Festiwal Swojskiego Jadła w Lidzbarku

Ostatni weekend wakacji skusił wielu mieszkańców Lidzbarka i okolic do uczestnictwa w pierwszym Festiwalu Swojskiego Jadła, który jak każde wydarzenie sportowo – kulturalne odbył się w parku sportowo – rekreacyjnym nad Małym Jeziorkiem. Sobota już od rana zapowiadała się niezwykle intensywnie i taka właśnie była.

Festiwal Swojskiego Jadła sfinansowany został ze środków PROW na lata 2014 – 2020 w ramach przynależności Lidzbarka do Lokalnej Grupy Działania Ciechanów oraz ze środków Gminy Lidzbark . Wydarzenie rozpoczęło się blokiem atrakcji rodzinnych, wśród których znalazły się m. in. warsztaty bębniarskie i cyrkowe. Na uczestników Festiwalu czekały przysmaki przygotowane przez gminne koła gospodyń, sołectwa oraz stowarzyszenia, a dla najmłodszych strefa malucha. Jednym z punktów programu był konkurs kulinarny, w którym udział wzięły okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa oraz osoby prywatne z terenu Lokalnej Grupy Działania Ciechanów. Jury w składzie: Burmistrz Lidzbarka – Maciej Sitarek, Prezes Zarządu SSS-LGD Ciechanów – Jarosław Stefański, Starosta Działdowski – Paweł Cieśliński oraz Aleksandra Juszkiewicz – zwyciężczyni ubiegłej edycji programu kulinarnego Master Chef wśród 12 uczestników konkursu wyłoniło wyłoniło dwa I miejsca (sołectwo Jamielnik oraz Paulina Nosek i Aleksandra Schmidt), dwa II miejsca (KGW w Nowym Dworze oraz Kamila Leśniewska i Jagoda Kalisz), dwa III miejsca (KGW w Miłostajkach oraz Hanna Krezymon) oraz wyróżnienia. – Festiwal to doskonała okazja do pochwalenia się tym o mamy najlepszego – znakomitą kuchnią i pysznymi potrawami przygotowanymi nie tylko nasze lokalne koła gospodyń, ale także osoby prywatne. Nasze dziedzictwo kulinarne to prawdziwy powód do dumy, którym chcemy dzielić się z innymi – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek. Podczas Festiwalu odwiedzić można było odwiedzić stoisko GUS, gdzie rachmistrze dokonywali spisu w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, stoisko przygotowane przez Sanepid, a także skorzystać z Mobilnego Punktu Szczepień przeciwko COVID – 19. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem artystycznym. Festiwal nie mógł się odbyć bez dobrej muzyki. Po obfitych posiłkach zaserwowanych przez lokalnych specjalistów od tradycyjnych potraw przyszedł czas na spalenie odrobiny kalorii. Tego dnia specjalnie dla Was wystąpiła jedyna w sowim rodzaju Orkiestra na Dużym Rowerze. Nie zabrakło także tradycyjnego występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Lidzbark. Po ogłoszeniu wyników konkursu kulinarnego wystąpił zakopiański zespół folkowy Krywań. Kolejną niekwestionowaną atrakcją był występ taneczny Szkoły Tańca Fresh Flow Dance Academy oraz zabawa taneczna z Michałem Sadowskim. Na zakończenie Festiwalu Swojskiego Jadła odbył się koncert gwiazdy wieczoru zespołu K.A.S.A.

– Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie na Festiwal oraz zakończenie wakacji. Dziękuję także moim pracownikom, pracownikom MGOK, MOSiR oraz Strażakom za zaangażowanie i pomoc w tym dużym przedsięwzięciu – dodaje Burmistrz Lidzbarka.