Wieczór literacko-muzyczny „Wokół Stulecia Winnych”

W piątek, 18 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku odbył się wieczór literacko-muzyczny „Wokół Stulecia Winnych” z Ałbeną Grabowską – polską pisarką, autorką wielu poczytnych powieści oraz Patrykiem Sztabińskim – wybitnym akordeonistą młodego pokolenia.
Ałbena Grabowska jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią Tam, gdzie urodził się Orfeusz. Jej powieść Stulecie Winnych została nagrodzona nagrodą czytelniczek Pióro w trakcie IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlicach. Napisała m.in. Coraz mniej olśnień, Lady M., Alicję w krainie czasów, Ostatnia chowa klucz, Kości proroka. Podczas spotkania autorka opowiadała o swojej twórczości literackiej, o tym jak powstają jej powieści oraz co chce w nich przekazać czytelnikom. Główna część wieczoru literackiego poświęcona była najbardziej znanej powieści , od której jak sama mówi wszystko się zaczęło, trylogii „Stulecie Winnych”, która dodatkowych fanów zdobyła dzięki ekranizacji i emisji serialu na antenie TVP 1. Zgromadzona publiczność dowiedziała się jak powstawała trylogia, dlaczego Brwinów jest miejscem akcji powieści, który z bohaterów przysporzył najwięcej problemów pisarce, czy powstanie jeszcze kolejna część sagi. Autorka podzieliła się również wrażeniami z planu filmowego, wystąpiła bowiem w serialu w niewielkim epizodzie. O swoich wrażeniach aktorskich z planu filmowego opowiadał także Patryk Sztabiński, który wcielił się w rolę muzyka. W trakcie spotkania wybrzmiały utwory muzyczne z lat ’20 i ’30 oraz kilka z lat późniejszych, dobranych klimatem do czasu akcji powieści. Publiczność żywiołowo reagowała i nagradzała gromkimi brawami muzyczne realizacje akordeonisty.
Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki.
Organizatorem wieczoru literacko-muzycznego była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku.
Miło było gościć nam tak wspaniałą publiczność i mamy nadzieję, że nie było to ostatnie tego typu wydarzenie.