ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU- happening w Lidzbarku

W piątek, 29 maja uczniowie Gimnazjum zorganizowali akcję profilaktyczną o szkodliwości palenia papierosów związaną ze Światowym Dniem Bez Tytoniu, który obchodzony jest 31 maja.
W tym dniu zwraca się uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Jest to część programu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Madrycie w 1988roku.

Hasło Światowego Dnia Bez Tytoniu w 2015r brzmi: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.

W Gimnazjum systematycznie prowadzone są  działania informacyjno-edukacyjne służące uświadamianiu skutków zdrowotnych inhalacji dymu tytoniowego. W szkole w miesiącu maju ogłoszony został konkurs na plakat o szkodliwości palenia papierosów. Do Jury konkursu wpłynęło 15 plakatów, z których zrobiono wystawę na korytarzu szkolnym.
Uczniowie z grupy „Liderów zdrowia” przygotowali też transparenty z hasłami o szkodliwości papierosów.

W piątek przedstawiciele klas oraz liderzy zdrowia pod opieką pani pielęgniarki Marii Bojanowskiej oraz nauczycielek Reginy Trandziuk i Lucyny Talarowskie – Dzimiry wzięli udział w happeningu . Odbył się przemarsz ulicami miasta z transparentami oraz wręczanie ulotek mieszkańcom miasta. Młodzież zostawiała również ulotki o szkodliwości palenia papierosów za wycieraczkami samochodów. Ogółem rozdano 145 ulotek.

Klasyfikacja konkursu plastycznego na plakat o szkodliwości tytoniu:
I miejsce – Martyna Nadolska z klasy 3d
II miejsce- Paulina Brzozowska z klasy 1f
III miejsce- Marta Jagielska z klasy 3b

DSC_4996 DSC_0003.NEF DSC_0005 DSC_0008 DSC_0017 DSC_4981