Co słychać w naszych szkołach…

SP KIEŁPINY – VII FESTYN ANDRZEJKOWY

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją, w sobotę 23 listopada w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się już VII FESTYN ANDRZEJKOWY. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska przywitała zebranych oraz życzyła udanej zabawy. Następnie na scenie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego i zaprezentowały swoje zdolności aktorskie. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Po występach rozpoczęto pląsy. Atrakcją była sala kinowa, w której dzieci, zajadając popcorn, oglądały „Bajki z dzieciństwa swoich rodziców”. Kultywując tradycje związane z andrzejkami przygotowano też wróżby. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, komnata wróżb, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło też chętnych do losowania ze „Skrzyni skarbów”, która była bogata, pod względem zawartości i różnorodności przedmiotów. Zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek oraz kącik, gdzie można było bezpłatnie przygarnąć książkę. Całość spotkania umiliła bogato zaopatrzona kawiarenka przygotowana przez rodziców. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania.

DENTOBUS W SP Dłutowo

21 listopada, do naszej szkoły po raz pierwszy zawitał Dentobus – mobilny gabinet stomatologiczny. Jest to w pełni wyposażony gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Wartość jednego samochodu to ok 1.5 mln złotych.
W trakcie wizyty dentobusu został przeprowadzony przegląd stomatologiczny uzębienia a uczniowie otrzymali zalecenia odnośnie dalszego leczenia. Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia. Opieka stomatologiczna dentobusu była bezpłatna.

Taka forma opieki stomatologicznej  ma na celu zwiększenie dostępności do tego typu świadczeń dla dzieci i młodzieży, oraz ograniczenie choroby próchnicowej zębów.

Finał Wojewódzki w piłce nożnej dziewcząt

W czwartek (14 listopada) na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Starym Dłutowie odbył się Finał Wojewódzki w piłce nożnej dziewcząt – Moje boisko Orlik 2012 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Honorowy patronat nad imprezą ponownie objęło Starostwo Powiatowe w Działdowie. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali wiceprzewodniczący  WMSZS w Olsztynie Pan Mirosław Urbanowski, prezes PSZS w Działdowie Pan Henryk Przybyszewski, dyrektorzy szkoły Pani Katarzyna Trzcińska Raczkowska i Pan Jacek Nowakowski. W turnieju tym zagrały zespoły: SP Dłutowo, SP Miłki, SP Kurzętnik. Dziewczęta  z rocznika 2005 i młodsze. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym 2×10 min. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Województwa w piłce nożnej dziewcząt wywalczył zespół z Miłek. Druga lokata przypadła dziewczętom z Dłutowa a trzecia drużynie z Kurzętnika.

Wyniki 

SP Miłki – SP Kurzętnik       5:0

SP Miłki – SP Dłutowo         1:0

SP Dłutowo – SP  Kurzętnik 2:1

Kolejność końcowa

SP Miłki           6 pkt 6:0

SP Dłutowo      3 pkt 2:2

SP Kurzętnik    0 pkt 1:7 

Najlepsza zawodniczka: Izabela Tarnacka – SP Miłki 

Królowa strzelczyń: Weronika Kryba – SP Miłki

Najlepsza bramkarka: Sara Kempka – SP Dłutowo

Zespoły otrzymały pamiątkowe puchary, medale, dyplomy WMSZS w Olsztynie oraz upominki od Starostwa Powiatowego w Działdowie i Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark. Nagrody uczestnikom turnieju wręczyli dyrektorzy szkoły Pani Katarzyna Trzcińska-Raczkowska, Pan Jacek Nowakowski i prezes PSZS w Działdowie Pan Henryk Przybyszewski. Na zakończenie wszystkich uczestników zawodów zaproszono na wspólny obiad do stołówki szkolnej.

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Lidzbark, Starostwu Powiatowemu w Działdowie, dyrekcji szkoły, FHU – Tempo Macieja Radzanowskiego z Działdowa za ogromne wsparcie i wkład w organizację Finału Wojewódzkiego w piłce nożnej dziewcząt – Moje boisko Orlik 2012 w Ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej FERA 2019 – SP Bryńsk

17 listopada 2019r. odbył się XXIII Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej FERA 2019. Uczestnicy zmagali się w siedmiu kategoriach: fotografia, plastyka, recytacja, soliści, zespoły, scholie, chóry. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku czynnie brali udział w festiwalu, czego dowodem są ich osiągnięcia.

