Co słychać w naszym przedszkolu…

MOTYLKI poznają zawody Rodziców

16.11.18 dzieci z gr. Motylki poznały zawód lektora języka angielskiego. Mama Kubusia p. Małgosia Drzewińska opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca i zaprosiła do siedziby swojej firmy „JANGOS”, gdzie jest zarówno właścicielem i lektorem prowadzącym kursy języka angielskiego dla dzieci i dorosłych. Przedszkolaki uczestniczyły w pokazowej lekcji gdzie miały możliwość w czasie przyjemnej zabawy uczyć się języka angielskiego. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki, długopisy i zakładki do książek. Dziękujemy Kubusiowi oraz mamie p. Małgosi za ciekawe zajęcia.

Z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej

22 listopada dzieci z grupy „Sowy”,  „Jeżyki” i „Smerfy”  wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej, aby poznać tajniki pracy strażaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy zwierzętom oraz  ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiania wozów strażackich oraz wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i z uwagą słuchały strażaków. Dzieci poznały sposoby alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. W trakcie spotkania dzieci zwiedziły również Muzeum, gdzie z zaciekawieniem słuchały opowiadań p. Marka, następnie oglądały zgromadzone dokumenty, odznaczenia, mundury strażackie, hełmy, sztandary, instrumenty muzyczne orkiestr dętych oraz sprzęt przeciwpożarowy z dawnych lat. Wizyta  w OSP z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków. Dzieci utrwaliły sobie również numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy-112.Dziękujemy strażacy!

 

Warsztaty kulinarne „Palce lizać”- Zapiekanki

We wtorek, 20 listopada odbyły się kolejne warsztaty kulinarne „Palce lizać”. Tym razem przygotowywaliśmy pyszne i cieplutkie ZAPIEKANKI. Przedszkolaki same przygotowały większość składników, kroiły szynkę, paprykę, pomidora, tarły ser, smarowały bagietki masełkiem. Następnie komponowały swoją zapiekankę z ulubionych składników. Pani kucharka zapiekła przygotowane przez dzieci bułeczki, po czym nastąpiła degustacja domowej wersji zapiekanek. Wszystkie zapiekanki były przepyszne.

 

Wyjątkowy gość w grupie Krasnoludki

KRASNOLUDKI, odbyło się spotkanie z panią fryzjerką. Pani Ewa Bielecka to mama Otylii. Opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z tym zawodem. Swoją wizytę rozpoczęła krótką pogadanką na temat tego kim jest fryzjer oraz czym się zajmuje. Zaprezentowała dzieciom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne w zakładzie fryzjerskim. Niespodzianką był pokaz tapirowania włosów, zawijania wałków na głowie Otylki.  Następnie zaprezentowała przedszkolakom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne w zakładzie fryzjerskim: pelerynę, szczotki, suszarkę, maszynkę, lusterko i wiele innych.  Mama Otylii  przygotowała dla dzieci niespodziankę i  zaprosiła chętne dzieci do uczesania. Pani Ewa uczesała dziewczynki w piękne fryzury i zaplotła kolorowe warkoczyki. Chłopcom ułożyła włosy na żel. Przedszkolakom dużo radości sprawiło czesanie i układanie  fryzur. W ramach wdzięczności dzieci zaśpiewały pani Ewie piosenkę. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pyszne lizaki od pani Ewy. Po tak ekscytującym  spotkaniu   każdy przedszkolak z chęcią będzie chodził do fryzjera. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Bieleckiej za pouczające i pełne radości spotkanie.

 

 

„Przyjaciel” z Lidzbarskiego Przytuliska

W dniu 21 listopada, dzieci z grup: VI SOWY i VII SMERFY, po raz kolejny brały udział w akcji:,,Pies mój przyjaciel” i gościły podopiecznego z Lidzbarskiego Przytuliska wraz z wolontariuszami. Na ten dzień dzieci bardzo czekały i specjalnie się przygotowały przynosząc karmę, ciepłe koce i zabawki. Bardzo się cieszyły, że będą mogły pomóc zwierzętom. W ramach zajęć dzieci nauczyły się, jak należy troszczyć się o zwierzęta oraz jak należy zachować sie w sytuacji zagrożenia. Pani wolontariusz opowiadała o opiece nad pieskiem, a dzieci w podzięce zaśpiewały piosenkę „Puszek okruszek”. Dziękujemy serdecznie wolontariuszom z Lidzbarskiego Przytuliska za wizytę.

 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych uroczystości. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.  Tego szczególnego dnia, 23 listopada  dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami. We wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia dotyczące tego wyjątkowego święta. Panie wychowawczynie  zapoznały dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomniały najsławniejszych  misiowych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Z okazji tego święta przedszkolaki: obejrzały prezentację multimedialną o „misiach- niedźwiedziach i misiach- pluszakach”; kolorowały obrazki misiów; śpiewały piosenki o misiach; tańczyły ze swoimi przytulankami; obejrzały  bajki: „Miś Uszatek”, „Kubuś Puchatek:, „Miś Kudłatek”; rozwiązywały zagadki o misiowych bohaterach; słuchały bajek i wierszy o misiach; zorganizowały też przyjęcie urodzinowe dla swoich pluszowych przyjaciół. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

Andrzejki

30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ  świętowane były ANDRZEJKI. Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Było lanie wosku, wróżenie z kart, monet i gwiazd.  Nie zabrakło także  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki oraz słodkich ciasteczek z wróżbą. Wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i zadowolone.

 

Wycieczka do Przychodni zdrowia

W piątek  30 listopada  dzieci z grupy SOWY wybrały się na wycieczkę do przychodni zdrowia. Czekała już tam na nas mama Ani – pani Martyna Wielechowska. W bardzo przystępny sposób zapoznała dzieci z pracą w rejestracji zdrowia. Opowiedziała w jaki sposób rejestruje się pacjentów, aby mogli udać się do lekarza.  Dzieci zobaczyły  gabinet zabiegowy i dowiedziały jakie zabiegi można tam wykonywać. Pogłębiły swoje wiadomości na temat pracy pielęgniarki. Dowiedziały się jak bardzo ważna i odpowiedzialna jest praca w ośrodku zdrowia. Na zakończenie dzieci otrzymały naklejki, kolorowanki oraz słodki poczęstunek . Pełne wrażeń i miłych przeżyć wróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy pani Martynie za zaproszenie i upominki dla dzieci.

Wizyta Świętego Mikołaja

Wizyta świętego Mikołaja w  naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed  tak wyjątkową osobą. Dzieci  od samego rana z niecierpliwością spoglądały na drzwi  i nasłuchiwały „mikołajowych”  dzwoneczków. Uśmiechnięty  Mikołaj zawitał do ośmiu grup. Przedszkolaki bardzo ładnie  zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem  i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne.  Wspólne zdjęcia z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.  Miły  gość wręczył każdemu dziecku  prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały  na niego dzieci w  innej miejscowości.

Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

W grupach Wiewiórki oraz Motylki gościliśmy ratownika medycznego p. Marka Ciechackiego – prywatnie tatę Wojtusia z grupy Wiewiórek. Pan Ratownik wyjaśnił dzieciom na czym polega jego praca oraz czym zajmują się służby ratunkowe. Bardzo ważnym punktem zajęć były ćwiczenia praktyczne. Pan ratownik pokazał dzieciom najważniejszy sprzęt, który potrzebny jest mu do pracy, wszystko szczegółowo omówił, demonstrował. Odważni przedszkolacy mogli korzystać ze sprzętu, który Pan Marek przyniósł do przedszkola. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem brali udział w zajęciach. Mogliśmy nawet pobawić się w małych ratowników, opatrywaliśmy sobie rany, mierzyliśmy puls oraz ciśnienie. Pan Marek w nagrodę rozdał dzieciom naklejki oraz karteczki z numerami alarmowymi. Na koniec wyszliśmy na plac przedszkolny, żeby zobaczyć jak wygląda karetka pogotowia i jaki ma sprzęt w środku. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli z niej korzystać. Panu Markowi dziękujemy  za tak piękną lekcję pokazową i czas, który dla nas znalazł. DZIĘKUJEMY ! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.