Dni Lidzbarka 2017 – fotorelacja

Trzydniowe obchody urodzin Lidzbarka rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. Na scenie pojawił się energiczny konferansjer, który przeprowadził szereg konkursów, zabawiał publiczność i rozgrzewał ją do wspólnej zabawy. W tym samym czasie przed sceną Pippi Langstrumpf pilnowała, by dzieci i całe rodziny również świetnie się bawiły. O 18.30 zaś rozpoczął się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka. Lidzbarskie mażoretki natomiast zaprezentowały pokaz taneczno-marszowy, nawet w strugach deszczu. Po koncercie burmistrz Maciej Sitarek uroczyście rozpoczął Dni Lidzbarka. Zanim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru rozstrzygnięto trwający od kilku tygodni konkurs„Zagraj support przed Pięknymi i młodymi”, który wygrała grupa z Działdowa Fenix Band. Działdowska grupa Fenix Band oprócz rozgrzewania publiczności i supportu przed Pięknymi i młodymi wygrała również tysiąc złotych. Gwiazdą piątkowego wieczory był zespół disco polo Piękni i Młodzi. Tańce i wspólne śpiewanie znanych przebojów trwały do późna, ale zabawa nie skończyła się nawet wtedy, gdy Piękni i młodzi zeszli już ze sceny. Zespół Fenix Band pojawił się ponownie długo zabawiał publiczność dobrą muzyką.

Drugi z trzydniowych obchodów święta Lidzbarka rozpoczął się od samego rana i to na sportowo. Na zalanej słońcem plaży miejskiej rozegrany został bowiem Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza. W tym roku frekwencja była rekordowa – do udziału zgłosiło się 29 drużyn z całej Polski.

– Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej frekwencji. Jestem zaskoczony taką ilością zawodników reprezentujących bardzo wysoki poziom. Sam jestem ciekaw, która drużyna osiągnie najwyższe laury. W trakcie turnieju plażowej piłki siatkowej zorganizowaliśmy trójbój: pływanie, przepłynięcie kajakiem i bieg po piasku. Wygrał pan z Poznania będący tu na wczasach i był bardzo zadowolony, że coś takiego się tu u nas w Lidzbarku dzieje – mówi dyrektor lidzbarskiego MOSiRu Krzysztof Kopowski.

Po trójboju Patrycja Górzyńska przeprowadziła Zumbę w wodzie, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

W tym samym czasie do Lidzbarka zawitał czarno-beżowy trabant znany z telewizyjnego programu „Klasykiem przez Cittaslow”. Prowadzący go (i program) Bartosz Gołębiowski zabrał burmistrza Macieja Sitarka na przejażdżkę by dowiedzieć się jak najwięcej o zrzeszonym w sieci Cittaslow Lidzbarku. Wkrótce w telewizji zobaczymy obszerny reportaż z tej wizyty.

W parku sportowo – rekreacyjnym o 18:00 burmistrz Maciej Sitarek, starosta Marian Janicki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lidzbarku Michał Kwiatkowski mieli przyjemność wręczyć nagrody 86 uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i osiągnięcia artystyczne. Nagrody w postaci pamiątkowej statuetki oraz czeku otrzymali najzdolniejsi uczniowie ze średnią ocen minimum 5.0 oraz wzorowym zachowaniem. W tym roku nagrody otrzymała również młodzież artystycznie uzdolniona.

Po pobiciu rekordu roztańczonego Lidzbarka i wręczeniu nagród na scenie pojawił się by zabawić publiczność znany już konferansjer Daniel Klusek, który sam przyznaje, że swoją niespożytą energię czerpie od samych mieszkańców:

– Przyjechałem do państwa z pomorza, bo wiem, że tutaj na mazurach jest najlepszy moment i najlepsze miejsce do tego, by bawić się przez trzy dni – Dni Lidzbarka. To niezwykła – dla mnie również szansa na dobrą zabawę z państwem. To, co działo się w piątek przeszło moje najśmielsze oczekiwania, niezwykłe rzeczy się działy. Wiele tysięcy osób bawiło się fantastycznie na koncercie zespołu Piękni i młodzi, a dziś równie fantastycznie będziemy się bawić na koncercie zespołu Kombii – dodaje prowadzący Dni Lidzbarka Daniel Klusek.

Koncert zespołu Kombii a tym samym drugi dzień święta Lidzbarka zakończył się tradycyjnym pokazem fajerwerków. Przed nami dzień trzeci czyli zabawa dla całych rodzin, turniej sołectw i amatorskie regaty smoczych łodzi.

Niedziela, czyli trzeci z tegorocznych Dni Lidzbarka przywitała gości słoneczną pogodą i wyjątkowo rodzinną atmosferą. W parku sportowo-rekreacyjnym pojawiły się stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i zdrową, swojską kuchnią, które zwiastowały rozpoczęcie tradycyjnego lidzbarskiego jarmarku. Nieco dalej dzieci bawiły się na wesołym miasteczku a dorośli próbowali regionalnych specjałów. Atrakcje przygotowane zostały tak, by całe rodziny mogły znaleźć tu coś dla siebie:

– Obchodzimy dziś trzeci dzień Dni Lidzbarka, od dwóch lat jest on obchodzony jako dzień rodziny. Jest to dzień w którym wiele atrakcji jest przygotowanych dla najmłodszych, specjalnie dla dzieci i młodzieży. Rozpoczęliśmy dzisiejsze obchody Turniejem Sołectw na małym jeziorku. Zmagania zaczęły się na smoczych łodziach. Jest tez mnóstwo innych atrakcji. Jarmark Lidzbarski bogaty w pyszną kuchnię przygotowaną między innymi przez koła gospodyń wiejskich ale także mamy dziś gości z Azerbejdżanu, którzy przedstawiają swoją lokalną kuchnię. Oprócz tego także ciekawe zmagania sportowe, także regaty smoczych łodzi dla mieszańców gminy Lidzbark. Wszystko to zakończy się wspólną biesiadą z zespołem góralskim, który będzie grał dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Lidzbark i naszych gości – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

Jarmarczne stoiska to przede wszystkim regionalna kuchnia, wyroby rękodzielnicze, prezentacja osiągnięć sołectw Gminy Lidzbarka, ale nie tylko. Można było bowiem znaleźć i takie, które zajmują się pomaganiem, między innymi PCK czy krwiodawców a także  stowarzyszenia Psia Przystań.

Ostatni z Dni Lidzbarka to oczywiście Turniej Sołectw, w którym zmagają się ze sobą najbardziej waleczne sołectwa Gminy Lidzbark. W tym roku rywalizację otworzyła bardzo widowiskowa konkurencja polegająca na przeciąganiu smoczych łodzi, ale było też ciągnięcie bryczki bez konia czy jazda na byku. Dla mieszkańców przygotowano również regaty smoczych łodzi, ogród malucha, konkurencje sportowe i wiele, wiele innych.

Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji z Dni Lidzbarka okiem Pawła Kozińskiego