Dąb Rzeczypospolitej – 500-letni pomnik przyrody

Dąb Rzeczypospolitej, nazywany niekiedy także Dębem Jagiełły, rośnie w samym centrum Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w rezerwacie Jar Brynicy, w połowie drogi pomiędzy Górznem a Lidzbarkiem.

Dąb szypułkowy na terenie osady leśnej Falk, zwany „Dębem Rzeczypospolitej”, a rzadziej „Dębem Jagiełły” został uznany za pomnik przyrody w 1955 roku. Jego wiek szacowany jest na około 500 lat. Wysokość drzewa to 33 metry, obwód w pierśnicy – według różnych źródeł – od 595 do 650 cm.
W środku dębu znajduje się dziupla o wysokości 8 m, zamieszkiwana w okresie letnim przez nietoperze. Swego czasu wnętrze dębu było wypełnione cementowo – asfaltową plombą, która miała polepszyć stan zdrowotny drzewa. Niestety skutki były odwrotne. W 1994 r. pracownicy Parku usunęli plombę, odkazili środkiem grzybobójczym wnętrze drzewa. Obecnie szczelina do wnętrza dębu z roku na rok zarasta. Jeszcze kilka lat temu mógł przez nią przejść szczupły człowiek, obecnie jest to niemożliwe. Okolice dębu były w czasach zaborów miejscem patriotycznych spotkań polskiej ludności. Organizowano tu także zabawy ludowe.”Dąb Rzeczypospolitej” rośnie w leśnictwie Buczkowo na terenie rezerwatu przyrody „Jar Brynicy”, w odległości około 150 m od południowej krawędzi jaru. Nieopodal dębu zwracają uwagę okazałe, około 200-letnie sosny. Można do niego dojść niebieskim szlakiem pieszym. Prowadzi do niego również przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Jar Brynicy” na trasie: Zielona Szkoła „Ekoczar” w Czarnym Bryńsku – Węgornia – wał ozowy – Kompleks leśny na sandrze – krawędź doliny Brynicy – Nosek – Leśniczówka Buczkowo – południowa część rezerwatu – Dąb Rzeczypospolitej – zbocza Jaru Brynicy – dno Jaru Brynicy – północna część rezerwatu.
Źródło: MojeMazury

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dab2 dab4-1045310