Gminne obchody Święta Niepodległości

Wieczornica w SP Lidzbark

W czwartek, 10 listopada w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się uroczysta Wieczornica z okazji Święta Niepodległości. Podczas uroczystości wysłuchać można było montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Dłutowie. W programie artystycznym znalazły się również utwory zagrane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Grzegorza Orłowskiego oraz występ mażoretek. Na uroczystość zaproszono mieszkańców miasta i gminy Lidzbark, a przede wszystkim przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem Maciejem Sitarkiem na czele,dyrektorów szkół, prezesów instytucji oraz wielu przyjaciół Hufca z Lidzbarka. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Hufca i odśpiewaniem hymnu. Tradycyjnie odbyło się świeczkowisko – zapalenie symbolicznego ognia do którego zostali zaproszeni goście, zuchy i harcerze. Prelekcję na temat drogi do odzyskania niepodległości wygłosił dr Michał Dzimira.

SP Bryńsk

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Bryńsku uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się 10 listopada. Część artystyczną apelu przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem Katarzyny Chojnackiej. Podczas występu uczniowie przypomnieli wszystkim o naszym święcie narodowym poprzez inscenizację teatralną, recytację wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych. Uroczystość ta bez wątpienia skłoniła też wszystkich uczniów do refleksji na temat trudnej drogi do niepodległości naszego państwa.

Podczas uroczystości ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego o tematyce związanej z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, który zorganizowała i przeprowadziła Lidia Skolmowska. Wyniki konkursu:

I miejsce – Martyna Pawelska
II miejsce ex aequo – Emilia Drankowska i Julia Rynkowska
II miejsce – Martyna Warlikowska

Wyróżnienie – Paweł Klejnowski

NSP Wąpiersk

10 listopada o godzinie 9.50 w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły pan Piotr Kościński dyrektor szkoły przywitał obecnych na apelu nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów klas 0-VI oraz wygłosił uroczyste przemówienie. Następnie uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Doroty Zalewskiej przedstawili część artystyczną przybliżając historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali i słuchali pieśni żołnierskich. Rekwizytami dodatkowymi były zrobione przez uczniów flagi trzymane w dłoniach podczas występu.

Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego, a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

SP KIEŁPINY

10 listopada w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W tym roku przypada 98. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Występ uświetniony został przez odśpiewanie „Roty” przez ucznia klasy VI Krzysztofa Malinowskiego oraz prezentacja multimedialna. Społeczność szkolna z zainteresowaniem  i w skupieniu wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Dłutowie

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Dłutowie uczciła pamięć bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. Uroczystości przyświecały słowa Świętego Jana Pawła II „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Recytatorzy przytoczyli historię tego ważnego wydarzenia. Chór szkolny odśpiewał sztandarowe pieśni „My Pierwsza Brygada”, „Rota” i „Piechota”. Swoje umiejętności wokalne pokazały  także solistki: Klaudia Sadowska, Maria Tran, Maria Przybysz-Giżyńska oraz Maria Sowa w piosenkach „Biały krzyż”, „Polskie kwiaty”, „Białe róże”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Modlitwa Okudżawy” oraz „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Całość została zakończona wzruszającą prezentacją multimedialną ukazującą walki za Ojczyznę.

Gimnazjum w Lidzbarku

Podczas uroczystego apelu w lidzbarskim gimnazjum uczniowie przypomnieli o tym, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Na apelu usłyszeć było można słowa, piosenki , między innymi „Polska – ileż w tym słowie może się zmieścić wielkiej treści, ile rozpaczy i boleści. Nikt nie wyliczy, nikt nie powie – chyba, że tylko polskie serce, co wiek przetrwało w poniewierce”.