XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu 22-24 maja 2015 r.

 

Po 17 latach przerwy delegacja naszej szkoły uczestniczyła w Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu. Szkoła Podstawowa nr 2 ugościła nas bardzo ciepło. Zapewniono nam wiele niezapomnianych wrażeń w rodzinnej atmosferze. Po przybyciu na miejsce poczęstowano nas obiadem, poczym wyruszyliśmy na zwiedzanie Przasnysza o którym Henryk Sienkiewicz pisał w „Krzyżakach” nazywając tę ziemię „Grodem nad Węgierką”. Oglądaliśmy min. kościół Parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przasnyszu, w którym został ochrzczony św. Stanisław Kostka i spoczywa jego rodzina. Następnie zwiedzaliśmy kościół Benedyktynów, który zbudował brat Stanisława Kostki – Paweł. Po lekcji historii powstawania Przasnysza nadszedł czas na główne uroczystości otwarcia Zlotu. W hali sportowej SP nr 2 spotkaliśmy się z wyśmienitymi gośćmi: wnukiem Henryka Sienkiewicza – Juliuszem Sienkiewiczem, prawnuczką pisarza – Anną Dziewanowską,  dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – Maciejem Cybulskim, Anną i Antonim Cybulskimi, Moniką Roscą i Tomaszem Mędrzakiem – odtwórcami ról Nel i Stasia w pierwszej ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy”. Spotkanie to obfitowało w niesamowite emocje. Wielokrotnie wzruszyliśmy się wypowiedziami gości zwłaszcza Pana Antoniego Cybulskiego, który jest pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich. Mówił o wielkiej miłości do pasji swojego życia jaką jest Muzeum w Woli Okrzejskiej – Pan Antoni przeszedł w ostatnim czasie dwa udary i miał operację na otwartym sercu jego życie było w tarapatach, tym bardziej jego słowa uświadomiły nam jak wiele poświęcił dla rozwoju polskiej kultury.

W czasie części artystycznej były witane delegacje szkół, mieliśmy okazję stanąć na czerwonym dywanie i otrzymać statuetkę Henryka. Na zakończenie zostali nagrodzeni uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursach literackim i plastycznym. Byli także w tej grupie uczniowie z naszej szkoły – I miejsce otrzymała Julia Giżyńska w konkursie plastycznym na grę planszową  „Podróże z Sienkiewiczem”, a wyróżnienia otrzymały:  Karina Kowalkowska,  Weronika Kowalkowska i Dorota Płotka.

Dalszą część spotkania z gośćmi specjalnymi kontynuowaliśmy już przy kolacji, gdzie można było osobiście zamienić kilka słów z Panem Juliuszem czy z aktorami. Dla młodzieży na koniec pierwszego dnia wystąpił zespół „W innym stanie”.

Drugi dzień Zlotu zaraz po śniadaniu rozpoczęliśmy wycieczką do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Czekał tam na nas niezwykły gość – profesor Jerzy Bralczyk – językoznawca, specjalista w zakresie mediów, reklamy i polityki. Człowiek o fenomenalnej pamięci, cytował dość obszerne fragmenty  z Trylogii Sienkiewicza. Spotkanie to owocowało w dużą dawkę humoru oraz ciekawostki z dzieciństwa Pana profesora. Z racji obchodzonych w tym dniu urodzin Jerzego Bralczyka pianistka Monika Rosca i wiolonczelista Paweł Rok zadedykowali Solenizantowi krótki koncert muzyki chopinowskiej. Trudne było rozstanie z tak wyśmienitymi osobowościami, ale w Muzeum czekały na nas równie niezapomniane doznania kulturowe. Odwiedziliśmy miejsce pochówku rodziny i przyjaciół Zygmunta Krasińskiego. W dworku Państwa Krasińskich zwiedzaliśmy tymczasową wystawę dzieł malarskich min. Jana Matejki, Aleksandra Kotsisa, Januarego Suchodolskiego. W Neogotyckim Pałacyku mogliśmy podziwiać portrety Zygmunta i jego najbliższej rodziny oraz wielopokoleniowe drzewo genealogiczne rodu Krasińskich. W ogrodzie przy Muzeum znajduje się pomnik Zygmunta Krasińskiego.

Pogoda, choć w kratkę, nie zakłóciła naszego samopoczucia i w dobrym nastroju udaliśmy sie na obiad do przasnyskiej szkoły.

Resztę dnia spędziliśmy na Staropolskim Jarmarku na który wraz z całą rodziną braci sienkiewiczowskiej udaliśmy się w średniowiecznych strojach. Parada wzbudzała wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta.  Mieliśmy okazje  do wspólnego biesiadowania, zabawy i nauki.

W ramach kultury fizycznej organizatorzy zaprosili nas do parku linowego Gibon.

Chętni uczestniczyli w zwiedzaniu lotniska w Przasnyszu. Oglądaliśmy pokaz modeli szybowcowych, a także spektakularne wyczyny  pilotów szybowców w podniebnej przestrzeni. Nasze emocje i adrenalina sięgały zenitu.

Wieczorem można było zwiedzać Muzeum Historyczne oraz wystawę starych komputerów i gier komputerowych z możliwością zagrania w nie. Wieczór upłynął szybko, bo w rytmach muzyki zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”.

Ostatni dzień pobytu rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele farnym w Przasnyszu w której uczestniczyły poczty sztandarowe Szkół Sienkiewiczowskich. Ksiądz proboszcz w kazaniu nawiązywał do twórczości H. Sienkiewicza, cytował fragmenty „Potopu” i „Quo Vadis”. Dzieci przyniosły w darze do ołtarza chusty wszystkich grup uczestników Zlotu, „Trylogię” oraz „W pustyni i w puszczy”. Po Mszy św. udaliśmy się do Rostkowa, miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. O życiu i drodze do świętości Stanisława opowiedziała nam jedna z sióstr Pasjonistek.

Podczas obiadu Pani dyrektor Sabina Olszak ogłosiła oficjalnie zakończenie XXIII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu. Natomiast Pani Anna Dziewanowska zaprosiła wszystkich na kolejny Zlot do Oblęgorka. A zatem do zobaczenia !!!Zlot szkół sienkiewiczowskich (1) Zlot szkół sienkiewiczowskich (2) Zlot szkół sienkiewiczowskich (3) Zlot szkół sienkiewiczowskich (4)