Triathlon i spotkanie z mistrzem świata – LOTTO Triathlon Energy w Lidzbarku

Marcina Koniecznego w świecie triathlonu nie trzeba przedstawiać. W 2017 roku zdobył Mistrzostwo Świata na legendarnych Hawajach. Teraz przyjeżdża do Lidzbarka, gdzie podczas LOTTO Triathlon Energy wystąpi w kilku rolach. Zawodnika, konferansjera i prelegenta. Na przełomie czerwca i lipca w Lidzbarku będzie się działo. Triathloniści zdominują miasto i to w rekordowej liczbie.

Z roku na rok, a to już będzie trzecia odsłona triathlonu w Lidzbarku Welskim, startuje więcej zawodników. Nie inaczej jest teraz. Czterysta osób na listach startowych, a wśród nich Marcin MKON Konieczny, mistrz świata w kategorii wiekowej 45-49 z 2017 roku i Maciej Chmura, mistrz Polski na pełnym dystansie Ironman. Warto podkreślić, że przed rokiem MKON także startował w Lidzbarku. Był to wówczas jego pierwszy start w sezonie. Tym razem Marcin rywalizować będzie w sztafecie z córką i jej kuzynką. Mistrz popłynie, Katarzyna pojedzie na rowerze, a Antonina pobiegnie. Wszystko to na dystansie 1/8 Ironman. Ale wśród teamów na 1/8 nie zabraknie także Lidzbarzaków.

– W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy sztafety na najkrótszym dystansie – mówi Aldona Dybuk, organizator cyklu Lotto Triathlon Energy. – Na wyraźną prośbę zawodników, którzy chcieli zadebiutować na krótszym dystansie niż dotychczasowe, czyli 1/4 i 1/2 Ironman. Cieszymy się, że znaczna część sztafet to właśnie Lidzbarzacy. O to nam chodzi, czyli zaktywizować społeczność lokalną – dodaje.

Podczas LOTTO Triathlon Energy w Lidzbarku, 1 lipca 2018 roku, zawodnicy będą rywalizować na trzech dystansach: 1/8 Ironman, 1/4 tego dystansu i popularnej “połówce”, czyli 1/2 Ironman. Startujący mają do przepłynięcia odpowiednio 475, 950 i 1900 metrów, do przejechania na rowerze 22,5, 45 i 90 kilometrów, a całą rywalizację kończą biegiem 5,25 km, 10,5 km i 21,1 km. Rywalizacja odbywa się indywidualnie oraz w sztafetach. Pierwsi do wody wejdą triathloniści, którzy będą walczyć na najdłuższym dystansie. Start o 9. Następnie o 11 zawodnicy dystansu 1/4 IM i w samo południe najkrótszy dystans.

W tym roku organizatorzy zmienili nieco trasę biegową oraz lokalizację mety, a co za tym idzie miejsce zakończenia zawodów. – Rozpoczynamy na plaży miejskiej, a kończymy nad Małym Jeziorkiem – mówi Aldona Dybuk, organizatorka zawodów. – Bardzo cieszy nas ta zmiana, bo jesteśmy przekonani, że zwiększy atrakcyjność imprezy i ułatwi dostęp mieszkańcom Lidzbarka. Liczę, że Lidzbarzacy chętnie będą kibicować na trasie biegowej, która częściowo biegnie przez park – popularne miejsce spacerów. A teren przy ul. Garbuzy dobrze jest znany mieszkańcom z miejskich wydarzeń, jak choćby Dni Lidzbarka.

Wzorem lat ubiegłych w miasteczku zawodów będzie można liczyć na spróbowanie domowych specjałów z Koła Gospodyń z Bryńska i Nowego Dworu. Tradycyjnie stanowisko edukacyjne przygotowuje Nadleśnictwo Lidzbark, które od początku wspiera organizatorów, nie tylko zabezpieczając razem ze strażakami trasy, ale właśnie organizując stanowiska edukacyjne.

Warto podkreślić, że nie tylko w niedzielę będzie się działo w Lidzbarku. Emocje czekają na wszystkich już w sobotę, 30 czerwca. Po pierwsze odbędzie się trzecia edycja cross kajaków. Zabawa charytatywna dla mieszkańców, zawodników i turystów na plaży miejskiej w Lidzbarku. Plenerowe stacje crossfitowe i do pokonania dystans w kajaku na jeziorze.

Program imprezy jest TUTAJ.

Trasa biegów dla dzieci Moller’s Energy KidsRun TUTAJ.

Informacja nt. utrudnień w ruchu w dniu 1 lipca br. znajdziecie Państwo TUTAJ.

Zdjęcia i plakat zawodów znajdziecie Państwo TUTAJ.