Dni Lidzbarka 2016 za nami!

Muzyka, radość, zabawa dla każdego, niezależnie od wieku i preferencji muzycznych – oto najkrótsze podsumowanie tegorocznych Dni Lidzbarka, które tradycyjnie odbyły się w ostatnie trzy dni lipca w urokliwym lidzbarskim parku rekreacyjno-sportowym „Małe Jeziorko”. Nic więc dziwnego, że wydarzenie to cieszyło się ogromną popularnością i to nie tylko wśród mieszkańców miasta i jego okolic, ale także wsród gości, którzy na te trzy dni przybyli do Lidzbarka nawet z odległych zakątków świata… Pod sceną oraz na Wielkim Jarmarku Lidzbarskim i innych imprezach towarzyszących znakomicie bawiło się ponad dziesięć tysięcy osób. Imprezę zorganizowali: burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaś profesjonalną obsługę oświetleniową i nagłośnieniową pełnowymiarowej sceny zapewniła włocławska „Bis Arena”. Wspomnijmy najpiękniejsze momenty Dni Lidzbarka 2016.

Piątek 29 lipca, pierwszy dzień wydarzenia, był czasem powitań i doskonałą „rozgrzewką” skierowaną głównie do młodzieżowej części publiczności. Życzenia udanej zabawy wystosował w specjalnym liście wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, zaś otwarcia imprezy dokonał gospodarz Lidzbarka Maciej Sitarek oraz Katarzyna Borowska – dyrektorka lidzbarskiego ośrodka kultury. Muzyczną introdukcją wydarzenia był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka  mającej już na swoim koncie liczne nagrody w skali ogólnopolskiej. W klimat dobrej zabawy wprowadził publiczność również znany z rozrywkowych programów telewizyjnych showman. Tego dnia odbył się też doskonale przyjęty przez publiczność konkurs sponsorski „Złap Górala”, w którym główną nagrodą był markowy rower górski. Punktem kulminacyjnym rozpoczęcia Dni Lidzbarka 2016 były koncerty czołowych gwiazd sceny disco polo – zespołów Reflex i Skaner. Wzmocnieniem tanecznych akcentów tego wieczoru i nocy było afterparty poprowadzone przez dja Nice’a z Lidzbarka. Impreza z muzyką acid / progressive house trwała niemal do rana.

Sobota 30 lipca to drugi dzień wydarzenia, który rozpoczął się na plaży miejskiej Turniejem Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Lidzbarka. Turniej, jak zresztą całe wydarzenie, odbył się przy nader pięknej pogodzie – „nad Lidzbarkiem zawsze świeci słońce”, co podkreślali organizatorzy imprezy czyniąc te słowa swoistym mottem tegorocznych obchodów Dni Lidzbarka. Tego dnia hitami eurodance rozgrzewał publiczność zespół Masters, zaś głównymi gwiazdami wieczornych koncertów byli – wokalistka zespołu Brathanki Halinka Młynkowa oraz popularna w Polsce zagraniczna gwiazda Mario Bischin, autor przebojowej płyty „Macarena”. Oba koncerty, kontrastujące ze sobą pod względem muzycznego klimatu, zostały bardzo dobrze przyjęte przez  publiczność szczelnie wypełniającą przestrzeń parku „Małe Jeziorko”. Na wspomnienie szczególnie zasługuje występ Halinki Młynkowej – pełen wzruszeń, nastrojowości i subtelnego piękna. Na długo w pamięci pozostanie także występ lidzbarskiej grupy Ruch Wolnych Myśli otwierającej sobotę na Dniach Lidzbarka 2016 w rytmie melodyjnego reggae z niebanalnym tekstem. Tego dnia burmistrz Lidzbarka wręczył nagrody pieniężne i puchary dla szczególnie uzdolnionej naukowo i artystycznie młodzieży z miasta i regionu – odebrane w sumie przez kilkudziesięciu młodych ludzi.

Niedziela 31 lipca była dniem odróżniającym się od dwu poprzednich, a to głównie za sprawą jego rodzinnego charakteru. Wczesnym popołudniem rozpoczął się Wielki Jarmark Lidzbarski, podczas którego można było spróbować lokalnych specjałów kulinarnych, zakupić wyroby rękodzieła artystycznego przygotowane przez miejscowych twórców, czy też spróbować swoich sił w konkursach przygotowanych przez wystawców.

Niedzielna odsłona Dni Lidzbarka 2016 miała też wybitnie sportowy i kulturalny charakter – podkreślony przez tradycyjne konkurencje Turnieju Wsi oraz zorganizowane na imponującym Jeziorze Lidzbarskim Regaty Smoczych Łodzi. Moc atrakcji czekała także na najmłodszych. Obok lunaparku (obecnego przez wszystkie trzy dni lidzbarskiego święta) były to: animacje teatralne, symulacje rodeo i zabawa z zespołem Kosmokwaki. Na scenie zaś królowała tego dnia folklorystyka, a to za sprawą koncertu Kapeli Czerniakowskiej z Warszawy oraz romskiej grupy Hitano prezentującej obok muzyki wspaniałe tradycyjne tańce i stroje.