Powiatowo – gminne dożynki w Starym Dłutowie za nami

W ostatnią niedzielę wakacji w Starym Dłutowie odbyło się tradycyjne Święto Plonów, czyli powiatowo-gminne dożynki. Wspomnijmy ten piękny czas obfitości i wspaniałej pogody, Święto Plonów, które było podziękowaniem dla wszystkich ciężko pracujących w polu – co podkreślił otwierając wydarzenie, burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Dożynki w Dłutowie odbywały się zarówno na poziomie powiatowym jak i gminnym, toteż stały się okazją do spotkania urzędników pełniących najwyższe funkcje w regionie. Obok gospodarza Lidzbarka na Święcie Plonów byli obecni: burmistrzowie i wójtowie powiatu działdowskiego, starosta i wicestarosta działdowski, przewodniczący i wiceprzewodniczący powiatu działdowskiego, przewodnicząca rady powiatu, przewodniczący rady miejskiej w Lidzbarku, radni rady powiatu działdowskiego aktualnej kadencji, członkowie lidzbarskiej rady miejskiej oraz sołtysi gminy Lidzbark. Dłutowskie dożynki zaszczycili swoją obecnością również: komendanci powiatowi policji w Działdowie i Lidzbarku, komendant powiatowy straży pożarnej w Działdowie i prezes lidzbarskiej OSP, a także – koła łowieckie: „Dzik”, „Szarak”, „Świt”, przedstawiciele KRUS-u i lidzbarskiego oddziału ODR. Nie zabrakło także księży z okolicznych parafii.

Święto Plonów rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym neogotyckim kościele, zaś po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy udał się na plac sąsiadujący z dłutowską szkołą podstawową i gimnazjum. Na przybyłych gości czekały już stoiska przygotowane przez lokalne sołectwa, instytucje oraz prywatnych wystawców, gdzie można było chociażby skosztować specjałów regionalnej kuchni. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli zaś zażyć atrakcji w sporych rozmiarów parku rozrywki. Najbardziej wyczekiwane punkty programu odbywały się natomiast na pięknie udekorowanej scenie – były to: wręczenie nagród dla najlepszych rolników w regionie, konkursy na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko, a także występy zespołów muzycznych.

Nagrody dla najlepszych rolników w gminie Lidzbark odebrali: Tomasza Brdak (Nowy Dwór), Aldona Maciejewska (Wawrowo), Jakub Gutowski (Wąpiersk), Krzysztof Szczepański (Jeleń).

W konkursie na najładniejszy wieniec nagrodzono: Nick (pierwsze miejsce), Narzym i Zdrojek (pozostałe miejsca). Wyróżnienia za udział otrzymały miejscowości: Iłowo-Osada, Adamowo, Stare Dłutowo, Wąpiersk, Koty i Wronka. W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe nagrodzono: Stare Dłutowo (pierwsze miejsce), Wąpiersk i Bryńsk (miejsca pozostałe); wyróżniono zaś Nowy Dwór.

Na scenie w Dłutowie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lidzbarka pod batutą Grzegorza Orłowskiego, zespoły ludowe: „Ach te baby” z Dłutowa, „Jarzębinki” z Małego Łęcka, a także goście z dalszych regionów Polski – „Berklejdy” i „Łysozianie”. Zabawę do północy w rytmie muzyki tanecznej zapewniła gwiazda wieczoru grupa „Exclusive”.