#ZłomNaWagęŻycia

To była akcja, która swoją skalą zaskoczyła wszystkich. Ponad 155 ton złomu i 69 885,67 zł z kwesty i licytacji, co łącznie daje zawrotne 171 104,17 zł od nas dla Julki! Takiej ilości złomu i zebranych pieniędzy nie spodziewał się nikt z nas. W sobotnie przedpołudnie dosłownie zakorkowaliśmy Lidzbark. Samochodów, które przyjechały oddać złom dla Julki było tyle, że ruchem kierować zacząć musiała policja.

Pomysł na lidzbarską zbiórkę złomu okazał się strzałem w dziesiątkę. Okolica zostało „oczyszczone” ze zbędnego złomu i tym samym zaangażowało, zjednoczyło niemalże pół Polski, i co najważniejsze wsparło Julkę. Oczywiście sam złom to nie wszystko. Podczas całej akcji czekały stoiska z przepysznym jedzeniem przygotowane charytatywnie przez Andrew Pub, Restaurację pod jabłonką, Bar Chata, Szkołę Podstawową w Bryńsku, Wiemaryb S. C.
z Iławy, Masarnię Kamiński i Autocross Frednowy. Jedzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Podczas całego wydarzenia wydano 1250 porcji grochówki i bigosu, 100 kg kiełbasy i 100 sztuk grillowanego pstrąga.

Do tego masa atrakcji: 26 metrowy podnośnik, ludzka katapulta, londyńska taksówka, 600-konne lamborghini, Mercedes 115 z 1975 roku, Warszawa model – 223, Wilcza Kraina, Muzeum Broni Pancernej, quady, punkt medyczny, a ponadto gorąca kawa, herbata i przepyszna zupa przygotowana przez KGW Wąpiersk. Wszystko to za symboliczny datek do puszki na pomoc chorej Julce.

Ale to nie wszystko! W akcję charytatywnie zaangażowały się też gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Od 16:00 pobujać się można było w rytmie hitów New Smile, Blues Station, Manchester i Loka, a imprezę poprowadzili Łukasz Brzostek i Mariusz Gołębiowski. Nie byłoby tego wszystkiego tak dobrze widać i słychać, gdyby nie Mazur-Event Krzysztof Badaszewski z Iławy – niezawodna technika i oświetlenie.

Całej imprezie towarzyszyły gwiazdy programu Złomowisko.pl, Marek Krzykacz, Edek oraz Kapitan Jawor. Panowie już od czwartku wspólnie z naszymi wolontariuszami zbierali złom dosłownie po całym województwie.

– Za nami wielki finał akcji złom na wagę życia przy wielkim udziale naszych mieszkańców. Przy ich szczodrych sercach zebraliśmy ponad 150 ton złomu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy się w to włączyli: wolontariuszom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku, stowarzyszeniom, organizacjom, prywatnym osobom, rolnikom, strażakom, przedsiębiorcom, którzy od wczesnych godzin działali na rzecz Julki Rówczyńskiej – tłumaczy Burmistrz Maciej Sitarek.

Koncerty przeplatane były licytacjami. Hojność darczyńców przeszła nasze oczekiwania. Do wylicytowania były gadżety, vouchery, zegar przekazany przez Kapitana Jawora, a nawet drzwi i Citroen C1 z 2011r z komisu przekazany przez Roberta Zakrzewskiego i Darię Sobotka. Ostatecznie miejskie auto zostało sprzedane za 8 500 zł, a szczęśliwym nabywcą został Radosław Żurek.

– Wielu ludzi zaangażowanych w akcję, dziesiątki wolontariuszy, praca do późnych godzin nocnych, wynoszenie pieców w ekstremalnych warunkach, załadunki aut bez kół , czy też setki kilometrów w pogoni za złomem. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli choćby najmniejszą cegiełkę do całej akcji! Bez Was to by się nie udało – mówi pomysłodawca całej akcji Marek Ziółkowski, pracownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku. – Do soboty zgłoszonych mieliśmy 26 punktów zbiorczych. Na placu okazało się, że ludzie organizowali się na własną rękę i tworzyli punkty, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Przywozili złom nawet prywatnymi autami – dodaje Marek Ziółkowski.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i w pocie czoła do późnych godzin zwozili złom z całej okolicy i całym sercem zaangażowali się w akcję:

 1. Jerzy Mikczyński
 2. WTÓRMET
 3. Paweł  Borowski
 4. Mateusz Chojnacki
 5. Arkadiusz Czechrowski
 6. Tomasz Łomżyński
 7. Sławomir Szkup
 8. CEZAR Cezary Mieszczyński Usługi koparko-ładowarką
 9. OSP Lidzbark
 10. Usługi transportowe Janusz Bednarski
 11. Hufiec ZHP Lidzbark Welski
 12. Firma Oltrans z siedzibą w Wikielcu
 13. Jakub Podliński
 14. Retro Garage 541 Sławomir Trzciński
 15. Sonia Ziółkowska
 16. Paweł Kochalski
 17. Firma Prodbet Iława
 18. Konstal Iława
 19. Firma transportowa Zbigniew Derela
 20. Firma budowlana Szal-Bet
 21. Sklep Sławomir Szczepański
 22. Rafał Derela
 23. Andrzej Buczkowski

Cała impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów:

 1. Agronaft
 2. Mp Auto Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Radosław Żurek
 3. Wach – bud
 4. Centrum ubezpieczeń Al-Mar Alina Borowska Marcin Lendzian
 5. Marcin Sarnowski
 6. Basta Skup Złomu
 7. Firma ArtRyb
 8. Dariusz Czajkowki
 9. Duet Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

Darczyńcy:

 1. Wpprint Iława
 2. Piwosznik Olsztyn
 3. Wiemaryb S.C. z Iławy
 4. Masarnia ZPHU Kamiński Stanisław
 5. Firma RADEX z Iławy
 6. Salon Tatuażu Demontattoo
 7. Firma SE – DA
 8. Lilien Magdalena Żurek
 9. Kajakiem Po Welu
 10. WR Media Iława
 11. Coco Detaling Piotr Kokoszko
 12. PHU Effect Mirosława Brodzik
 13. Beauty Skin Klinika Zdrowia i Urody
 14. Karczma Łabędź
 15. Brodnica.net
 16. Wiesław Witkowski
 17. Firma Jankowski
 18. Michał Tattoo
 19. Robert Zakrzewski i Daria Sobotka
 20. Katarzyna Paradowska
 21. Edward Wacławski
 22. Krzysztof Świątkowski
 23. Paweł i Małgorzata Waleszkowscy
 24. P.H.U. JUPITER Jerzy Masłowski
 25. Paweł Krótki
 26. Krzysztof Pilanz
 27. wrak race Tomaryny