Co słychać w Przedszkolu Miejskim

Wiatrak matematyczny  i  zajęcia kodowania

Nasze przedszkole wzbogaciło się o nową pomoc dydaktyczną – wiatrak matematyczny. Może on służyć dzieciom ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci z grupy SOWY miały okazję pobawić się  wiatrakiem matematycznym z nauczycielkami z Olsztyna. Zabawy miały na celu rozwijanie orientacji przestrzennej, rozpoznawanie kolorów, symboli, rytmów  kształtowanie pojęcia liczb, wdrażania do kreatywnego myślenia. Wiatrak matematyczny jest to innowacyjne narzędzie, służące do nauki matematyki poprzez ruch i aktywność własną dzieci w wieku przedszkolnym. Najważniejszą jego zaletą jest  nauka poprzez dobrą zabawę. Drugą nowością w naszym przedszkolu  to  zajęcia kodowania dla 5 i 6 – latków z uroczym, mówiącym Airbotem  z zestawem Programming time. Programowanie to język XXI wieku. Najprościej można go opisać jako kolejność poleceń, które należy wykonać, aby osiągnąć wyznaczony cel. Głównym założeniem jest to, aby najmłodsi rozpoczęli naukę tworzenia poleceń i sekwencji obrazkowych. Zajęcia zachęcają do aktywnej zabawy, ucząc dzieci przestrzegania zasad, myślenia oraz rozwiązywania problemów, wspomagając przy tym rozwój zdolności ruchowej.  Zarówno wiatrak, jak i kodowanie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcie z nowymi pomocami.

,,Palce lizać”- warsztaty kulinarne

W przedszkolu, tak jak w poprzednim roku szkolnym kontynuowane są  warsztaty kulinarne pt. „ Palce lizać”. Koordynatorkami są nauczycielki: Żaneta Kawka i Edyta Zakrzewska. W wrześniu dzieci upiekły jabłecznik.  Przedszkolaki  najpierw łączyły ze sobą niezbędne składniki, wałkowały ciasto i układały na blaszkach. Jabłka z cynamonem nakładały na połowę przygotowanego ciasta i przykrywały drugą połową. Następnie jabłecznik został wstawiony do piekarnika. W całym przedszkolu unosił się wspaniały zapach! Własnoręcznie przygotowane ciasto wszystkim bardzo smakowało. Natomiast w październiku wykonały kolorowe i smaczne koreczki owocowe. Każdy się zapewne zgodzi z tym, że koreczki wykonane z owoców należną do jednych z najsmaczniejszych, dlatego uwielbiają je nie tylko dorośli, ale i dzieci. Do  koreczków wykorzystano takie owoce jak: banany, mandarynki, kiwi, winogrona, jabłka, ananasa i śliwki.  Dzieci nie trzeba było zachęcać do jedzenia, bardzo szybko zniknęła ,,bomba witaminowa”. Podczas tworzenia własnych owocowych kompozycji przedszkolaki miały wiele frajdy i zabawy. Było smacznie i zdrowo!

,,Różaniec – skarb, który trzeba odkryć”- konkurs  plastyczny dla przedszkolaków

Z inicjatywy  katechetki pani  Ewy Rogozińskiej w Przedszkolu  Miejskim w Lidzbarku odbył się  konkurs  plastyczno-techniczny ,,Różaniec” dla  5 i 6 – latków  z udziałem rodziców.  Różańce zostały wykonane z różnych  materiałów: fasoli, darów jesieni, koralików, folii, makaronu, kulek zbożowych, masy solnej itd. Jury w składzie: Ewa Rogozińska, Halina Jarzynka, Agata Bielińska  i Dorota Krezymon  wyłoniło  wśród  19 uczestników  następujących  finalistów: I  miejsce- Amelia Kempczyńska  (gr. V),  II miejsce – Konrad Miłoszewski (gr. VI), III miejsce – Bartosz Soszyński (gr. VII). Wszyscy uczestnicy  otrzymali  dyplomy oraz upominki. W konkursie wzięli udział: Piotr Wyrostkiewicz (gr. III) ,Anna Wielechowska(gr. VI), Tymoteusz Sokołowski (gr. V), Hanna Margalska ( gr. VI) , Wojciech Leźnicki (gr. V), Bartosz Połeć(gr. V), Maja Sieńska(gr. V), Jan Sadowski (gr.V), Emilia Bilicka ( gr. VI), Maja Borzymowska (gr.VI), Łucja Łukowicz(gr. VI), Maja Lewandowska(gr.VI), Alicja Bojanowska( gr. VI), Kornelia Bielińska (gr.V) oraz Olaf  Bojanowski (gr.VI). W niedzielę 21 października, finaliści  Diecezjalnego Konkursu Międzyprzedszkolnego – „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć” uczestniczyli wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami –katechetami w uroczystej Mszy św. , która sprawowana była w Kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Śmigla. Wśród laureatów przybyłych z 36 – ciu przedszkoli z całej diecezji  byli Amelia Kempczyńska i Konrad Miłoszewski. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udali się do auli Centrum Dialogu, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród  w postaci książek, dyplomów oraz słodyczy małym laureatom tegorocznego konkursu. Kalendarze i Dyplomy  – Podziękowania za opiekę merytoryczną nad autorami prac  otrzymali także opiekunowie katecheci wśród których znalazła się katechetka p. Ewa Rogozińska. Nasi przedszkolacy: Amelka i Konrad wraz z p. Ewą stanęli do pamiątkowego zdjęcia z Ks. Biskupem. Radość dzieci  i ich rodziców była ogromna. Następnie wszyscy udali się do galerii, gdzie podziwialiśmy przepiękne różańce wyeksponowane na specjalnych tablicach. Nasze dzieciaki szybko odnalazły swoje prace. Na zakończenie tego pięknego, pełnego wrażeń dnia czekał na wszystkich uczestników słodki poczęstunek.

