O walorach inwestycyjnych Lidzbarka

mówi Burmistrz Maciej Sitarek

 

 

 

 

 

 

             Atutem Lidzbarka jest korzystna lokalizacja i dobra infrastruktura drogowa. W 2015 roku została oddana do użytku północna obwodnica miasta, przy której znajduje sie ponad 50 ha terenów inwestycyjnych. Warto wspomnieć o gazociagu, który zasila nasze miasto. Widzę potencjał gospodarczy Lidzbarka, dlatego od początku 2015 roku skrupulatnie przygotowuje tereny inwestycyjne: aby były w pełni uzbrojone i posiadały miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mówiąc o Lidzbarku jako miejscu atrakcyjnym dla inwestora, nie można zapomnieć o walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Unikalne środowisko naturalne i dobrze rozwinięta baza rekreacyjna, turystyczna i noclegowa sprawiają, ze po pracy można korzystać ze ścieżek rowerowych, plaży i innych atrakcji. Tereny przy obwodnicy – to najlepiej oceniona przez Polska Agencje Informacji i Inwestycji Zagranicznych lokalizacja inwestycji na terenie powiatu działdowskiego.

Welex
Od 2016 roku w Lidzbarku jeździ Welex. Elektryczny pojazd służy mieszkańcom jako forma transportu publicznego. Natomiast turyści mają możliwość dotarcia do centrum miasta oraz muzeów. Do tej pory Welex przejechał ponad 18 tys. km.

Ścieżka MTB
Licząca 8,5 km trasa rowerowa wokół Jeziora Lidzbarskiego jest w pełni utwardzona i oznakowana. Projekt uzyskał dofinansowanie w RPOWM. Całkowita wartość to około 720 tysięcy złotych w tym dofinansowanie Unii Europejskiej 620 tysięcy. Na trasie znajdziemy przeszkody o różnym stopniu trudności, miejsca, gdzie można naprawić rower gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia oraz wiaty do odpoczynku. Nowa ścieżka rowerowa jest przyjazna zarówno dla zaawansowanych zawodników MTB ale i dla zwykłych amatorów jazdy na rowerze.

Park linowy eWELlinka
Obiekt usytuowany jest w zalesionej części plaży miejskiej, tuż obok popularnego wśród dzieci placu zabaw z pirackim statkiem. Powstał w ramach budżetu obywatelskiego i oferuje 7 przeszkód, m.in. kładki z półkolami, tyrolki, beczki czy pajęczyny. Lidzbarski park linowy eWELlinka jest bardzo bezpieczny dzięki zastosowaniu systemu asekuracji ciągłej, co oznacza, że osoba korzystająca z parku jest podpięta na całej trasie.
Mała zjeżdżalnia wodna
Powstała w 2015 roku zjeżdżalnia wodna przeznaczona jest dla młodszych dzieci. Bezpłatnie korzystać z niej mogą zarówno mieszkańcy jak i wszyscy wypoczywający nad Jeziorem Lidzbarskim. Koszt atrakcji wyniósł ponad 150 tys. zł.

Lidzbark w Cittaslow
W 2015 r. Lidzbark przyjęty został w poczet miast należących do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Podejmując decyzję o przystąpieniu Lidzbarka do Cittaslow, braliśmy pod uwagę dobro naszego miasta, możliwość dalszego rozwoju, korzystania z doświadczeń miast członkowskich, ale także to, że możemy wnieść nowe ciekawe pomysły. W tej kadencji Lidzbark był również gospodarzem warsztatów dotyczących Krajowej Sieci Miast Dobrego Życia a także Festiwalu Miast Cittaslow. Jako atrakcja dla mieszkańców i turystów na ul. Działdowskiej powstał skwer Cittaslow. Oprócz kontaktów międzynarodowych sieć niesie także korzyści finansowe w postaci pozakonkursowych środków dla miast członkowskich zarezerwowane w RPOWiM. Wiadomo już, że z puli rezerwowej nasza gmina otrzyma jeszcze w tym roku 2 mln zł.

Bulwar nad rzeką Wel
Wystarczył chodnik z kostki betonowej, oświetlenie, taras i plac zabaw aby ożywić to miejsce w centrum miasta. W tym roku dzięki środkom z PROW powstanie mała przystań kajakowa będąca jednocześnie schodami. Wszystko po to, aby kajakarze mieli odpowiednie miejsce do cumowania.

Maskotka, mural i witacze
W roku 2015 świeżo upieczona maskotka naszego miasta, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu zyskała imię Weluś. W okresie wakacyjnym powstało dostosowane miejsce do postoju kamperów, mural nawiązujący do historii miasta i przedstawiający postaci historyczne związane z Lidzbarkiem, a na Plaży Miejskiej maszyna vendingowa, z której każdy mógł zakupić gadżet spod znaku jednorożca. Przy drogach wjazdowych pojawiły nowe witacze, czyli tablice witające podróżnych promujące miasto.