Lidzbark jedyny z województwa w programie „LeadAIR”

„LeadAIR” to półroczny program edukacyjno-rozwojowy dla miast, realizowany przez Fundację Forum Energii. Jego ideą jest wsparcie samorządów wiedzą ekspercką w zakresie planowania, wdrażania i finansowania poprawy jakości powietrza. Adresowany jest dla samorządów, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w podejmowaniu działań na rzecz czystego powietrza. Poprzez uczestnictwo w programie przedstawiciele miast dowiedzą się jak zaplanować i przeprowadzić programy antysmogowe oraz skutecznie pozyskać środki na niskoemisyjną transformację.

Lidzbark zakwalifikował się do elitarnego grona 15 polskich miast biorących udział
w drugiej odsłonie Programu. Żeby zostać wybranym przez komisję rekrutacyjną i pokonać konkurencję z całej Polski, należało uargumentować swoją motywację do wzięcia udziału w programie, przedstawić dotychczasowe działania i wizje dalszej walki w celu pokonania smogu.

Czyste powietrze to sprawa nas wszystkich, to nasze wspólne dobro i odpowiedzialność. Bez względu na to gdzie mieszkamy i jak żyjemy smog wpływa na życie, a tym samym zdrowie nas samych, naszych dzieci, rodziców. Badania pokazują, że za zanieczyszczone powietrze płaci każdy. Polski smog kosztuje nas średnio 5 lat życia. W wielu polskich miastach i wsiach, jesienią zaczyna się nierówna walka ze smogiem. Działania pojedynczych osób nie są w stanie zapewnić oczekiwanych i wystarczających rezultatów. Niezbędne są działania władz samorządowych.

Patronami programu LeadAIR są Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partner medialny – portal wysokienapiecie.pl.