,,Pani Jesień”- konkurs plastyczny dla  3 i 4 – latków

W październiku, rozstrzygnięty  został konkurs plastyczny pt: „ Pani Jesień”. Adresowany był do dzieci w wieku 3-4 lat, które z pomocą swoich rodziców wykonały przepiękne prace. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały pomysłodawczynie: Edyta Zakrzewska i Izabella Cybulska. Przedmiotem konkursu były prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formie płaskiej lub przestrzennej. Celem konkursu było: wzmacnianie więzi rodzinnych oraz współpracy z rodzicami,  rozwijanie inwencji twórczej dzieci, wzmacnianie wiary we własne możliwości,  rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnorodnych form plastycznych.  Jury w składzie: p. Edyta Marszak- Dyrektor MGBP w Lidzbarku, p. Zygmunt Mężykowski- Instruktor do spraw plastyki  z MGOK oraz  p. Żaneta Kawka- nauczyciel z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku,  miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ prace, które wpłynęły na konkurs prezentowały bardzo wysoki poziom. Po długich naradach wyłoniono zwycięzców. Laureatami zostali:  I miejsce Rozalia Kordalska grupy II  Biedronki, II miejsce Nadia Drzewoszewska z grupy I Krasnoludki, III miejsce Liliana Dombrowska z grupy I Krasnoludki. Pozostałym pracom jury przyznało wyróżnienia. Otrzymali je: Julia Kramkowska z grupy Krasnoludki, Aleksandra Pacuska z grupy Krasnoludki, Zosia Tarasewicz z grupy Biedronki, Lidia Kościńska z grupy Wiewiórki, Lena Spejna z grupy Krasnoludki, Kacper Kornowski z grupy  Biedronki, Bartosz Szostkowski z grupy Biedronki, Piotr Zdanowicz z grupy Biedronki. Zarówno zwycięzcy jak i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody.

 

Pasowanie na przedszkolaka

W październiku w czterech  grupach odbyły się uroczyste PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA.  W każdej grupie  pani dyrektor oraz wychowawczynie   powitały  wszystkie dzieci, przybyłych rodziców oraz gości. Następnie dzieci przedstawiły część artystyczną.  Z wielką radością i entuzjazmem śpiewały różne piosenki i recytowały wiersze, które wskazywały na dobro, kulturalne zachowanie, przestrzeganie zasad i  szacunek do  innych. Ponadto uczyły miłości do ojczyzny oraz podkreślały znaczenie tej uroczystości w życiu każdego przedszkolaka.  Wychowankowie przedszkola  złożyli  UROCZYSTE ŚLUBOWANIE i przyrzekli, że będą wzorowymi przedszkolakami, a także będą kochać swoją Ojczyznę.  Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała  aktu pasowania.  Było wiele zabawy,  radości i uśmiechów na twarzy. Po pasowaniu przedszkolacy  otrzymali  dyplomy  oraz pamiątkowe ołówki i słodkie niespodzianki.  Panowała radosna atmosfera przepełniona klimatem serdeczności, wzajemnej życzliwości i przyjaźni.

 

Warsztaty  mydlarskie

23 października,  wszystkie dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach mydlarskich. Z gliceryny tworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Mogły zatopić w nich różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka : ziarna kawy, makaron w kształcie zwierzątek, płatki owsiane, siemię lniane, suszone kwiaty i mak. Po wykonaniu i zastygnięciu mydełka, dzieci zapakowały je w ozdobną folię. Zajęcia sprawiły dzieciom mnóstwo radości, a zapach olejków użytych do wykonania mydełek jeszcze długo unosił się w przedszkolu.

Spotkania z  policjantami

W Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku odbyły się spotkania z policjantami: Cezarym Urbaniakiem oraz Sławomirem Cupałem. Tematem spotkań było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego. Policjanci  przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Tłumaczyli, jak należy dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przedszkolaki  czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Dużą atrakcją było również  obejrzenie radiowozu z bliska. Każde dziecko mogło choć na chwilę usiąść na miejscu pasażera i posłuchać sygnałów policyjnej syreny. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.