„Razem do Trójstyku” – relacja

„Razem do Trójstyku” to, w największym skrócie, akcja mająca na celu spotkanie środowisk lokalnych w pięknych okolicznościach natury. Tegoroczna pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w okolicach wsi Konopaty leżącej na trójstyku województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego; oraz powiatów: brodnickiego, żuromińskiego i działdowskiego. Warto dodać, że walor historyczny wpisany w to miejsce również podkreśla jego łączącą funkcję, okolice wsi Konopaty znajdowały się bowiem na styku dwóch zaborów – pruskiego i rosyjskiego.

„Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna na Trójstyku” cieszyła się ogromnym powodzeniem! Na miejsce przybyło przeszło trzystu wędrowców w różnym wieku i w przeróżny sposób – na piechotę, rowerami, samochodami, autokarami… Wydarzenie, którego gospodarzami były trzy województwa, zgromadziło także wielu znaczących przedstawicieli okolicznych urzędów, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. O wymiar artystyczny powitania gości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Lidzbarka.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli (bądź przejechali autokarami, jak w przypadku pań z lidzbarkiego ośrodka „Senior Vigor”) do leśniczówki w Konopatach, gdzie organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje na świeżym powietrzu. Można było chociażby skosztować potraw z dziczyzny, ciast domowego wypieku, na każdego czekała też kiełbasa z imponujących rozmiarów grilla.

Na miejscu odbyły się także konkursy przeznaczone dla uczestników w różnym wieku i pozbawione, zgodnie z ideą wydarzenia, elementu rywalizacji. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można zaś było nie tylko zasmakować w regionalnej kuchni, ale także zapoznać się z ofertą edukacyjną i turystyczną regionu (m.in. Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego).

Spotkanie na trójstyku trwało do późnego popołudnia i było miłym oraz ważnym akcentem kończącym sezon letni w naszym regionie. Z pewnością znajdzie swoją kontynuację w przyszłych latach.