Podwójny jubileusz w szkole Podstawowej w Wąpiersku

30 lat temu Szkoła Podstawowa w Wąpiersku otrzymała na swojego patrona polskiego polityka, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej – Wincentego Witosa. Jubileusz szkoły to wyjątkowa okazja do wspólnego przeżycia na nowo minionych wydarzeń, wspomnienia wyjątkowych chwil i ludzi zasługujących na zapisanie ich na trwałe w pamięci.

Uroczystość, która miała miejsce 8 listopada, rozpoczęła się Mszą św. w Kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej, odprawioną przez księdza proboszcza Bogdana Kołodziejczyka. Następnie cała społeczność szkolna, nauczyciele, rodzice oraz  zaproszeni goście w towarzystwie pocztów sztandarowych przemaszerowali pod budynek szkoły. Dyrektor szkoły Piotr Kościński w obecności Doroty Zalewskiej, prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” odebrał meldunek od przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego o gotowości wszystkich zebranych do udziału w jubileuszu. Po meldunkach i odśpiewaniu hymnu narodowego oraz hymnu szkoły przyszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Została ona przytwierdzona przy głównym wejściu do budynku. Odsłonięcia dokonali Dyrektor Szkoły Piotr Kościński, Prezes Stowarzyszenia Dorota Zalewska,  burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, przedstawiciel kuratorium wizytator Jerzy Święszkowski oraz emerytowany Dyrektor Szkoły Jerzy Gadomski.

Goście skierowali do społeczności szkolnej gratulacje, życzenia i słowa uznania. Jerzy Święszkowski odczytał okolicznościowy list z Kuratorium Oświaty. Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek dziękując za zaproszenie, podkreślał radość z tak uroczystego obchodzenia 30 rocznicy nadania imienia – okazji, by przypomnieć nowemu pokoleniu uczniów, że ich patron był wyjątkowym bohaterem, symbolem polskości, osobą motywująca do rozwoju w duchu patriotyzmu.

Następnie emerytowany dyrektor szkoły Jerzy Gadomski , który przez 30 lat pełnił tę funkcję sięgnął do wspomnień z dawnych lat, szczególnie tych pięknych, wzruszających i tak odległych od dzisiejszej rzeczywistości. Historię tę o lata współczesne uzupełniła Dorota Zalewska. Tego dnia świętowano również niebywały jubileusz 20-lecia pracy Piotra Kościńskiego na stanowisku dyrektora tejże szkoły. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny, który w niezwykle ciekawy sposób przybliżył sylwetkę oraz barwną historię życia Patrona Szkoły. Ostatnim punktem jubileuszu było zwiedzenie Izby Pamięci, przegląd kronik i ekspozycji prezentujących historię szkoły.

Jubileusz był doskonałą okazją do przypomnienia uczniom, kto został postawiony im za wzór – bo przypomina on o polskiej kulturze, tożsamości i narodowości.