TYDZIEŃ DLA ZIEMI

Gimnazjum w Starym Dłutowie skorzystało z zaproszenia Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i wzięło udział w działaniach ekologicznych na Warmii i Mazurach, które odbyły się w ramach akcji ,,Tydzień dla Ziemi”. Głównym organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Tydzień dla Ziemi w naszej szkole odbył się w dniach 24- 30 kwietnia. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się we wszystkie działania prowadzone na terenie szkoły.
W piątek 24 kwietnia odbyła się I gimnazjalna gra uliczna – „Drzewa i krzewy Polski”. Uczniowie podzieleni na grupy 10 osobowe wraz z opiekunami, zaopatrzeni w mapy Dłutowa i okolic poszukiwali skrytek, w których ukryte były zadania do wykonania. Zadania ekologiczne takie jak: poszukiwanie kasztanowców czy pomnika przyrody, urozmaicone były zadaniami w języku rosyjskim, angielskim, pytaniami o treści historycznej (odnaleźć datę wybudowani Kościoła) czy matematycznej (obliczyć pole powierzchni Orlika).
Gra zakończyła się ogniskiem zorganizowanym na terenie dłutowskiego pałacyku, dzięki uprzejmości właścicieli.
Po tak miłym wypoczynku i zregenerowaniu sił uczniowie zaangażowali się w budowę dwóch skalników i rabatek kwiatowych na terenie szkoły. Pod bacznym okiem p. M. Przybysz – Giżyńskiej i p. M. Nąć w ruch poszły łopaty, grabie i taczki. Dzięki wspólnej pracy powstało piękne i kolorowo kwitnące miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu podczas przerw lekcyjnych.
W poniedziałek 27 kwietnia 22 uczniów wzięło udział w szkolnym konkursie „Drzewa i krzewy Polski”, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, jednak zwycięzców mogło być tylko troje. Konkurs wygrała uczennica klasy II Milena Ucińska, drugie miejsce zajął uczeń klasy III Krzysztof Kowalski, natomiast trzecie miejsce zajęła uczennica klasy I Dominika Szczepanik.
W środę 29 kwietnia wszyscy uczniowie Gimnazjum im.Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie wraz z nauczycielami wzięli udział w „Biegu dla Ziemi”. Była to nie tylko okazja do zwrócenia uwagi mieszkańców na problemy ochrony przyrody, ale także do propagowania aktywnego spędzania wolnego czasu np.: wspólnie biegając.
Podczas akcji ,,Tydzień dla Ziemi” w naszej szkole odbywała się zbiórka zużytych baterii w ramach hasła: „Przyroda bez zużytych baterii”. Za szczególne zaangażowanie i pomoc w organizacji tej zbiórki został wyróżniony i nagrodzony uczeń klasy I Adrian Wilamowski.
Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej wraz z opiekunkami przygotowały plakaty informujące o prowadzonych w szkole akcjach i ciekawą gazetkę na tablicy ogłoszeń na głównym korytarzu.

baterie1 bieg1 bieg2 gra2 gra3