Lidzbarski Tydzień Cittaslow za nami

W dniach 19 – 25 września odbył się „Lidzbarski Tydzień Cittaslow”, wydarzenie mające na celu promocję idei „Miast Dobrego Życia” – międzynarodowego ruchu, do którego od roku 2015 należy Lidzbark. Wywodząca się z Italii koncepcja Cittaslow kładzie nacisk na niespieszne życie na najwyższym poziomie w połączonej silnymi więziami niewielkiej społeczności lokalnej. Jest to więc alternatywa dla wciąż obecnych we współczesności tendencji do umasowienia, oddalenia od natury i ujednolicenia „architektury życia” zarówno jednostki, jak i społeczeństwa.

Ważnym składnikiem idei Cittaslow są spotkania mieszkańców z lokalną kulturą i rozrywką – a więc integracja różnych środowisk i grup wiekowych. Temu, przede wszystkim, służył „Lidzbarski Tydzień Cittaslow” – wydarzenie w ramach którego można było spotkać się ze zróżnicowanymi formami aktywności kulturalnej i edukacyjnej w regionie.

Lidzbarski Tydzień Cittaslow to chociażby: możliwość obejrzenia wystawy „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność” (cieszącej się sporym zainteresowanie wśród młodzieży), plenery i konkursy malarskie dla najmłodszych (nader udany był konkurs „Moje Logo Cittaslow” przeprowadzony przez lidzbarski ośrodek kultury), a także imprezy o stricte rozrywkowym charakterze – „Święto Kapusty” w Nowym Dłutowie oraz koncert znanej w okolicy grupy reggae Ruch Wolnych Myśli. Podczas Tgodnia Cittaslow mieszkańcy mogli doświadczyć niezapomnianych wrażeń z kinem 7D, które po raz pierwszy zawitało do Lidzbarka. Mogli także spróbować zdrowych przekąsek przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń w Bryńsku

„Lidzbarski Tydzień Cittaslow” to jedne z wielu  wydarzeń w naszym mieście, które znajdzie swoją kontynuację w przyszłym roku.