Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku Welskim pochodzi z 1875 roku. Jest ona najstarszą placówką oświatową funkcjonującą w mieście. Warto dodać, że zawsze była związana z losami Lidzbarka i wspólnie z miastem przechodziła różne koleje losu. Jej mury opuściło wiele pokoleń Lidzbarzaków – zarówno w okresie niewoli narodowej, jak i w wolnej Polsce.

     W okresie niemieckim 1875 – 1920 pomimo prób zgermanizowania ludności Polacy tworzyli dość zwartą grupę narodowościową pamiętającą o swojej historii i tradycji. W tym czasie dyrektorami byli Niemcy: A. Engel, Wons, Rebitzki, R. Arndt, W. Wall, E. Wulff, i H. Karnop.

     18 stycznia 1920 roku Lidzbark powrócił w granice II Rzeczpospolitej i natychmiast zmieniono nazwę szkoły na Publiczną Szkołę Powszechną, do której uczęszczało kilkuset uczniów – narodowości polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Wówczas dyrektorami byli: Jan Zakrzewski, Józef Tyczyński, Józef Klajsek i Józef Golubski.

     We wrześniu 1939 roku Lidzbark zajęli hitlerowcy, którzy zamknęli polską szkołę i aresztowali nauczycieli. Wielu z nich poniosło męczeńską śmierć. Byli to: dyrektor J. Golubski, J. Klajsek, W. Śpiewak. Tymczasem uczniowie musieli uczęszczać do szkoły, w której uczono języka niemieckiego. Na szczęście rządy hitlerowców dobiegły końca w styczniu 1945 roku.

     19 marca 1945 roku nastąpiło otwarcie szkoły uroczystym nabożeństwem w kościele św. Wojciecha. Rozpoczynał się nowy etap w dziejach Lidzbarka i szkoły – okres powojenny. W tym czasie funkcje dyrektorów pełnili: Leon Milewski, Zygmunt Majewski, Jan Przybysz, Urszula Dudówna, Józef Miłocki, Walenty Wilczewski, Marian Ściński, Józef Mastalerz, Czesław Sieczkowski. W latach 1991 – 2005, a więc już w demokratycznej III Rzeczpospolitej dyrektorem był Henryk Zomkowski. Od 1.09. 2005 r. funkcję dyrektora pełni Beata Piątkowska.

    Pod rządami nowej pani dyrektor B. Piatkowskiej szkoła uzyskała ogólnopolski certyfikat „Szkoła z klasą”.

        Obecnie Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki liczy 724 uczniów. W 2002 roku placówka obchodziła 25-lecie nadania jej imienia bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki.

Źródło: http://www.splidzbark.republika.pl/

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark
tel. (23) 696 15 27
Dyrektor – Beata Piątkowska

http://www.splidzbark.republika.pl/

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. 6 termomodernizacja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA