Niecodzienna wizyta w Welskim Parku Krajobrazowym

Siedzibę Welskiego Parku Krajobrazowego odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Rolnictwa i Energii Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt, Konsul Generalny RFN w Gdańsku oraz przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

– Dziś mamy wizytę Minister Środowiska, Rolnictwa i Energii Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt, na terenie którego położony jest Naturpark Dromling, z którym Welski Park Krajobrazowy od 20 lat współpracuje i pani minister chciała przyjechać z wizytą i zobaczyć, jak wygląda ochrona przyrody na terenie Polski na przykładzie WPK – tłumaczy Marcin Modrzewski, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego.

To nie pierwsza taka wizyta, jak podkreślają sami goście – partnerstwo istnieje już od 20 lat.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi jako konsulat generalny Niemiec, że mamy takie ścisłe i dobre kontakty z Polską w dziedzinie rolniczej i w dziedzinie ochrony przyrody bo musimy współpracować nie tylko między naszymi krajami ale też w Europie i mamy podstawę by rozwijać wspólne programy europejskie i wspierać siebie. To partnerstwo dotyczy nie tylko Welskiego Parku Krajobrazowego ale tez gmin. Bo nasze miasta, gminy i województwa też współpracują. Te dobre stosunku polsko – niemieckie powstają przez to, że ludzie współpracują. Budują mosty między naszymi krajami i powstaje przyjaźń – mowi Cornelia Pieper – Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Celem wizyty było zapoznanie naszych zagranicznych partnerów z działalnością Parku oraz jego walorami.

– Jestem tu ponieważ mój kraj związkowy i Województwo Warmińsko – Mazurskie wiąże współpraca, dlatego tez staramy się ją pogłębiać. Poza tym w tym miejscu jesteśmy, ponieważ Welski Park Krajobrazowy od dwudziestu lat współpracuje ściśle z rezerwatem przyrody Dromling. Dlatego przyjechaliśmy tu, aby obejrzeć to miejsce. To, co mogłam zobaczyć tu, te wszystkie oferty skierowane do młodych osób i uczniów zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie i myślę, że niektóre przykłady możemy wziąć ze sobą i zastosować u nas – mówi prof. dr Claudia Dalbert – Minister Środowiska, Rolnictwa i Energii Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt.

Oczywiście Welskiego Parku Krajobrazowego w jeden dzień obejrzeć się nie da. Skupiono się więc na punktach najważniejszych pod względem edukacyjnym:

– Wizyta nie jest specjalnie długa i nie daje możliwości obejrzenia wszystkich elementów przyrodniczych i działań jakie prowadzimy pod kątem ochrony przyrody, ale będziemy zwiedzać dziś Muzeum Etnograficzne i Muzeum Przyrody. To dwa punkty bardzo ważne, ze względu na edukacje przyrodniczą bo w jednym miejscu możemy spotkać wiele gatunków, których w przyrodzie byłoby zobaczyć raczej trudno w jednym miejscu. Będzie też wizyta w Lidzbarku gdzie będziemy zwiedzać promenadę, czyli atrakcyjne turystycznie miejsce – dodaje Marcin Modrzewski

Wizyty takie jak ta zacieśniają stosunki na szczeblu zarówno gminnym jak i międzynarodowym. Współpraca Welskiego Parku Krajobrazowego z Naturpark Dromling od lat przynosi korzyści na polu wymiany doświadczeń i czerpania nawzajem z własnych osiągnięć.

Źródło: moje-dzialdowo.pl