Kategoria plastyka

kl. I – III:

wyróżnienie – Weronika Klejnowska

Kategoria fotografia

kl. I – III:

1 miejsce – Weronika Klejnowska

kl. VII – VIII

1 miejsce – Paweł Klejnowski

2 miejsce – Dagmara Karpińska

3 miejsce – Martyna Pawelska

Kategoria recytacja:

kl. I – III:

2 miejsce – Weronika Klejnowska

3 miejsce – Natalia Pawelska

kl. IV – VI:

2 miejsce – Lena Karpińska

kl. VII – VIII:

1 miejsce – Martyna Pawelska

2 miejsce – Dagmara Karpińska

3 miejsce – Amelia Kuczmarska

Wyróżnienie: Oliwia Wyżlic, Paweł Klejnowski, Igor Pawelski

Kategoria soliści:

kl. I – III:

1 miejsce – Natalia Pawelska

3 miejsce – Weronika Klejnowska

kl. VII – VIII:

Wyróżnienie: Martyna Pawelska, Igor Pawelski

Dorośli:

1 miejsce – Marta Wiadrowska

Kategoria chóry:

1 miejsce – chór szkolny „Słowiczek” SP Bryńsk

Nagroda Specjalna – Wyróżnienie Starosty Powiatu Działdowskiego otrzymała Pani Marta Wiadrowska !

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

FERA 2019 – SP Dłutowo

17 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej FERA 2019.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria plastyka

Kl. IV-VI

III miejsce – Amelia Giżyńska

Wyróżnienie – Martyna Rynkowska

Kl. VII-VIII

I miejsce – Mateusz Rynkowski

Kategoria fotografia

Kl. IV-VI

I miejsce – Bartosz Gajewski

II miejsce – Maria Kułakowska

Kategoria recytacja

Kl. IV-VI

Wyróżnienie – Natalia Szostek

Kl. VII – VIII

Wyróżnienie – Sandra Sadowska

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Wycieczka w ramach projektu LIDZBARSKA AKADEMIA MISTRZÓW – Sp Dłutowo

19 listopada uczniowie klas: VIa, VIb i VIII wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd zorganizowany był dla uczniów uczęszczających na zajęcia w ramach projektu „Lidzbarska Akademia Mistrzów”. Dzieci i młodzież, pod opieką nauczycieli: p. Jolanty Kacprzak i p. Marty Brzozowskiej, przez trzy godziny zwiedzali obiekt: podziwiali eksponaty, przeprowadzali eksperymenty, poprzez fascynującą zabawę poszerzali wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki. Po obiedzie w „Bistro Wiem”, w bardzo dobrych nastrojach, wyruszyliśmy w podróż powrotną.

SP KIEŁPINY – XXII GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W czwartek, 21 listopada odbył się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się XXII Gminny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych. Fundusze na zorganizowanie turnieju otrzymało Stowarzyszenie Opoka, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Lidzbark z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2019 r. W rozgrywkach wzięło udział 5 szkół podstawowych z Gminy Lidzbark: SP Bryńsk, SP Słup, SP Wąpiersk, SP nr 2 Lidzbark i SP Kiełpiny. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Turniej przebiegał w zdrowej i sportowej atmosferze. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary i dyplomy. Wyniki turnieju w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

dziewczęta rocznik 2008 i młodsze:

I miejsce Lena Rucińska SP nr 2 Lidzbark

II miejsce Zuzanna Pingot SP nr 2 Lidzbark

III miejsce Julia Karda  SP Wąpiersk

chłopcy rocznik 2008 i młodsi:

I miejsce Paweł Witkowski SP nr 2 Lidzbark

II miejsce Hubert Brzozowski SP Wąpiersk

III miejsce Sebastian Stumski SP Słup

dziewczęta rocznik 2005, 2006, i 2007:

I miejsce Andżelika Nadolska SP Kiełpiny

II miejsce Zuzanna Nigowska SP Wąpiersk

III miejsce Paulina Marchlewska SP Kiełpiny

chłopcy rocznik 2005, 2006 i 2007:

I miejsce Miłosz Łoziński SP Wąpiersk

II miejsce Wiktor Chojak SP nr 2 Lidzbark

III miejsce Patryk Orzechowski SP Wąpiersk

PINOKIO – SP Dłutowo

20 listopada, uczniowie klas I-III naszej szkoły odbyli wycieczkę do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Obejrzeliśmy tutaj zabawną i poruszającą historię chłopca wystruganego z drewna. Był to musical dla dzieci w trzech obrazach. Imitacja wg bajki Collodiego pt. „Pinoccio”.

Samotny stolarz Dżepetto bardzo chciał mieć syna. Pewnego dnia wyrzeźbił pajacyka z drewna, który pod wpływem czarów ożył i… tutaj zaczęła się jego niezwykła przygoda.

Ta bajkowa opowieść wywołuje wśród dzieci duże emocje – od radości po smutek. Dlaczego?  W Pinokiu dobro nieustannie walczy ze złem, a zadaniem drewnianego chłopca jest nauczyć się je rozróżniać. Wystrugany z drewna Pinokio jest wesoły, śmieszny i czasami lekkomyślny! Nie chce chodzić do szkoły, woli się włóczyć po mieście i poznawać przyjaciół! Na szczęście z tarapatów ratuje go Błękitna Wróżka! Przez swoją lekkomyślność traci pieniądze, krzywdzi bliskich, ale… w końcu się poprawia.

