Majówkowe świętowanie

W długi majowy weekend w Lidzbarku nie można było się nudzić. Wielka majówkę rozpoczęliśmy na sportowo. Tradycyjnie 1 maja nad Małym Jeziorkiem zgromadzili się amatorzy biegów. Lidzbarską 5tkę i 10tkę zainaugurowały biegi dzieci. Na dystansie 200, 400 oraz 600 m walczyły o podium odpowiednio przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej klas I – III i IV – VI.

W IV edycji Festiwalu wystartowało 114 uczestników. Wraz z towarzyszącą nam słoneczną pogodą, mogliśmy oglądać biegowe poczynania zawodników z całej Polski. Wśród biegaczy znaleźli się też gospodarze imprezy – Lidzbarczanie, godnie reprezentując swoją miejscowość. Od godz. 15:00 kibice wyglądali na mecie najszybszych biegaczy na dystansie 5 i 10 km. Podobnie jak w ubiegłych latach wyróżniono najlepszego Lidzbarzaka i Lidzbarzankę, którymi okazali się: na dystansie 5 km – Izabela Rzeszutko i Igor Olszewski oraz na dystansie 10 km – Donata Anger i Mariusz Dembowski. Gratulujemy! Statuetki wyróżnieni zostali również najstarsi i najmłodsi zawodnicy na poszczególnych dystansach.

Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lidzbarku, który przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Lidzbarku chciałby podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałe emocje, kibicom za wspaniały doping, restauracji „Bar Chata” za przepyszny posiłek dla zawodników, ochotniczej straży pożarnej z Kiełpin i policji w Lidzbarku za zabezpieczenie imprezy, firmie Orange oraz bankowi BGZ BNP Paribas za drobne upominki, Bankowi Spółdzielczemu za ufundowanie części nagród, wolontariuszom z SP 2 w Lidzbarku pod opieką Pani Grażyny Wąsiewskiej oraz partnerom wydarzenia: Ośrodkowi Wypoczynkowemu „Pod Lipami – Halo Mazury”, firmom MP-AUTO, Karlleather, Duet i KARWEL, ale też wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy!

Wyniki dostępne tutaj: http://bieglidzbark19.chiptiming.pl/

2 maja wielkim zainteresowaniem cieszyła się akcja wręczania mieszkańcom gminy barw narodowych przez Burmistrza Lidzbarka. Było to aktywne włączenie się w świętowanie Dnia Flagi, jak również zaproszenie do przyszłorocznych obchodów jubileuszu 100-lecia powrotu Lidzbarka do macierzy.

Święto Konstytucji 3 Maja przeżywaliśmy duchowo i artystycznie. Z tej okazji podczas Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku i grupa artystyczno-wokalna z MGOK. Dzieci i młodzież repertuarem Ryszarda Rynkowskiego, Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego przeplatanym tekstami historycznymi przybliżyły tło historyczne i atmosferę uchwalenia Konstytucji.

Sobotę spędziliśmy w towarzystwie strażaków. W Dłutowie na Orliku trzymaliśmy za nich kciuki w piłkarskich zmaganiach, jednocześnie  dziękowaliśmy za trud i bezinteresowną walkę z żywiołami w ich święto. Po 4 godzinach trwającego Turnieju Drużyn OSP Gminy Lidzbark wyłoniono zwycięzców.  Puchar Burmistrza Lidzbarka trafił do OSP Jeleń. 

W tym dniu wiele radości i powodów do dumy przysporzyła nam Kasia Peć – kobieta, która ramię w ramię z mężczyznami staje do walki z żywiołami. Skromna, opanowana i bardzo odważna kobieta strażak ze Starego Dłutowa uhonorowana została tytułem Strażaka Ochotnika Roku na poziomie powiatu oraz zajęła zaszczytne 2 miejsce w etapie Strażak Roku Warmii i Mazur. Gratulujemy!

Ostatniego dnia Majówki w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury tradycyjnie odbył się Przegląd Piosenki „Śpiewać każdy może”. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z formy konkursowej na rzecz prezentacji przez mieszkańców Lidzbarka swoich talentów wokalnych. W przeglądzie wzięło udział 15 wykonawców, a każdy z nim otrzymał pamiątkową statuetkę oraz słodki upominek. W drugiej części programu Towarzystwo Śpiewu Św. Cecylii prowadzone przez Marlenę Komosińską zachęciło zgromadzonych na sali do wspólnego śpiewu.