Superturniej – superpuchar – super stoisko – super ślimak – super Cittaslow!

 

Podczas festiwalu w Gołdapi zorganizowano pierwszy Turniej miast Cittaslow. W ramach Turnieju rozegrano trzy konkurencje: „Konkurs na najpiękniejszego ślimaka”, „Konkurs na najoryginalniejsze stoisko” oraz „Konkurs kajakowy”. Konkursy oceniało jury  w składzie: Pan Arnoud Rodenburg, pierwszy Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Burmistrz Midden-Delfland w Holandii, Pan Piotr Chabzda, redaktor prowadzący SlowLife Food & Garden, Pan Jacek Morzy, Wiceburmistrz Gołdapi.

Nie było łatwo podjąć decyzję. Miasta solidnie przygotowały się do konkurencji. Na stoiskach można było podziwiać piękne wyroby prezentowane przez rzemieślników z miast (Kalety ze wspaniałą ceramiką z Pracowni Ceramiki Artystycznej i Galerii Amfora) posmakować, a nawet samodzielnie zrobić lokalne przysmaki, na przykład podpłomyki „w” Lubawie. Dzieci mogły zagrać w średniowieczny bilard (Lubawa), rycerze pokazywali, jak posługiwać się mieczem (Nidzica), „w” Dobrym Mieście było muzycznie – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej śpiewali i prezentowali kunsztowne ręcznie szyte ślimaki, torby, poduszki w kształcie ślimaka etc.

Pojawiły się obrazy, sztuka malowana rękoma lokalnych artystów, mistrzów z często jeszcze nieodkrytych acz fascynujących miasteczek. Bardzo ciekawym pomysłem był „Quest o Gołdapi” na stoisku Gołdapi, gdzie każdy chętny otrzymywał kartę ze wskazówkami ukrytymi w treści wierszyka. Należało odwiedzić pięć miejsc nad jeziorem. Odwiedziny trzeba było potwierdzić pieczątką, a na koniec zwrócić kartę organizatorowi konkursu. Wieczorem wśród uczestników konkursu rozlosowano nagrody, w tym dwa rowery. Lidzbark Welski, Pasym, Reszel, Górowo Iławeckie – „miasto jak z bajki” częstowały lokalnymi przysmakami: rybami, masłem, makaronem, chlebem…. Naprawdę było bajkowo….

Arnoud Rodenburg stwierdził, że nigdy wcześniej nie musiał podjąć tak trudnej decyzji.

Konkurencja była bardzo wyrównana, lecz tytuł zwycięzcy w kategorii na najpiękniejsze stoisko zdobyło Dobre Miasto. Gratujemy drużynie Pani Ani Pogorzelskiej (z Urzędu Miasta w Dobrym Mieście), wszystkim pracownikom, opiekunom i uczestnikom WTZ!

Jeśli chodzi o kajaki, burmistrzowie miasteczek mają jeszcze sporo do nadrobienia. Na start zdecydowały się tylko dwie drużyny (Bisztynek i Lubawa) i kategoria ta nie została poddana ocenie.

Kategoria konkursu na najpiękniejszego ślimaka to dopiero prawdziwa historia! Każde z miast realizowało wstępne eliminacje we własnym zakresie. W przygotowanie ślimaków zaangażowano uczniów szkół, świetlice terapeutyczne, rzemieślników, mieszkańców miast…

„Finalistów” dostarczono na miejsce, gdzie ślimaki zostały wyeksponowane podczas festiwalowej konferencji „Cittaslow szansą dla przyszłych pokoleń”. Wydawało się, że niektóre z nich trzeba było dowieźć na miejsce… ciężarówką. Wykonane z kamieni, muszelek, z wiosłem w kajaku, w kształcie roweru, ekologiczne, recyklingowe, szyte, dziergane… Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. W samej Gołdapi wykonanych zostało 97 ślimaków. Nie bez kozery laureatem została… Gołdap. Zwycięski ślimak symbolizować ma charakter miasta jako uzdrowiska – wykonany z tarniny odzwierciedla solankowe tężnie na Promenadzie Zdrojowej.

Okazało się, że najwięcej punktów po wszystkich konkurencjach, a tym samym tytuł „Superzwycięzcy“ oraz Superpuchar Miast zdobyła Gołdap.

Tytuł ten przysługuje jej przez najbliższych 12 miesięcy, tj. do następnego Festiwalu – Lubawa 2016.Pan Maciej Radtke, Burmistrz Lubawy, już w trakcie Festiwalowej konferencji „Cittaslow szansą dla przyszłych pokoleń” zaprosił na siódmą edycję Festiwalu do tego zaskakującego miasteczka słynącego od czasów warsztatów dla pretendentów do Cittaslow w 2014 roku z… kościołów, zapasów, cyfrowego kina i doskonałych wyników gospodarczych – najniższa stopa bezrobocia  na Warmii i Mazurach!

Drugie miejsce w turnieju zdobyło Dobre Miasto, a na trzecim znalazły się ex aequo Lidzbark Welski oraz Bartoszyce. Bartoszyce to miasto, które dopiero co decyzją Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow z kwietnia br., przystąpiło do Stowarzyszenia. Certyfikat członkowski odebrany zostanie w czerwcu Abbiategrasso we Włoszech podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Stowarzyszenia. Lidzbark to miasto pretendujące. Radni miejscy podjęli już uchwałę o przystąpieniu  do Stowarzyszenia Cittaslow, zgodę wydał także Minister Spraw Zagranicznych. A Tomek  z Lidzbarka trudzi się nad wypełnieniem tabeli z kryteriami certyfikacyjnymi, które poddane zostaną ocenie specjalnej komisji złożonej z przedstawicieli miast członkowskich. Procedura żmudna, lecz chyba warto. W zmaganiach uczestniczyło Orneta – kolejne miasto kandydujące. Poczynaniom miast przyglądali się także kolejni kandydaci – obecny był burmistrz Działdowa.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Turnieju Miast Cittaslow w zakładce Galeria.