Uczniom bardzo podobał się spektakl, który dostarczył im wielu emocji i wzruszeń.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada jest szczególnie ważny dla wszystkich dzieci, bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach przyszły ubrane na niebiesko, a podczas przerw międzylekcyjnych można było posłuchać piosenek o prawach dziecka. Na początku uczniowie obejrzeli filmik, który przedstawiła Pani Zuzanna Cybulska. Dzieci przypomniały sobie swoje prawa. Następnie nauczyciele, pani Natalia Żurek i pani Natalia Gemba przygotowały dla uczniów niespodzianki. Atrakcją była zabawa w podchody. Uczniowie klas po wylosowaniu karteczek poszukiwali kapsułek z prawami dziecka. Każde z praw przedstawiciele klas wypisali na papierowych balonach, a następnie wieszali na scenie. Sprawiło Im to dużo radości. Na zakończenie społeczność szkoły wyszła na zewnątrz i wspólnie puściła w powietrze niebieskie balony.

Wieczór Legend w SP1

Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku organizowane są wieczory tematyczne dla uczniów klas I-III, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

W tym roku 21 listopada odbył się Wieczór Legend pod hasłem: ,,Lidzbark w legendach, wierszach i piosenkach”, który nieprzypadkowo dotyczył naszej miejscowości. Był ściśle związany z 100. rocznicą powrotu Lidzbarka do Macierzy, która co prawda przypada 18 stycznia 2020 roku, ale szkoła już rozpoczęła świętowanie tego wydarzenia. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii Lidzbarka oraz budzenie lokalnego patriotyzmu.

Wieczór Legend uroczyście otworzyła wicedyrektor Anna Kostrubała, która poprowadziła całą imprezę. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania Sygnału Lidzbarka, zagranego przez panów: Kacpra Szczepańskiego i Radosława Maciejewskiego.

Specjalnie na tę okazję zaproszony gość, historyk, pani Ewa Rzeszutko zapoznała uczniów z historią Lidzbarka do roku 1920, przybliżając im fakty historyczne, które wpłynęły na losy mieszkańców. Dzieci poznały też obyczaje i zajęcia ludzi na tych terenach.

Podczas wieczoru uczniowie mieli okazję cofnąć się o kilka wieków. Uczennice klasy VII nauczyły młodszych kolegów tańca z dawnych czasów, a uczniowie klas I-III zaprezentowali taniec, którego nauczyli się na zajęciach z wychowawcami. Oglądając bardzo ciekawą interpretację jednej z lidzbarskich legend, przygotowaną w formie pantomimy przez uczniów klasy V pod opieką pani Katarzyny Jeziółkowskiej, dzieci przeniosły się w świat fantazji. Jak się okazało doskonale poradziły sobie z interpretacją tej formy przekazu.

Sami uczniowie również bardzo aktywnie włączyli się w realizację tematyki wieczoru. Przy dźwiękach muzyki Szopena młodzi lidzbarczanie zaprezentowali przygotowane wiersze i legendy o Lidzbarku, które wzbudziły dużo emocji. Uczniowie zaprezentowali też piosenki o Lidzbarku, których słowa napisały nauczycielki. Podczas konkursu wiedzy o Lidzbarku dzieci popisały się niesamowitą wiedzą na temat naszej miejscowości i okolic. Miały też okazję zaobserwować jak zmienia się nasze miasto. W zabawie porównywały wygląd współczesnego Lidzbarka z Lidzbarkiem z dawnych czasów i przyporządkowywały zdjęcia archiwalne do współczesnych.

W ramach realizacji przedsięwzięcia, jakim był Wieczór Legend, uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Lidzbark, moja mała Ojczyzna”, którego rozstrzygnięcie miało miejsce podczas tego wieczoru. Pamiątkowe nagrody zasponsorowali uczniom: Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Lidzbarku, pan Andrzej Piątkowski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński.

Serdecznie dziękujemy sponsorom oraz naszym gościom: pani Ewie Rzeszutko za przybliżenie dzieciom historii naszego miasta i panom, którzy rozpoczęli lekcję historii sygnałem Lidzbarka.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ PROFILAKTYCZNY

27 listopada w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się Dzień profilaktyczny. Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało: „Bezpieczny świat dziecka”. Na wstępie, na hali sportowej cała społeczność szkolna uczestniczyła w pokazach cyrkowych. Następnie uczniowie przeszli do szkoły i tam obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy III przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni, pani Anny Aniszewskiej. Po występach, pani Ewelina Falba przedstawiła program dnia profilaktycznego. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Każda z grup bawiła się w podchody oraz układała puzzle z przepisami na soki i koktajle. W klasach uczniowie rozwiązywali quiz o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym odżywianiu. Niespodzianką dla dzieci były torby ekologiczne, które mogły ozdobić wg własnego pomysłu. Torby zostały rozwieszone do wyschnięcia, a w tym czasie uczniowie przygotowywali zdrowe soki i koktajle owocowe, które z ochotą wypili. Pięknie udekorowane torby dzieci zabrały do domu. Fundusze na zorganizowanie dnia profilaktycznego otrzymało Stowarzyszenie Opoka, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Lidzbark pt.: Zorganizowanie dnia profilaktycznego „Bezpieczny świat dziecka”.