Obchody Święta Niepodległości w naszych szkołach

SP 1

SP 2

SP KIEŁPINY – APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek, 8 listopada odbył się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Odświętne stroje uczniów zdobiły znaczki z nazwą szkoły. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej. Montaż słowno – muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. O godz. 11.11 społeczność szkolna, włączając się w akcję „Szkoła do Hymnu” zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy.

SP Dłutowo

   08 listopada 2019 roku społeczność Szkoły Podstawowej w Dłutowie,
jak nakazuje tradycja, wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 101 rocznicę odzyskania niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy w ramach akcji ,,Szkoła do hymnu” propagowanej przez Ministra Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży. Przedsięwzięcie
to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy ,,Rekord dla Niepodległej”.

   Aby uczcić to ważne dla nas, Polaków, wydarzenie uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III przedstawili swoje umiejętności recytatorskie
 i wokalne w ramach II edycji Konkursu Słowno – Muzycznego ,,Kto Ty Jesteś? Polak Mały”. Został on zainicjowany w ramach otrzymanego certyfikatu ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu” w 100  rocznicę odzyskania niepodległości. Jury
w składzie: pani dyrektor Katarzyna Trzcińska – Raczkowska, pan wicedyrektor Jacek Nowakowski, pani Beata Gajewska i pani Irena Leszczewicz przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Filip Kaczmarkowski;  klasa I

II miejsce – Lena Gmurczyk; klasa III

III miejsce – Natalia Antkiewicz; oddział przedszkolny; grupa 6 – latki

Wyróżnienia:

Sebastian Łukaszewski; oddział przedszkolny; grupa 5 – latki

Korneliusz Mendalka; klasa I

Julia Gołosz; klasa II

Julia Cejman; klasa II

W oczekiwaniu na werdykt jury uczniowie zostali zapoznani z sylwetką lokalnego bohatera, urodzonego w Dłutowie, Pawła Nowakowskiego. Żołnierza Armii Krajowej, który był patronem Gimnazjum w Dłutowie.

Wszyscy uczestnicy pokonali tremę, interpretowali utwory na wysokim poziomie oraz zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. W konkursie wzięli udział: Zuzanna Cejman, Sebastian Łukaszewski, Natalia Antkiewicz, Filip Kaczmarkowski, Sebastian Podgórski, Filip Dramiński, Korneliusz Mendalka, Julia Cejman, Julia Gołosz, Przemysław Peć, Lena Gmurczyk, Maja Myślińska. 

Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Marii Przybysz – Giżyńskiej.

Nad całością przygotowań czuwały pani Lidia Zastawna i Irena Leszczewicz.
Za przygotowanie  uczniów do konkursu odpowiadały: pani Sławomira Trzcińska, pani Marzena Panek, pani Dorota Klejnowska, pani Bożena Orkwiszewska – Adamek, pani Marzanna Kacprzak. Nagrodzeni uczniowie otrzymali  dyplomy zaprojektowane przez pana Zbigniewa Margalskiego.

   Planujemy każdego roku rozwijać umiejętności recytatorskie i wokalne młodego pokolenia organizując kolejne edycje konkursu.

SP Słup

8 listopada uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Słupie w ramach akcji „Szkoła do hymnu” punktualnie o 11:11 wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. Był to wstęp do akademii przygotowanej przez klasę VI oraz koło muzyczne pod okiem Pani dyrektor Beaty Kozłowskiej i wychowawcy Pana Dariusza Jagielskiego z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości.
Uczniowie przybliżyli nam losy Polaków znajdujących się pod okupacją oraz osoby i wydarzenia prowadzące do odzyskania upragnionej wolności.

Wieczornica w SP Bryńsk

8 listopada o godz. 17 w Szkole Podstawowej w Bryńsku miała miejsce Wieczornica zorganizowana z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  dla Mieszkańców Gminy Lidzbark.

Uczniowie klasy VIII wraz z chórem przedstawili przepiękną część artystyczną, którą uświetnili swoją obecnością  Przewodniczący Rady Miejskiej w Lidzbarku – Paweł Ciesielski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Michał Kwiatkowski, Radny  Jamielnika – Zbigniew Gutowski, Sołtys Bryńska – Kinga Dąbrowska, Sołtys Jamielnika – Irena Makrucka oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Lidzbark.

Wszyscy goście  z wielkim zaciekawieniem oglądali występ naszych artystów, prezentujących dzieje Polski, jak również wspólnie z nimi śpiewali znane pieśni patriotyczne.

Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność.

Apel  z okazji 11 Listopada w SP Bryńsk

Dzień 11 listopada to ,,symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa,”. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.

W związku z tak ważnym świętem 8 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się uroczysty apel,  aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ten szczególny dzień przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddaliśmy więc cześć tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem.

Uczniowie klasy VIII wspólnie z chórem przedstawili w części artystycznej tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil. Piękne wiersze patriotyczne przeplecione podkładem muzycznym przybliżyło młodzieży tamte chwile i wywołały ogromne wzruszenie na twarzach uczniów i nauczycieli. Przesłanie, które przekazali uczniowie i sposób interpretacji wierszy i pieśni, wywołało wśród uczestników uroczystego apelu chwilę zadumy i refleksji. W pamięci zapadną nam wszystkim przedstawione wydarzenia, o które walczyli nasi pradziadowie, a o których nie możemy zapomnieć.

Akademię uświetnili swoja obecnością dyrektor szkoły Iwona Strungowska,  pracownicy szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniowie SP Bryńsk.

Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie pani dyrektor, która podziękowała młodzieży za przedstawienie tak pięknej lekcji historii i patriotyzmu, w której mieliśmy okazję  uczestniczyć. Pamiętajmy, że 11 listopada stanowi symboliczną miłość do Ojczyzny, kojarzy się nam z walką i zwycięstwem, uczy patriotyzmu do najważniejszych wartości dla wszystkich Polaków, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je ciągle wzmacniać i stać na jej straży. Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, a nasi uczniowie symbolicznie palili znicze na grobach nieznanych żołnierzy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy… – podsumowała dyrektor Iwona Strungowska.