Goście z Gabonu w Lidzbarku

Po kilkunastogodzinnej podróży 7 lipca pielgrzymi z Gabonu dotarli na lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie czekała na nich delegacja z Lidzbarka. 30-osobowa grupa pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z położonego w środkowej Afryce Gabonu pod opieką ks. Pedro Monteiro Delfima udała się do Lidzbarka, a w terminie od 8 do 25 lipca uda się do ośmiu miast diecezji toruńskiej, skąd pojedzie na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie. Lidzbark jest pierwszym na trasie pielgrzymów miastem, które odwiedziła grupa pielgrzymów. Po nim mieszkańców Gabonu ugoszczą jeszcze mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.

 Wieczorem, po przyjeździe byliśmy nad jeziorem, tańczyliśmy w rytm bębnów, rozmawialiśmy. Widać, że grupa czuła się u nas dobrze – mówi ks. Marcin Zieliński, koordynator dekanalny ŚDM z Lidzbarka. W piątek 8 lipca odbyło się spotkanie z burmistrzem Lidzbarka Maciejem Sitarkiem, następnie młodzież odwiedziła Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, a także Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku.

Grupa z Gabonu jest jedną z 12 zagranicznych grup, które w lipcu odwiedzą diecezję toruńską. Kolejni pielgrzymi przylecą do Polski z Zambii 15 lipca, a 18 i 19 lipca goście z Francji i Włoch zatrzymają się w Toruniu w drodze do diecezji warmińskiej i płockiej. Z kolei 20 lipca, gdy oficjalnie rozpoczną się Dni w diecezji, pielgrzymi z zagranicy przyjadą do poszczególnych miast diecezji: Brodnicy, Chełmna, Działdowa, Lubawy, Grudziądza, Górska, Torunia i Wąbrzeźna. 25 lipca natomiast grupy zagraniczne i pielgrzymi z diecezji udadzą się na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Krakowa.

– Jest nam bardzo miło, że mogliśmy gościć tak znamienitych gości z tak odległych zakątków świata. Mam nadzieję, że dzięki wizycie w Lidzbarku mogli doświadczyć polskiej gościnności, a także, że wizyta z okazji Światowych Dni Młodzieży nie będzie ich ostatnią wizytą w naszym kraju i w naszym mieście. – mówi burmistrz Maciej Sitarek.