Obchody 100-lecia Niepodległości w naszych szkołach…

SP Wąpiersk

8 listopada 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada wyjątkowa, 100 rocznica odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę w 1918 roku po 123 latach niewoli. Z tej okazji zaproszono wielu znakomitych gości. Na uroczystości obecni byli: ks. proboszcz parafii Wąpiersk Bogdan Kołodziejczyk, radny Rady Miejskiej w Lidzbarku Leon Chmielewski, sołtys wsi Jeleń Wojciech Maciejewski, sołtys wsi Koty Wiesław Kraszewski, prezes OSP w Wąpiersku Adam Laskowski, skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego „Przyszłość” w Wąpiersku Ewa Rolka oraz rodzice uczniów z naszych miejscowości. Zaproszeni goście zostali udekorowani kotylionami przygotowanymi przez nauczycieli szkoły.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów szkoły pod kierunkiem pań: Doroty Zalewskiej, Magdaleny Nawrockiej i Danuty Kordalskiej. Na ten dzień uczniowie przygotowali flagi, dzięki którym zaprezentowali swoją postawę patriotyczną.

Zgodnie z prośbą MENu, we wszystkich szkołach w Polsce, uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:11. Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a także hymnu  szkoły. Następnie dyrektor szkoły Piotr Kościński przywitał obecnych na uroczystości zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz uczniów naszej szkoły, po czym wygłosił uroczyste przemówienie.  Po przemówieniu dyrektora uroczystość kontynuowali uczniowie. Część artystyczna została otwarta tańcem narodowym – polonezem, zatańczonym przez uczniów szkoły. Następnie odbyła się inscenizacja, dzięki której wszyscy obecni mogli przenieść się w lata 1772 – 1918 i bliżej poznać historię polskiej niepodległości.

Kolejną częścią programu artystycznego był występ szkolnego chóru. Dzieci wykonały pieśni patriotyczne, które doskonale oddały charakter obchodzonego święta. Po części artystycznej przedstawiono pokaz slajdów, w którym zaprezentowano historię Polski, niepodległości, symboli narodowych, a także biografie ważnych postaci, związanych z odzyskaniem niepodległości.  Na podsumowanie można było pocieszyć oko pięknymi i znanymi  miejscami naszej Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości pan dyrektor ogłosił wyniki konkursów: historycznego „Czcimy 100-lecie Niepodległości” oraz poetyckiego „Słowa i serce dla Niepodległej” zorganizowanych z okazji obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przez panią Dorotę Zalewską i panią Magdalenę Nawrocką. Po ogłoszeniu zwycięzców, głos zajęła  prezes Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego „Przyszłość”  pani Dorota Zalewska, która w imieniu organizatorów konkursów podziękowała wszystkim uczniom biorącym udział oraz jury oceniającym prace konkursowe. Pani prezes przekazała uczniom informację o niespodziance, jaką jest wycieczka do jednostek wojskowych w Brodnicy i Grudziądzu, którą sponsoruje Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe „Przyszłość”. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni i szczęśliwi.

Uroczystość była doskonałą okazją do przybliżenia historii niepodległości. 100 rocznica jest wyjątkową rocznicą, dlatego cała społeczność szkolna, jak i zaproszeni goście byli zaszczyceni, że mogą tak uroczyście obchodzić ten dzień. Wszyscy z zaciekawieniem i skupieniem uczestniczyli w tym święcie. Na twarzach obecnych nie brakowało zachwytu i łez wzruszenia.

Ponadto nauczyciele naszej szkoły wykonali kotyliony na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku, którymi udekorowali zaproszonych gości.

SP Słup

9 listopada w Szkole Podstawowej w Słupie odbyły się uroczystości upamiętniające nadchodzącą 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. To wyjątkowe dla naszej Ojczyzny wydarzenie, dlatego nie był to zwykły dzień, a w całości poświęcony na świętowanie. Rozpoczął się od przygotowywania przez wszystkie klasy dekoracji, by pomieszczenia i budynek szkoły swym wyglądem przypominały o tym doniosłym wydarzeniu. Następnie uczniowie wykonywali kokardy patriotyczne, a uczniowie klas IV – VIII dodatkowo jeszcze układali puzzle – mapę Polski. O 9:35 odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV i VIII  pod okiem wychowawców: Pani Moniki Dąbrowskiej i Pani Justyny Bartnickiej. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie działający w kółku muzycznym prowadzonym przez naszą Panią Dyrektor – Beatę Kozłowską. Punktem kulminacyjnym dzisiejszej uroczystości był udział w ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, czyli odśpiewanie 4 zwrotek Hymnu Narodowego punktualnie o 11:11. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, po czym uczniowie podpisywali listę osób uczestniczących w śpiewie, by upamiętnić to wydarzenie. Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać przepięknego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Forest Brass z Nadleśnictwa Lidzbark.

SP Kiełpiny

9 listopada odbył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinach uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W tym dniu, odświętne stroje uczniów zdobiły znaczki z nazwą szkoły. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas IV-VIII pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej. Montaż słowno – muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Występ uświetniony został odśpiewaniem „Roty” przez ucznia klasy VIII Krzysztofa Malinowskiego. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. O godz. 11.11 społeczność szkolna włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Na zakończenie zostały wręczone nagrody w szkolnych konkursach. Konkurs na „Logo szkoły” wygrała uczennica klasy V Anna Piórkowska. W konkursie literackim, w poszczególnych klasach zwyciężyli: klasa IV Nikola Dąbrowska, klasa V Karolina Truszczyńska, klasa VII Andżelika Nadolska, klasa VIII Krzysztof Malinowski. Dla klas I-II został zorganizowany konkurs plastyczny „Mój bohater narodowy”. Zwycięzcy konkursu: I miejsce Jakub Grus klasa I, II miejsce Agata Sadowska klasa II, III miejsce Zuzanna Partacz klasa II.

SP 1 – 100 prac plastycznych o bohaterach Polski na 100 –lecie  NIEPODLEGŁEJ

W październiku i listopadzie b.r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. T. Kościuszki w Lidzbarku został ogłoszony konkurs plastyczny pt: „Polscy bohaterowie narodowi”. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu była Magdalena Zawacka. Konkurs  został przeprowadzony w związku z uroczystościami narodowymi  na 11 listopada. Uczniowie klas I-VIII wykonali piękne prace o różnorodnej tematyce. Wpłynęło ponad 100 prac.  Jury w składzie : Marta Wiadrowska i Katarzyna Nisgorska wyłonili  miejsca-

W kategorii klas I – III

I miejsce-  Maria Lokumska kl. 2 a

II miejsce – Julian Seklecki  kl. 3 b

III miejsce-  Igor Ozymkowski  kl. 3 b

Wyróżnienia:  Alicja Mazurowska  kl.1 a

Zofia Karkocha kl. 3 b

Amelia Gutkowska kl. 3 b

Kornel Rakocki kl. 3 a

Praca zbiorowa kl.2 b

W kategorii klas IV –VI

I miejsce –  Kinga Szuman kl. 6 c

II miejsce- Oliwia Orzechowska  kl. 6 d

III miejsce  Zuzanna Ostrowska kl.6 d

Wyróżnienia: Janusz Wysocki kl. 4

Natalia Sarnowska  kl. 6 c

Dominika Rybicka kl. 6a

Julia Rynkowska kl. 6c

W kategorii klas VII –VIII

I miejsce- Zofia Rzeszutko kl. 7 b

II miejsce – Julia Mazurowska kl.7b

III miejsce – Maksymilian Zawacki  kl. 7b

Wyróżnienia: Franciszek Kosman kl. 7 a i Michał Bieliński kl. 7b

Nagrodzone prace można oglądać na wystawie w holu MGOK w Lidzbarku, która została specjalnie wykonana z okazji Święta Niepodległości.

