Latający Cyrk Monty Pythona w Lidzbarku

W piątek, 30 października, w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, już po raz czwarty odbyło się przedstawienie grupy artystycznej Spektrum, pod tytułem  „Latający Cyrk Monty Pythona”.

Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność z Lidzbarka i okolic, która spotkała się tego wieczoru  z klasyką nowoczesnego angielskiego humoru. Warto zwrócić uwagę na stylistyczne wyważenie tej interpretacji, jaka wpisała się atmosferę czasu – spektakl odgrywany był w przeddzień Wszystkich Świętych – a zarazem pozbawiona była elementów nadmiernie epatujących grozą i przerysowaniem. Publiczność obcowała z absurdalnym (ale swoiście pouczającym, a nawet filozoficznym) humorem, rozpisanym na program składający się z dziewięciu skeczów i czterech piosenek w wykonaniu aktorów rekrutujących się spośród różnych grup wiekowych: młodzieży licealnej, studenckiej, oraz dorosłych.

Spektakl miał spoistą, mogącą zainteresować widza, formę – co podkreślała także starannie przygotowana scenografia (nawiązująca do estetyki spod znaku bat cave), oraz pojawiającą się w antraktach muzyka (nagrania awangardowej grupy The Residents). Jednym zaś z najbardziej wyrazistych elementów scenicznych były z pewnością kunsztownie wykonane makijaże aktorów.

Miarą jakości prezentacji, oraz przygotowania programu był – charakterystyczny dla aury utworów Monty Pythona – brak poczucia upływającego czasu, odczuwalny pomimo obcowania z długim, przeszło godzinnym programem artystycznym.

Lidzbarski wieczór z „Latającym Cyrkiem Monty Pythona” przypominał sen, miejscami zaś nachylał się do miar groteskowego „koszmaru”. Dzięki temu (z pewnością) na długo pozostanie w pamięci widzów.