Koncert Pieśni Patriotycznej

Koncert Pieśni Patriotycznej to wydarzenie, które w czwartek 9 listopada otworzyło Lidzbarski Cykl Obchodów 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Sala Widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku gościła tego dnia wykonawców z wielu instytucji (m.in. przedszkola, szkoły – podstawowa i średnia, drużyny harcerskie, „Dzienny Dom Senior Wigor”…) z Lidzbarka i okolic, którzy przypomnieli tradycyjny narodowy repertuar patriotyczny.  Zróżnicowana konwencja utworów i wiek wykonawców sprawiły, że uroczysty koncert miał charakter dynamicznego w wyrazie spotkania z istotą patriotyzmu zawartego w tekstach pieśni i piosenek oraz w muzyce. Wyrazu całości dopełniała starannie dobrana minimalistyczna scenografia i wizualna prezentacja dzieł polskiego malarstwa historycznego – ruchome tło dla podniosłych nastrojów na scenie.

Maciej Sitarek, burmistrz Lidzbarka, otwierając wydarzenie zwrócił uwagę, iż podstawą nowocześnie pojętego patriotyzmu jest dziś dobrze wykonana praca dla Polski i swojego regionu – taką właśnie pracą dla ojczyzny oraz wspólnym działaniem dla rodzimej kultury był czwartkowy koncert, pierwsze tej rangi wydarzenie w Lidzbarku.