Koncert Piosenek Hiszpańskich „Lidzbark Olé”

Spontaniczne inicjatywy twórcze mają niezapomniany smak – zwłaszcza kiedy ich efekt (mierzony zadowoleniem publiczności) można zapisać jako udany. Tak było w przypadku Koncertu Piosenek Hiszpańskich „Lidzbark Olé”, który odbył się w zeszły piątek w lidzbarskim ośrodku kultury.

Koncert miał na celu, oprócz udzielenia słuchaczom nastroju słonecznej Hiszpanii, przypomnienie jak ważnym składnikiem rodzimej (i nie tylko) kultury muzycznej są piosenki latynoamerykańskie  (oprócz hiszpańskich usłyszeć można było bowiem także utwory z Meksyku). Podczas przeszło godzinnego programu zabrzmiały kompozycje z tekstami i w aranżacji znanych polskich muzyków, zwłaszcza z czasów przedwojennych: Andrzeja Własta, Hanki Ordonówny, Zygmunta Wiehlera… O artystyczny wyraz całości, akompaniament, a także dobór repertuaru zadbał koordynator muzyczny Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, pianista Stanisław Deja. Wykonawcami byli zaś instruktorzy lidzbarskiego domu kultury wspierani przez zaproszonych na ten wieczór gości. Zaprezentowano w większości piosenki z polskimi tekstami

Czy repertuar wieczoru przypadł do gustu publiczności? Zdecydowanie tak – a to dzięki sporemu potencjałowi dobrego humoru zawartemu w tekstach i melodii tradycyjnych hiszpańskich piosenek. Dobrze przyjęte zostały również partie piano solo pojawiające się jako nastrojowe łączniki pomiędzy utworami z tekstem.

Lidzbarski koncert dowiódł, że repertuar tradycyjny (czy wręcz klasyczny) można przedstawić w sposób w pełni „lekki, łatwy i przyjemny”, a przy tym pozbawiony festynowego banału.