SP Bryńsk

,,Mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie miłość”

9 listopada na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bryńsku odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dokładnie o 11.11 zostały odśpiewane 4 zwrotki hymnu państwowego, po czym grupa taneczna złożona z uczniów klas 1-3 pod kierunkiem Anny Wileńskiej zatańczyła Krakowiaczka. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Iwona Strungowska przedstawiając dzieje obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Potem na scenie pojawili się uczniowie klasy 7, którzy pod kierunkiem Małgorzaty Kryszkiewicz i Waldemara Klemens zaprezentowali widowisko teatralno-muzyczne pt. „Koncert dla Niepodległej”. Narracja spektaklu ukazała najważniejsze wydarzenia w dziejach Rzeczypospolitej oraz te chwile, które przez wiele lat budowały wielkość Państwa i Narodu Polskiego. Koncert połączył całą szkolną społeczność wspólnym śpiewaniem znanych i lubianych pieśni patriotycznych i stał się dla nas wszystkich lekcją patriotyzmu i historii.

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dnia 8 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się Bieg Niepodległości . Grupa  61 uczniów ze wszystkich klas wzięła udział w tym biegu. Każdy z uczestników Biegu Niepodległości ukończył dystans, lecz nie rywalizacja była jego celem, a uhonorowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, integracja uczniów oraz promowanie biegu jako najprostszej formy ruchu. Pozostali członkowie społeczności szkolnej pod opieką nauczycieli i wychowawców dopingowali biegaczy na trasie. Pogoda i nastroje były fantastyczne. Na podstawie opinii startujących w Biegu Niepodległości można stwierdzić, iż impreza się udała, a dla wielu uczestników była inspiracją do podjęcia regularnego biegania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu za fantastyczną atmosferę podczas imprezy, która była jedną z wielu zaplanowanych w SP Bryńsk by uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Biegi odbywały się na dystansach od 80 do 800 m a dystans dopasowany był do grup wiekowych . Ponadto w biegu na 800 m uczestniczyli też nauczyciele szkoły . Zwięczeniem zawodów było wręczenie medali dla zwycięzców, i dyplomów za uczestnictwo w zawodach.

Uczniowie uzyskali  następujące wyniki:

Klasa O

I miejsce Jaskólska Martyna

II miejsce Szulc Amelia

III miejsce Ptaszyński Dawid

Klasy I i II w kategorii dziewcząt:

I miejsce Gołębiewska Lena

II miejsce Drankowska Lena

III miejsce Pawłowska Marta

Klasy I i II w kategorii chłopców:

I miejsce Jurkiewicz Piotr

II miejsce Lubiński Adam

III miejsce Ziółkowski Stanisław

Klasy III i IV w kategorii dziewcząt:

I miejsce Szulc Wiktoria

II miejsce Szulc Ewa

III miejsce Ptaszyńska Anna

Klasy III i IV w kategorii chłopców:

I miejsce Ziółkowski Marcin

II miejsce Jaskólski Czesław

III miejsce Babski Kacper

Klasy V i VI w kategorii dziewcząt:

I miejsce Krzemińska Ewelina

II miejsce Kułakowska Wiktoria

III miejsce Gutowska Amelia

Klasy V i VI w kategorii chłopców:

I miejsce Piotrowski Krzysztof

II miejsce Piwowarczyk Michał

III miejsce Pawłowski Mateusz

Klasy VII i VIII w kategorii dziewcząt: 

I miejsce Pawelska Martyna

II miejsce Krzemińska Emilia

III miejsce Kuczmarska Amelia

Klasy VII i VIII w kategorii chłopców:

I miejsce Ziółkowski Grzegorz

II miejsce Pawelski Igor

III miejsce Więcławski Kamil