Znamy już Mistrzów Okręgu w dyscyplinie spławikowej w najmłodszych kategoriach wiekowych

W dniu wczorajszym tj.: 21 czerwca, została rozegrana II finałowa tura  Indywidualnych Mistrzostw Okręgu w Wędkarstwie Spławikowym Kadetów U – 14, Juniorów U – 18  i Młodzieży U – 23. 

Areną zmagań tej tury było j. Grądy. W porównaniu do pierwszej tury  pojawiło się o kilkoro mniej zawodników – zabrakło z różnych przyczyn troje kadetów i trzech juniorów. Na zbiórce o godz. 8.00 gospodarze tej tury rywalizacji – Koło PZW w Lubowidzu –  gościło 23 zawodników i zawodniczek z trenerami i opiekunami.

Pogoda dopisała…. jedynie na odprawie i  w trakcie przygotowań do rywalizacji. Było bardzo ciepło i praktycznie bezwietrznie. Niestety w czasie trwania tury pogoda zaczęła się zmieniać. Raz było gorąco i cisza, a za chwilę silne podmuchy zimnego wiatru i przechodząca w niedalekiej odległości od łowiska burza. Za chwilę ponownie gorąco i flauta, by po chwili z innej strony nadchodząca burza powodowała znaczny wzrost prędkości wiatru. Na całe szczęście udało się w pełnym wymiarze czasu rozegrać tę turę zawodów, dzięki temu że burze jakoś nas ominęły. Jedynie pod koniec dłuższej, bo 4 – ro godzinnej tury Młodzieży – U -23 zaczęło padać.

 Przy dość krótkich sektorach i podsektorach, rywalizacja w danej kategorii wiekowej wydaje się była bardzo wyrównana i obiektywna. Choć jak zawsze, trzeba było także mieć nieco szczęścia w losowaniu, odpowiednim doborze zanęty i taktyce. Swoje także w rywalizacji robiła technika i szybkość łowienia . Coraz większa liczba wędkujących, również w kategorii kadetów, sprawnie posługuje się już tyczkami. Choć było też znaczne grono  łowiących  batami.

 Z niepokojem oczekiwaliśmy na pierwsze brania. Jeszcze dwa tygodnie temu z rybami było dramatycznie kiepsko. Obawialiśmy się więc o wyniki, ale płonne były to obawy. Ryby dopisały. Wszystkie stanowiska obfitowały w płocie i ukleje. Do siatek trafiło także kilka leszczyków ( ok. 0,3 – 0,8 kg). Wyniki były zaskakująco wysokie w porównaniu z wynikami osiąganymi jeszcze w poprzedzającym zawody tygodniu. 

Najskuteczniejszymi tego dnia zawodnikami i zwycięzcami tej tury zawodów mistrzowskich zostali:

– w kategorii Kadetów – Mateusz Lipski z Koła PZW w Żurominie – 3 355g

– w kategorii Juniorów – Filip Falkiewicz z Kola PZW w Żurominie – 2 775g

– w kategorii Młodzieży – Jakub Pagórski z Koła PZW w Mławie – 3 845g

 

W każdej kategorii wiekowej rywalizacja była bardzo zacięta, choć część zawodników straciła szansę na tytuł już po pierwszej turze.

W kategorii Kadetów zacięty bój o mistrzowski tytuł toczyło do końca finałowej tury dwóch zawodników. Ostatecznie większą masą ryb tytuł mistrzowski zdobył Mateusz Lipski z Koła PZW w Żurominie.

W kategorii Juniorów było nieco więcej emocji. Tu poziom i umiejętności zawodników gwarantowały, że do ostatnich minut tytuły nie zostaną rozdane. I tak faktycznie było, choć wygrywając dwukrotnie swoje podsektory tytuł mistrzowski zdobył Konrad Kołakowski z Koła PZW w Ciechanowie.

U Młodzieży, po nieco zaskakujących rozstrzygnięciach w  I turze (broniący mistrzowskiego tytułu Mikołaj zajął dość odległą pozycję), chyba najtrudniej było typować miejsca na mistrzowskim podium. Nie mówiąc już o kolejności na nim. W trakcie rywalizacji w II turze, obserwując zawodników, trudno było wytypować ich lokaty w tej turze. Wszyscy (poza „Okonkiem”) łowili bardzo skutecznie i  równo. Wiadomym było, że o punktach sektorowych decydować będą niewielkie różnice masy ryb. Ostatecznie tytuł zdobył Krystian Kraszewski z Koła PZW w Lidzbarku. 

 

Najlepsi w II turze a także Mistrzowie Okręgu w swoich kategoriach wiekowych uhonorowani zostali pucharami i medalami wręczanymi przez  V – ce Prezesa Zarządu Okręgu Andrzeja Marchlewicza. Najlepsi otrzymali także  powołania  do reprezentowania Okręgu Ciechanowskiego  w Dyscyplinie Spławikowej w swoich kategoriach wiekowych na zbliżających się Mistrzostwach Polski.

Zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a Mistrzom życzymy udanego występu na Mistrzostwach Polski, które niebawem rozegrane zostaną na ziemi częstochowskiej.

Bardzo chciałbym podziękować także trenerom, opiekunom, organizatorom i sędziom obu tur Mistrzostw. Z ich pomocą i zaangażowaniem zawody przeprowadziliśmy bezpiecznie dla ich uczestników, sprawnie i mam nadzieję obiektywnie.

 

Pełne wyniki wszystkich tur i całych zmagań mistrzowskich w poszczególnych kategoriach wiekowych znajdują się w załącznikach poniżej.

  •