„Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lidzbarku

W związku z Uroczystymi Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Miasto i Gmina Lidzbark, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z MOSIR Lidzbark, Fundacją Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Rybno zorganizowało wyjątkowy bieg „Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 26 lutego 2017 w Parku rekreacyjno-sportowym „Małe Jeziorko”.

Mimo mroźnego wiatru i deszczu Lidzbark, gościł ponad stu biegaczy w różnym wieku. Na start biegu stawili się zawodnicy z: Lidzbarka, Działdowa, Brodnicy, Słupa, Nowego Miasta Lubawskiego, Górzna, Nowego Miasta, Lubawy i Kurzętnika.

Dystans biegu wynosił 1963 metry – jest to data śmierci ostatniego Wyklętego, Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”. Na mecie na wszystkich biegaczy czekały medale oraz ciepła grochówka, zapłonęło symboliczne ognisko, przy który można było się ogrzać i zjeść smażoną kiełbaskę.

Bieganie staje się coraz popularniejsze, a uczestnicy biegu to nie tylko sportowcy i biegacze zawodowi, ale także pasjonaci i hobbyści. Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości o które swoją walkę oparli Niezłomni, są dziś wciąż żywe i aktualne – a samo wydarzenie w Lidzbarku niesie silne przesłanie patriotyczne.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Lidzbarski ośrodek kultury serdecznie zaprasza na wykłady otwarte 03 marca o godz. 9.00 oraz 06 marca o godz.11.00, które poprowadzi dr Piotr Kardela – historyk, przedstawiciel Delegatury IPN w Olsztynie. Wykłady odbędą się w Sali Widowiskowej.