Pierwszy Ogólnopolski Festiwal „Blues nad Jeziorkiem”

Pierwszy Ogólnopolski Festiwal „Blues nad Jeziorkiem” to nowa inicjatywa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku popularyzująca autorską muzykę z pogranicza bluesa, rocka i jazzu.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w niedzielę 21 sierpnia w Sali Widowiskowej lidzbarskiego ośrodka kultury z uwagi na deszczowa pogodę. Wydarzenie sfinansowało Starostwo Powiatowe w Działdowie.
Podczas wieczornych koncertów, obok wykonawców miary Cuba de Zoo i Paweł Szymański, zaprezentowały się dwa zespoły debiutujące – Strongway z Olsztyna oraz Multicolor z Działdowa. Debiutanci przedstawili odpowiednio – energetyczną muzykę gitarową inspirowaną klasycznymi brzmienia rocka progresywnego (Strongway) i melodyjne kompozycje instrumentalne w stylu fusion i smooth jazz (Multicolor). Występy obu zespołów reprezentowały wysoki poziom wykonawczy i zostały dobrze przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.
Najbardziej jednak oczekiwanymi punktami w programie Festiwalu były koncerty pochodzącego z Lidzbarka bluesmana Pawła Szymańskiego oraz ostródzkiego tria Cuba de Zoo. W przypadku brzmień proponowanych przez tych muzyków również mieliśmy do czynienia z wyróżniającą Festiwal różnorodnością stylistyczną.
Wirtuoz gitary akustycznej Paweł Szymański zagrał koncert będący niemal intymnym spotkaniem z refleksyjną muzyką wzbogaconą niebanalnym tekstem własnego autorstwa – usłyszeć można było zarówno dobrze znane już utwory z repertuaru koncertującego w całej Polsce muzyka, jak i kompozycje premierowe – wyróżniające się melodyjnością i zbliżeniem do stylistyki „poezji śpiewanej”. Cuba de Zoo (zespół znany chociażby z częstej obecności na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia) swoim znakomitym koncertem dokonał zaś rzeczy znamiennej – porwał lidzbarską publiczność do żywiołowego tańca!
To był wspaniały wieczór, dedykowany odbiorcom w różnym wieku, zaś szczególnie dobrze przyjęty przez młodzież. „Blues nad Jeziorkiem” powróci za rok.