Uczniowie z Dłutowa na Nocy Naukowców

25 września uczniowie Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie wzięli udział w popularnonaukowych pokazach, eksperymentach i innych atrakcjach zorganizowanych w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie. Zajęcia, które odbywały się w profesjonalnych laboratoriach PAN i salach wykładowych OSW, pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badawcza. Uczniowie badali bioczujniki do wykrywania chorób, świat w skali mikro, jak przejść od aminokwasów do białek i na czym polega sączenie molekularne. Najodważniejsi mogli przeżyć dachowanie w symulatorze i atak pająków w kinie 7D. W siłowni uczniowie ćwiczyli pod okiem profesjonalnego trenera, tworząc wraz z nim „Trening szyty na miarę”. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się także  wyścigi ślimaków, degustacja chleba oraz budowanie domu dla czworonoga.

Dodatkową atrakcją podczas wyjazdu było spotkanie z Jaśkiem Melą – najmłodszym w historii zdobywcą biegunów – północnego i południowego, podróżnikiem i założyciel fundacji Poza Horyzonty.
Spotkanie zorganizowano w sali wykładowej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego. Jasiek Mela opowiadał o swoich przeżyciach po wypadku, o tym jak tracił wiarę w sens życia, a następnie po trudnej rehabilitacji i dzięki swej wytrwałości zdobywał bieguny. Zwrócił naszą uwagę na fakt, że każdy człowiek może być niepełnosprawny, lecz najgorsza jest ta niepełnosprawność, której nie widać – brak wiary w siebie i we własne możliwości. Jasiek Mela skierował do uczniów piękne słowa, które mogą stać się mottem  całego życia : „Marzenia się nie spełniają, nic się samo nie dzieje. To my możemy spełniać własne marzenia, a na sukces trzeba ciężko zapracować”.

noc naukowców (1) noc naukowców (2) noc naukowców (3) noc naukowców (4) noc naukowców (5)