Dzień Dziecka w Gminie

Dzień Dziecka w Lidzbarku

W niedzielę 29 maja w Parku Rekreacyjnym „Małe Jeziorko” odbył się lidzbarski festyn z okazji Dnia Dziecka. Kilkugodzinny program atrakcji dla najmłodszych został tego dnia przygotowany przez Komendę Hufca ZHP w Lidzbarku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaś honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

W urokliwej scenerii i przy sprzyjającej aurze dzieci wraz z rodzicami mogły uczestniczyć w szeregu rozrywek kulturalnych i sportowych. Wyróżniającym się elementem programu były występy parodystycznego teatru z Torunia „Pomarańczowy parasol” oraz show (również przyjezdnej) grupy kuglarzy. Oba przedstawienia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych odbiorców i, co najważniejsze, aktywizowały ich oraz uczyły.

MOSiR w Lidzbarku podczas tego festiwalu przygotował blok sportowy dla całych rodzin. Rodzice mogli zmierzyć swoje siły na ergometrze wioślarskim, zaś ich pociechy rywalizowały w konkurencjach biegowo-sprawnościowych. Odbyła się też tradycyjnie Sztafeta Rodzinna w której wzięło udział 10 rodzin. Najlepsi otrzymali medale, zaś reszta uczestników słodycze. Dodatkowymi atrakcjami były też: możliwość przejazdu konną bryczką oraz wierzchem i stoiska z rozrywkami ruchowymi, m.in. zjeżdżalnia i trampolina.

Dzień Dziecka w Ciborzu

5 czerwca we wsi Cibórz odbył się festyn sportowo – rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka.  Szereg atrakcji w tym konkurencje sportowe, oraz animacje poprowadzili instruktorzy z Miejsko –  Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Sprzyjająca aura pogoda zgromadziła liczną grupę dzieci, która przybyła na festyn wraz z rodzicami. Zgromadzeni wzięli udział w wielu konkurencjach i zabawach w tym: sztafeta rodzinna, konkurencje sprawnościowe, wyścigi. Uczestnicy otrzymali słodkie podarunki od Sołtysa Wsi Jana Sowińskiego. Na zakończenie dzieci z rodzicami wzięli udział w konkurencji tanecznej. Wszyscy bawili się świetnie przy muzyce Mini Disco.

Dzień Dziecka w SP Bryńsk

1 czerwca w SP Bryńsk zorganizowano Dzień Dziecka i Sportu. Rywalizacja przebiegała między klasami 0-3 i 4-6. Dzieci zgodnie bawiły się podczas konkurencji sportowych: bieg w worku, rzut do celu, wyścigi taczek oraz zabawy z piłką. Współpracując z Biblioteką Filialną w Bryńsku w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedstawiciel OSP w Bryńsku – Michał Kwiatkowski czytał przedszkolakom i uczniom klas 1-3 utwory znanych polskich poetów m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Natomiast ks. Dominik z parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Lidzbarku przeczytał w klasach 4-6 fragment książki  „Oskar i pani Róża”. W klasach 4-6 rozegrano też międzyklasowe mecze piłki nożnej. W tym dniu wszyscy byli zwycięzcami! Święto zakończono wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Sołecki Dzień Dziecka w Jamielniku

4 czerwca w Jamielniku odbył się festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka, w którym uczestniczyły dzieci z Jamielnika, Bryńska i okolic. Gośćmi honorowymi imprezy byli burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek oraz zastępca Burmistrza Janusz Bielecki. Podczas imprezy zorganizowane zostały zawody sportowe dla dzieci, a także przejażdżki konne, ognisko oraz pokazy wozów strażackich.

Dzień Dziecka w Słupie

W środę, 1 czerwca odbyły się obchody Dnia Dziecka połączone ze świętowaniem Dnia Matki i Dnia Ojca zorganizowane przez SP Słup. Spotkanie sfinansowane zostało z funduszy gminy na realizację zadania publicznego z zakresu PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA NA WSI, pod tytułem „Żyję dla siebie i innych – dbam o zdrowie”.

Na uroczystość przybyli rodzice oraz zaproszeni goście: burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, komendantka Hufca Pani Daniela Gawińska, Paweł Ciesielski -Radny Gminy Lidzbark, Pani Maria Luda oraz członkowie zarządu Stowarzyszenia – Wiesław Czarnecki i Cyprian Żach. Przybyli goście zawitali do uczniów z prezentami – Burmistrz podarował dzieciom piłki oraz cukierki, Pani Maria Luda ufundowała dla dzieci lody, Pani Daniela lizaki, a Pan Paweł karton słodkości.

Uczniowie klasy 6 przygotowali prezentację multimedialną „Jak żyć zdrowo”, którą przedstawiły Małgorzata Tucholska i Zofia Żach. Justyna Bartnicka przygotowała dla uczniów ulotki na ten temat. Dzieci z klas 0-3 brały udział w quizie na temat zdrowego odżywiania (przygotowany przez Panią Grażynę Kacprowicz przy współpracy Pań: Grażyny Ciesielskiej, Marii Żach oraz Jolanty Kosman), a starsi uczniowie przygotowywali fantazyjną, zdrową kanapkę. Pani Ewa Fiszer przygotowała też dla dzieci smaczne i zdrowe koktajle owocowo – mleczne natomiast Pani Maria Żach i Pan Dariusz Jagielski zorganizowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie klas 0-3 oraz uczennice klas 4-6 przygotowały inscenizację o zdrowym odżywianiu oraz wierszyki i piosenki dla rodziców. Całość przygotowały wychowawczynie: Panie Grażyna Kacprowicz, Maria Żach, Jolanta Kosman oraz Grażyna Ciesielska. Oprawę muzyczną zajęła się Pani Dyrektor Beata Kozłowska. Przed rodzicami oraz zebranymi gośćmi wystąpiły też dziewczęta z koła tanecznego, przygotowane przez Grażynę Kacprowicz. Dariusz Jagielski przygotował dla dzieci i rodziców rozgrywki sportowe, w których można było wygrać wspaniałe niespodzianki.

