zabawa była przednia. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech.

Zabawa na lodowisku to zachęta do aktywnego spędzania czasu wolnego. Po takim wyjściu „apetyty” na aktywność fizyczną na pewno będą większe.

Wspólne kolędowanie

11 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku wzięli udział w Vl zjeździe kolędników misyjnych diecezji toruńskiej w Jabłonowie Pomorskim. Zaprezentowali tam gwiazdę kolędników misyjnych oraz stroje kolędnicze, w których przeprowadzili w Lidzbarku akcję charytatywną dla dzieci z Amazonii. Wraz z opiekunami: panią Magdaleną Zawacką, panią Martą Wiadrowską i panią Elżbietą Wawrzonkowską uczestniczyli w spotkaniu z misjonarzami, orszaku kolędników ulicami Jabłonowa, a także we Mszy Świętej celebrowanej przez dyrektorów do spraw misji z Centrum Misyjnego z Warszawy i diecezji toruńskiej z Jabłonowa. Dzieci otrzymały wyrazy uznania i podziękowania za przeprowadzone akcje, przygotowane stroje i gwiazdę, a także dyplom i słodkie upominki.

Następnego dnia, czyli 12 stycznia członkowie Koła Misyjnego oraz chóru Biedronki pod opieką pań: Magdaleny Zawackiej, Elżbiety Wawrzonkowskiej i Marty Wiadrowskiej wystawili jasełka w kościele Parafii pw Świętego Wojciecha w Lidzbarku na Mszy św. o godz. 900 oraz 1030. Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie!

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej