Jesienny rajd rowerowy

W sobotę,  8 października wbrew  wszystkiemu, a przede wszystkim pogodzie, odbył się rajd- wycieczka rowerowa z Lidzbarka do Górzna organizowana przez Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów  w Lidzbarku oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Jesienią lekarstwem na smutek jest ruch, a receptą na siłę działanie. W naszym przypadku też tak było. Musieliśmy  włożyć trochę wysiłku, by ruszyć się z fotela w sobotni poranek i pokonać  trasę około 40km. – mówi jedna z organizatorek rajdu Grażyna Wąsiewska, nauczycielka wychowania fizycznego w lidzbarskim gimnazjum.

Szlak okazał się bardzo urokliwy. Prowadził przez liczne  wzniesienia, których pokonywanie umilały bajkowe widoki na jeziora – Czarny Bryńsk i jezioro Górznieńskie. Podczas postojów podróżnicy szukali też pomników przyrody.„Dla nas te tereny –  to nasze małe Bieszczady”– takie słowa padały.  Okazało się, że tę trasę uczestnicy pokonują nie tylko rowerem, ale również na nartach biegowych. Jeden chłopiec z gimnazjum przekonywał , że nocą by tu nie pobłądził, gdyż jest częstym bywalcem tych urokliwych lasów.

W Nadleśnictwie Ruda uczestnicy rajdu posililisię kiełbaskami z rusztu i  rozgrzaliśmy się pyszną herbatą z cytryną, a następnie wysłuchali prelekcji na temat skarbów Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. – Oglądaliśmy zgromadzone eksponaty, słuchaliśmy odgłosów ptaków i podjęliśmy niełatwą próbę ich odróżnienia. Wzięliśmy także udział w quizie. Krótko mówiąc, każdy z nas zyskał coś dla ciała i dla ducha. – mówi jeden z uczestników.

Zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej. Wykorzystajcie to, co daje nam nasze  wspaniałe otoczenie – las , ścieżki rowerowe i biegowe. Wystarczy chcieć! Walory przyrodnicze naszej małej ojczyzny są bezcenne. Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia!