Co słychać w naszych szkołach…

Jasełka w Szkole Podstawowej w Lidzbarku

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy  czas, którego atmosfera udziela się wszystkim, co także można było zauważyć to w Szkole Podstawowej w Lidzbarku. W ostatnim dniu przed świąteczną przerwą odbyły się  spotkania klasowe, podczas których siedząc przy wspólnym stole i łamiąc się opłatkiem, uczniowie życzyli sobie szczęścia, zdrowia i powodzenia w nadchodzącym nowym roku.

W tym dniu spotkali się również wszyscy razem, aby obejrzeć Jasełka, które w tym roku dla klas I – III przygotowali uczniowie klasy III b pod opieką Anny Kostrubały, natomiast dla klas IV – VI – kółko misyjne prowadzone przez Elżbietę Wawrzonkowską. Piękne kolędy i świąteczne piosenki zaprezentował szkolny chór Biedronki, prowadzony przez panią Aleksandrę Trzaskalską i panią Magdalenę Zawacką oraz chór szkolny przygotowany przez panią Marlenę Komosińską.

Podczas uroczystego apelu nie mogło zabraknąć  świętego Mikołaja, który obdarował uczniów cukierkami.

Uczniowie jak zawsze sprawili wiele radości widzom, wśród których znaleźli się zaproszeni goście, a mianowicie: Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, druhna Daniela Gawińska, proboszczowie obydwu lidzbarskich parafii – ks. kan. Marian Wiśniewski i ks. kan. Stanisław Grzywacz oraz przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Lemański.

Burmistrz Maciej Sitarek życzył wszystkim uczniom wspaniałych świąt Bożego Narodzenia, bogatego Mikołaja oraz jak najlepszych wyników w nauce w nadchodzącym nowym roku. Do jego życzeń przyłączył się także ks. kan. Stanisław Grzywacz, który w imieniu drugiego proboszcza życzył wszystkim zebranym radosnego przeżywania świąt oraz spokoju, a także pomyślności  w 2016 roku.

Podczas apelu miało miejsce przekazanie przez harcerzy na ręce dyrektora szkoły pani Beaty Piątkowskiej Betlejemskiego Światła Pokoju, które jest symbolem narodzin Chrystusa, miłości, nadziei, radości, ciepła, wiary oraz pokoju.

Podczas apelu Burmistrz Lidzbarka wręczył uczniom klasy sportowej stroje ufundowane przez Gminę.

Boże Narodzenie w Szkole Podstawowej w Bryńsku

Wprowadzeniem w tematykę Świąt Bożego Narodzenia było przygotowanie przez uczniów klas III-VI kartek świątecznych. W III niedzielę Adwentu kartki te były sprzedawane w kościele w Bryńsku. Zebrane pieniądze zostały przekazane na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, aby pomóc dzieciom Afryki radośnie przeżyć Święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją 22 grudnia w SP w Bryńsku odbyły się „Wigilie klasowe”. Uczniowie samodzielnie przygotowali stoły wigilijne, podzielili się opłatkiem i złożyli życzenia. W czasie spożywanej wigilii słuchali i śpiewali kolędy i pastorałki. Panował uroczysty, świąteczny nastrój.

Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli przygotowane przez kolegów przedstawienie bożonarodzeniowe – „Jasełka”. W bieżącym roku szkolnym podczas występu uczniów mieliśmy okazję przenieść się nie tylko w dawne czasy – Narodzenie Pana Jezusa, ale również zobaczyć współczesne tradycje wprowadzane w naszych domach. Mogliśmy sobie uświadomić co w tych przygotowaniach świątecznych jest najważniejsze.

Na zakończenie chór szkolny „Słowiczek” zaśpiewał wybrane piosenki świąteczne, a pani dyrektor i uczniowie złożyli życzenia świąteczne z prośbą, aby wszyscy zanieśli je do swoich domów.