Podsumowanie lidzbarskich ferii

Czas ferii w województwie warmińsko – mazurskim dobiegł końca. Podczas ferii w Lidzbarku odbywały się zajęcia organizowane przez MOSiR, MGOK, Bibliotece Miejskiej  oraz szkoły na terenie gminy.

Ferie na sportowo

W zajęciach wzięło udział bardzo dużo dzieci, a każdy znalazł też coś pasującego do swoich zainteresowań, ponieważ wachlarz wydarzeń był szeroki. Odbyły się m. in. zajęcia sportowe – konkurencje sprawnościowe na łyżwach czy też jazda dowolna bez ograniczenia czasowego na lodowisku przy ul. Jeleńskiej. W połowie ferii na lidzbarskim lodowisku odbył się również pokaz łyżwiarstwa figurowego.

Na hali sportowej przy ul. Nowej odbył się szereg turniejów: piłki siatkowej czwórek MIX, piłki nożnej szkół gimnazjalnych, Turniej Warcabowy, Turniej Tenisa Stołowego, Turniej piłki nożnej szkół podstawowych 1-3, Zajęcia z sztuk walki, Zajęcia lekkoatletyczne, Zajęcia z piłki ręcznej, Turniej piłki nożnej szkół podstawowych 4-6

27 stycznia odbył się turniej halowej piłki nożnej dla klas IV-VI szkół podstawowych. Turniej  był zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego „Rywalizacja esencją sportu”. Projekt realizowali uczniowie kl. II a Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku: Wiktor Olszewski, Adrian Pawlak, Bruno Golian, Jakub Godziszewski, Simon Lewandowski, Jakub Szulc. Opiekunem projektu był Arkadiusz Raszkowski. Realizacja projektu odbyła się przy wydatnej pomocy ze strony Dyrektora MOSiR-u p. Krzysztofa Kopowskiego i pracowników MOSiR, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację projektu. W turnieju udział wzięło 30 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych naszej gminy. Impreza zakończyła się zwycięstwem drużyny KS „Drwęca”, która zdobyła komplet punktów. Wszystkie drużyny na podium zostały uhonorowane pamiątkowymi złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami.

Ferie z biblioteką

W czasie ferii zimowych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, od poniedziałku do piątku, odbywały się zajęcia dla dzieci w trzech grupach.  W czasie spotkań dzieci między innymi  uczyły się języka angielskiego z portalem funenglish.pl, grały w gry planszowe oraz rozwiązywały łamigłówki językowe. Największym  powodzeniem  cieszyły się zabawy ruchowe z detektorem ruchu. Każdy mógł sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportowych takich jak: tenis ziemny, wspinaczka, wodne wyścigi skuterów czy piłka nożna. W każdy piątek zaś,  można było rozwijać swoje umiejętności taneczne. Łącznie w zimowych zajęciach w lidzbarskiej bibliotece wzięło udział ponad 300 osób. W czasie ferii zimowych odbywały się także zajęcia w Filii Bibliotecznej w Dłutowie i Filii Bibliotecznej w Wąpiersku.

Ferie z Domem Kultury

Tegoroczne ferie zimowe, w województwie warmińsko-mazurskim przypadające na czas przełomu stycznia i lutego, wyróżniał bogaty program atrakcji przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. W ciągu dwóch feryjnych tygodni odbyło się w sumie około trzydziestu warsztatów, projekcji filmowych, zajęć, akademii tematycznych i zabaw animacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży z Lidzbarka oraz okolic.

Zwieńczeniem pierwszego tygodnia ferii była impreza dla dzieci i rodziców „Karnawałowe Szaleństwo z Piratami”, drugiego zaś wycieczka „kulturalnym autobusem” do Muzeum Ziemii Nidzickiej mieszczącego się w gotyckim zamku krzyżackim w Nidzicy.

W murach lidzbarskiego ośrodka kultury młodzi uczestnicy zajęć prowadzonych przez miejscowych instruktorów mogli spotkać się z różnymi dziedzinami sztuki, w tym z: malarstwem, rękodziełem artystycznym, teatrem, tańcem, fotografią, filmem, muzyką (wokalistyka i nauka gry na instrumentach); a także poznać sztukę wystąpień publicznych oraz aktualnie obowiązujące zasady w zakresie tworzenia i publikacji materiałów prasowych – to zaś dzięki warsztatom multimedialnym i dziennikarskim. Specjalne zajęcia z samoobrony dla dzieci i dorosłych przygotował też zaproszony do Lidzbarka mistrz Polski i Europy w sportowym ju-jitsu, Wojciech Dudkowski. Z pięknem i tajemnicami okolicznej przyrody można było natomiast zapoznać się w czasie prezentacji przygotowanej przez pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego… Dla każdego coś miłego i interesującego.

Dla tych spośród najmłodszych, którzy nie mogli odwiedzić lidzbarskiego ośrodka kultury, przygotowano zajęcia wyjazdowe. Instruktorzy dotarli do sołectw: Bryńska, Dłutowa, Jamielnika i Nowego Dworu – realizując program Akademii Sztuki Ludowej oraz ucząc dzieci podstaw warsztatu filmowego.