Żywa lekcja historii  w lidzbarskim Gimnazjum

 

Dnia 21 października młodzież klas II i III miała możliwość uczestniczenia w innej niż zwykle lekcji historii. Szkołę odwiedziła grupa artystyczna REKONSTRUKTO . Tematem lekcji był „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”.

Podczas tej niezwykłej lekcji odbyło się m. in. prezentacja obyczajów i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersiach pojedynki, prawo dawne- narzędzia tortur, wystawa kolekcji broni i rekwizytów.

Każdy uczeń mógł wziąć miecz czy buzdygan do ręki, by przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się nimi. Uczestnicy prezentacji  poznali też gry i zabawy plebejskie. Dowiedzieli się,  jak karano tych, którzy łamali prawo: kłamcom obcinano język lub zakładano tzw.świński ryj, w którym mówienie było prawdziwym wyzwaniem. Złodziei zakuwano w dyby, biczowano i obcinano im palce.

Na zakończenie spotkania  istniała możliwość osobistego zapoznania się ze strojem i rekwizytami.  Ta niezwykle barwna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika