Woda na Plaży Miejskiej w Lidzbarku jest „doskonała”

Tak, jak w roku ubiegłym, Plaża Miejska w Lidzbarku znalazła się w ogólnopolskim wykazie kąpielisk. Warto zaznaczyć, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego mamy takich miejsc zaledwie kilka. Miło nam również poinformować mieszkańców i turystów, że podczas przeprowadzonej sezonowej kontroli jakości wody przez SANEPID, wynik klasyfikacji wody w kąpielisku uzyskał najwyższą punktację i określony został jako „doskonała”.
– Czyste i bezpieczne kąpielisko jest bez wątpienia ważne dla naszego zdrowia. Zachęcam wszystkich do pobytu nad naszym jeziorem, gdzie poza czystą wodą i opieką ratowników oferujemy dwie zjeżdżalnie wodne i plac zabaw w kształcie łodzi – mówi burmistrz Lidzbarka.

symbole_kapieliska1

Coraz mniej gmin jest zainteresowanych zdobywaniem dla swojej plaży miana kąpieliska. Przepisy prawa  stawiają bowiem wymagania, które sprawiają, że wielu urzędników wybiera prostszą ścieżkę i organizuje zamiast kąpielisk miejsca wykorzystywane do kąpieli. By znaleźć się w wykazie kąpielisk, należy złożyć wniosek, a do niego dołączyć pozwolenie wodno-prawne, jak również choćby sporządzić i dołączyć aktualny profil wody, czyli szczegółowe dane m.in. o jej czystości i potencjalnych zagrożeniach dla jakości wody. W dodatku na kąpielisku woda badana jest kilka razy w sezonie według harmonogramu ustalonego z sanepidem, jest także wymagana odpowiednia liczba ratowników, oznakowanie, czy specjalna tablica, na której podaje się m.in. informacje o bieżącej ocenie jakości wody, krótkotrwałych zanieczyszczeniach, klasyfikacji wody w kąpielisku czy parametrach pogodowych, takich jak temperatura powietrza, wody i siła wiatru.

W celu bieżącego sprawdzenia pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem naszej plaży miejskiej zapraszamy do odwiedzenia serwisu kąpielowego: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/209.