„Wędkarska Przygoda 2016” – mini zawody dla dzieci

W sobotę 4 czerwca od godz. 8.00 nad małym jeziorkiem w Lidzbarku gościliśmy dwadzieścioro sześcioro adeptów wędkarskich w różnym wieku, choć nie starszych niż 12 lat. Mini zawody wędkarskie zorganizowane zostały w ramach wynagrodzenia wszystkim uczestnikom czas i pracę jaką włożyli w wykonanie prac na konkurs „Zaprojektuj Logo Koła PZW w Lidzbarku” – wyniki niebawem. Z dziećmi pojawili się rodzice, dziadkowie, wujkowie lub inni opiekunowi pomagający swoim małym wędkarzom. Wśród uczestników byli także obaj burmistrzowie ze swoimi pociechami.  Dzieci które nie miały wędki, zanęty, przynęt czy innych akcesoriów niezbędnych do wędkowania były w nie wyposażane i można było przystąpić do zabawy – zawodów.

Jeziorko zostało podzielone na stanowiska i  po losowaniu w asyście opiekunów każde dziecko przygotowywało sobie sprzęt do wędkowania. Z uwagi na fakt, że dla niektórych dzieciaków był to pierwszy kontakt z wędką a także na duży upał tego dnia zawody trwały 3 godziny.

Komisja sędziowska nieco odstąpiła od ogólnie przyjętych regulaminów rozgrywania zawodów wędkarskich, pozwalając na nieco więcej niż zazwyczaj opiekunom. Dzieci mam nadzieję miały wielką frajdę w nauce wędkowania i wielu holach niejednokrotnie okazałych ryb. Po zakończeniu wędkowania i ważeniu wyłoniono zwycięzców a pierwsza ich dziesiątka przedstawiała się następująco:

  1. Ryńska Rozalia – 4 140 g
  2. Falkowski Mateusz – 3 495 g
  3. Młynarczuk Jakub – 3 400 g
  4. Jędrzejewski Szymon  – 2 650 g
  5. Malinowska Wiktoria – 2 505 g
  6. Sadowski Mateusz – 2 065 g
  7. Jędraszek Oskar – 2 045 g
  8. Zakrzewski Jakub – 1 875 g
  9. Sosnowska Lena Nina – 1 805 g
  10. Wysocki Krzysztof – 1 600 g

Jak po wynikach widać, na trzygodzinne łowienie, a raczej naukę wędkowania, wyniki imponujące. Nie było dziecka, które nie złowiłoby ryby a najniższy wynik wśród wędkujących to 760g. Do siatek zawodników trafiały płocie, jazie, karasie i liny. Brawa za zaangażowanie i chęci młodych adeptów wędkarstwa, bo tak naprawdę o wyniki tu nie chodziło a zwycięzcami nie była ta wyżej wymieniona dziesiątka a wszyscy, którzy w tym dniu się pojawili i z nami się wspólnie bawili.

Ryby złowione w trakcie zawodów w jak najbardziej dla nich bezpieczny sposób wspólnie z wędkującymi wpuszczone zostały do jeziora Lidzbarskiego a było ich w sumie blisko 50 kg. W ten sposób dokonano wspólnie zarybienia dużego jeziora.

Sędzia Główny zawodów – Adam Grabowski w asyście Prezesa Koła PZW w Lidzbarku Andrzeja Marchlewicza najlepszym wręczyli medale i puchary a wszystkim uczestnikom zawodów upominki. Każde dziecko otrzymało także wędkę.

Zarząd Koła PZW w Lidzbarku pragnie bardzo podziękować Dyrekcji Welskiego Parku Krajobrazowego i Burmistrzowi Miasta i Gminy Lidzbark za okazaną pomoc w organizacji konkursu plastycznego „Zaprojektuj Logo PZW w Lidzbarku” a także wyżej opisanych zawodów.