I Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej ,,Stara Tradycja” Lidzbark 2015

14 sierpnia w Lidzbarku odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej ,,Stara Tradycja” Lidzbark 2015, gdzie mieliśmy przyjemność gościć Wielopokoleniowy Zespół Taneczny z miasteczka Vitrolles w Prowansji (Francja) oraz nasze rodzime zespoły tj. Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca. Grupa skupiaja ponad stu ludowych artystów w różnym wieku, a najstarsi jej członkowie posiadają doskonałe umiejętności wykonywania tradycyjnych pieśni i tańców regionu. Zespół wiernie odtwarza zarówno tradycję muzyczną i językową (pieśni, gra na instrumentach, gwara), wizualną (stroje), jak i metafizyczną (obrzędy) regionu myszynieckiej Puszczy Zielonej.
Yankel Band – zespół z Łodzi, łączący tradycyjne brzmienia world music – inspirowane głównie folklorem śródziemnomorskim i cygańskim – z jazzem i bluesem. Ta wielokrotnie nagradzana formacja występowała chociażby u boku jednego z najbardziej cenionych polskich basistów jazzowych, Krzysztofa Ścierańskiego. Yankel Band wykorzystują w swoich nastrojowych kompozycjach nader bogate instrumentarium: skrzypce, gitary akustyczne, bas, akordeon, syntezator i perkusję. Element jazzowy zawarty w ich muzyce wykonywanej na żywo gwarantuje częste sięganie po żywioł improwizacji.
Śparogi -to założony na początku lat dziewięćdziesiątych wielopokoleniowy zespół muzyczny. Pochodzą z Olsztynka, a grają między innymi na: skrzypcach, trąbce, bębnie, oraz akordeonie. Zespół dał dotąd ponad półtora tysiąca koncertów w Polsce, oraz w Szwecji, Francji, Niemczech, na Łotwie i w Estonii.
Zespół francuski Lei dindouleto dou roucas – pochodzą z miasteczka Vitrolles w Prowansji. Ta wielopokoleniowa grupa taneczna znana jest chociażby z tego, że w interesujący sposób wplata w figury tradycyjnych tańców elementy rekonstrukcji codziennego życia na dawnej francuskiej prowincji. Przedstawienia ludowych artystów z Vitrolles zyskują dzięki temu wyraz parateatralny.
Program wizyty zaproszonych gości z Francji i Polski był niezwykle bogaty. Tuż po przyjeździe, tancerzy i śpiewaków powitały władze Lidzbarka, burmistrz miasta Maciej Sitarek oraz zastępca burmistrza Janusz Bielecki. Kawa i zimne lody orzeźwiły zespoły, zmęczone trudem podróży. Goście otrzymali pamiątki i okolicznościowe gadżety promujące Miasto i Gminę Lidzbark oraz Powiat działdowski.
Goście zwiedzili Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku, poznali zakamarki Welskiego Parku Krajobrazowego, a także skorzystali z uroków pięknej plaży miejskiej.
Niezwykłą atrakcją był kolorowy orszak i pochód zespołów, wędrujący malowniczymi uliczkami Lidzbarka zachęcający do udziału i oglądania wszystkich mieszkańców i turystów.
W wizytę zagranicznych gości zaangażowało się w wiele służb dzięki, którym goście w Lidzbarku czuli się niemalże jak w domu.
Wstęp na wszystkie koncerty ramach „Starej Tradycji” był wolny. Koncerty zakończyła wspólna biesiada .
Lato to czas życia w odmiennym rytmie – pora więc na coś innego i nowego w krajobrazie mazurskich (i nie tylko) imprez muzycznych. Mamy nadzieję, że festiwal na stałe zapisze się w kalendarzu imprez naszego regionu.