Profilaktyka i edukacja młodzieży Gimnazjum w Lidzbarku

Projekt „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem” obejmuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

W Polsce każdego roku rejestrowanych jest ponad 140 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku umiera z powodu nowotworów ponad 90 tysięcy Polek i Polaków. Choroby nowotworowe są jednym z najważniejszych wyzwań Państwa w zakresie zdrowia publicznego. Według najlepszej epidemiologicznej wiedzy jednej trzeciej nowotworów można zapobiec.

Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w kształceniu właściwych postaw wobec zdrowia i stylu życia zatem prowadzenie edukacji w zakresie zapobiegania zachorowaniom na nowotwory, ale również zachęcanie do różnego rodzaju aktywności w tym obszarze jest nie tylko zasadne ale i niezbędne dla budowania zdrowej populacji.

W piątek 23 października w lidzbarskim gimnazjum odbyło się spotkanie młodzieży klas Ia, Ic, Id i IIc z Łukaszem Gąsiorowskim z Centrum Onkologii z Olsztyna w ramach lekcji wychowawczej .

Celem spotkania było przybliżenie wiedzy na temat czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. Najbardziej aktywni otrzymali upominki.

Ponadto uczniowie Gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Działdowskie Stowarzyszenie „Amazonki”. Temat konkursu nawiązywał tematycznie do znaczenia zdrowego stylu życia, badań profilaktycznych i roli rodziny w walce z rakiem. Uczennica kl.Ib Kinga Nowińska zdobyła w konkursie II miejsce.