Tydzień Cittaslow 2017 za nami

7 listopada 2015 Lidzbark przyjęty został w poczet miast należących do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Jedną z przyczyn przystąpienia Lidzbarka do Sieci Cittaslow było dążenie do  życia gdzie, ludzie nie muszą się spieszyć, a czas wolny po pracy mogą spędzać na łonie natury, podczas różnego rodzaju imprez kulturalnych, czy też sportowo-rekreacyjnych.

Tydzień Cittaslow w Lidzbarku, który odbył się w dniach 18-24 września rozpoczęliśmy otwarciem wystawy prac młodej lidzbarskiej artystki Kingi Kruszewskiej, której  prace można oglądać do połowy października w Galerii Nowa Przestrzeń. Najmłodsi mieszkańcy dzielnie reprezentowały przedszkola, uczestnicząc w warsztatach modowych z tworzenia ubranek-domków dla ślimaczków, ulice miasta zamieniły się w się plenery malarskie, podczas których sympatycy farb pędzli czy też pasteli malowali,  rysowali zabytki lidzbarskie.

W ramach Tygodnia Cittaslow, w czwartek 21 września odwiedziła nas wycieczka z Prudnika, Kalet i Głubczyc, miast które również należą do Sieci Miast Cittaslow.

Sobotnie popołudnie poświęcone było Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej „Razem do Trójstyku” w której organizację, włączyły się 3 województwa. Kolejną ucztą jaką zaserwowaliśmy mieszkańcom podczas Tygodnia Cittaslow był koncert Marcina Wądołowskiego -Tro. Koncert poświęcony był wielkim instrumentalistom polskiego jazzu Jarosławowi śmietanie oraz Markowi Blizińskiemu.
Marcinowi towarzyszyli wspaniali muzycy na co dzień grający w międzynarodowych składach .Piotr Lemańczyk i Adam Czerwiński. Uwieńczeniem niezwykle bogatego artystycznie tygodnia Cittaslow był festyn tematyczny we wsi Wlewsk, pod nazwą Święto Cebuli.

W aurze polskiej złotej jesieni, fantastycznej atmosferze relaksu, pokoju zakończył się Tydzień Cittaslow w Mieście i Gminie Lidzbark.