„Wakacje z Panem Bogiem”

W dniach 8-16 lipca siedemnaścioro uczniów ze szkół podstawowych ze Słupa, Boleszyna i Wielkiego Leźna, znajdujących się na terenie Parafii św. Marcina Biskupa w Boleszynie, spędziło w Augustowie kolonie pt. „Wakacje z Panem Bogiem”

Fundacja Cordis, która była organizatorem i fundatorem letniego wypoczynku dzieci z różnych stron Polski i Litwy, zapewniła uczestnikom szereg różnorodnych atrakcji. Podczas pobytu odbyto pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, które znajduje się nad jeziorem Studzienicznym na tzw. wyspie połączonej z lądem groblą. Jego początki sięgają pierwszych lat XVIII wieku. Uczestniczono również w uroczystej Mszy Św. z udziałem Bp. Tadeusza Bronakowskiego. Inną nie lada atrakcją dla kolonistów był rejs statkiem, na pokładzie którego gościł niegdyś Jan Paweł II. Wyczekiwane przez wszystkich uczestników były zabawy wodne w aquaparku w Suwałkach oraz nad jeziorem Necko należącym do typu polodowcowych jezior rynnowych, mającym liczne piaszczyste plaże. W trakcie tych niezapomnianych kilku dni uczniowie i wychowawcy zwiedzili jeszcze Augustów, a także Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Jest to przepiękny obiekt, w którym znajduje się kościół, Muzeum Jana Pawła II (to miejsce bowiem ubogacone zostało obecnością bł. Jana Pawła II oraz Jego modlitwą), piękne ogrody klasztorne, jak również restauracja oraz eremy (domki do wynajęcia, w których niegdyś mieszkali Ojcowie Kameduli). Zwiedzono też Bazylikę Mniejszą Nawiedzenia NMP w Sejnach. Stanowi ona wschodnią część dawnego kompleksu klasztornego dominikanów. Najcenniejszym elementem bazyliki jest drewniana gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. wykonana w kształcie tryptyku, która od XVII w. stała się przedmiotem kultu religijnego. Podczas kolonii spotkano się także z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Studzienicznej. Ponadto niemalże każdego dnia uczestniczono w śpiewach, zabawach integracyjnych, konkurencjach sportowych oraz spotkaniach w grupach, które skłaniały do rozmów, rozważań i refleksji nad zagadnieniami rodzinnymi i religijnymi. Na zakończenie wszyscy otrzymali z rąk Prezesa Fundacji, Ks. Mariana Miklaszewskiego, dyplom uczestnika „Wakacji z Panem Bogiem” za to, że stali się lepsi.

Wypoczynek dzieci z boleszyńskiej parafii był możliwy dzięki uprzejmości i propozycji złożonej przez Panią Elżbietę Węglewską z Lidzbarka. Organizacją zajęły się Dyrektorki szkół w Słupie i Boleszynie: Beata Kozłowska i Anna Gużyńska oraz Ks. Proboszcz Piotr Nowak. Sponsorem przewozu uczniów do Augustowa był Andrzej Galiński, właściciel miejscowego przedsiębiorstwa BIOGAL. Dzieci wyjechały i wróciły po czujną opieką Pań nauczycielek – Justyny Bartnickiej i Marii Markowskiej. Wyjazd na kolonie był nagrodą dla uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu.

Tekst: Justyna Bartnicka, Elżbieta Kozłowska

Zdjęcia: Justyna Bartnicka