Rodzinną imprezę wspomogli też sponsorzy: Ksiądz Piotr Nowak, dzięki któremu zakupione zostały słodycze i owoce, Bank BGŻ Paribas – gadżety oraz Masarnia Brzozie – Panowie Kazimierz Leśniewski, Bogdan Biegański, Grzegorz Sobiech ufundowali kiełbaski na grilla.

Dzień Dziecka w MGOK

1 czerwca odbyły się zabawy, wycieczki, pokazy animacyjno-edukacyjne i seanse filmowe przygotowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku oraz czynnych współpracowników tej instytucji.

W programie wydarzenia uczestniczyły, obok najmłodszych z Lidzbarka, także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gródkach. Bohaterowie święta Dnia Dziecka skorzystali z wycieczki po „Magicznym Lidzbarku” poznając chociażby miejscowe Muzeum Straży Pożarnej (ten punkt programu nazywał się „W poszukiwaniu strażaka Henia”) gdzie przy okazji pokazano też najnowszy sprzęt bojowy lidzbarskiej straży. Najmłodsi mogli też obejrzeć wystawę etnograficzną „Naszej Chaty Niskie Progi” zapoznając się z dawnymi tradycjami i zabawami. Na koniec atrakcji nazwanej „Powrót do przeszłości” dzieci, wzorem swoich równieśników z końca XIX wieku, przygotowały laleczki ze słomy.

Nie zabrakło również zabaw animacyjnych na świeżym powietrzu – ten punkt programu, zrealizowany na lidzbarskim Orliku, przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dla młodej wrażliwości istotny jest także kontakt ze sztuką widzianą od strony jej powstawania – pod kierunkiem akwarelisty Karola Afeltowicza i instruktorów z domu kultury dzieci malowały pejzaże „Zaczarowanego Lidzbarka” – powstały prace na naprawdę wysokim poziomie!

Ostatnim składnikiem lidzbarskich obchodów Dnia Dziecka były seanse filmowe – na dużym ekranie zabawiali najmłodszych Bolek i Lolek. Tego dnia zabawa szła więc w parze z nauką.

Dzień Dziecka w Bełku

W sobotę, 28 maja w Kiełpinach na „Farmie Noego” Państwa Grama odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, zorganizowana przez sołtysa sołectwa Bełk. Dla dzieci przygotowane były przejażdżki konne, a także przejażdżki bryczką. Na koniec dzieci wraz z rodzicami zasiedli do wspólnego ogniska. Sołtys Bełku pragnie podziękować sponsorom, Panu Tadeuszowi Łożyńskiemu, Pani Justynie Wachockiej oraz Panu Jerzemu Masłowskiemu za wsparcie przy organizacji imprezy.

Dzień Dziecka w SP Kiełpiny

Dzień Dziecka to w Szkole Podstawowej w Kiełpinach najbardziej oczekiwany dzień przez uczniów. W tym dniu szkoła zapewnia dzieciom wiele atrakcji. I tak było również w tym roku. Od samego rana uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną biorąc udział w konkursach i zawodach sportowych. Rywalizacja sprawiła dzieciom dużo radości. Po śniadaniu wszyscy zebrali się przy scenie szkolnej. Pani Dyrektor Gabriela przywitała zebranych i złożyła dzieciom, z okazji ich święta, życzenia. Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Jaś i Małgosia” w wykonaniu rodziców oraz nauczycieli. Spektakl był dla dzieci ogromną niespodzianką. Każdy występujący przygotował wspaniały strój i doskonale wcielił się w swoją rolę. W efekcie dorośli zaprezentowali się znakomicie, wzbudzając wśród publiczności zachwyt i podziw. W bajkowe role wcielili się: Narrator – p. Zuzanna Cybulska, Jaś – p. Edyta Zakrzewska, Małgosia – p. Ewelina Falba, Czarownica – p. Dorota Waleśkiewicz, Drwal i Zając – p. Magdalena Gurzyńska, Macocha – p. Magda Ciesielska, Wilk – p. Barbara Józefowicz, Wróżka – p. Beata Loźniewska. Piękna scenografia dopełniła artystyczną całość. Pani dyrektor serdecznie podziękowała rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie oraz przygotowanie przedstawienia, a w szczególności pani Dorocie Waleśkiewicz, która była pomysłodawczynią przedsięwzięcia. Po występach zostały rozdane nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów i zawodów sportowych. W tym dniu szkoła gościła Janusza Bieleckiego, zastępcę burmistrza Lidzbarka oraz  Zygmunta Osmańskiego dyrektora ZEASiP w Lidzbarku. Goście przywieźli dla dzieci nagrody i słodycze. Jak na Dzień Dziecka przystało nie zabrakło drobnych upominków, wszystkie dzieci otrzymały kolorowe breloczki. Kolejnym punktem obchodów Dnia Dziecka było wyjście na Farmę hodowli danieli do państwa Rogozińskich w Kiełpinach. Przy ognisku z kiełbaskami dzieci spędziły miło czas na łonie natury. Pobyt na farmie sprawił dzieciom dużo radości. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje państwu B.Z.Rogozińskim za gościnność i miłe przyjęcie. Jeden z najpiękniejszych dni w roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinach spędziły w radosnej i przyjemnej atmosferze.