Uczniowie Gimnazjum w Starym Dłutowie uczestnikami Ogólnopolskiego Przeglądu Projektów Młodzieżowych w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ogólnopolski Przegląd Projektów Młodzieżowych to coroczna impreza podsumowująca rok pracy uczniów i nauczycieli. W czasie tegorocznego finału 88 młodzieżowych zespołów ze szkół całej Polski miało szansę zaprezentować swoje osiągnięcia w realizowaniu tematycznych programów, stworzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniów i nauczycieli, biorących udział w wydarzeniu, powitali przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i CEO. OPPM to spotkanie, które pozwala świętować, dzielić się doświadczeniami i efektami projektów realizowanych przez uczniów.
Akademię uczniowską zaprezentowało 8 zespołów, w tym grupa uczniów szkoły w Starym Dłutowie w projekcie „Oddech daje życie”. W czasie realizacji uczniowie klasy III starali się znaleźć odpowiedzi na pytania badawcze – jakie właściwości mają płuca? Na czym polega mechanizm wdechu i wydechu? Jak wykryć w wydychanym powietrzu parę wodną i CO2? Jak wysiłek fizyczny wpływa na tempo oddychania? Nasze stoisko odwiedziła ekspert p. Urszula Ewartowska, która rozmawiała z uczniami o trudnościach, które pojawiły się w trakcie realizacji projektu i sposobach ich rozwiązywania.
W trakcie OPPM uczniowie brali aktywny udział w zajęciach organizowanych przez animatorów i razem z uczniami z trzech innych szkół stworzyli własne hasło przewodnie – ,,Kreatywność inspiruje”, które zostało ułożone z kartonowych liter.Był to dla wszystkich dzień pełen inspiracji.